Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 grudnia 2018 imieniny: Alfred, Izydor

„Wspólna historia połączyła trzy kraje”

R. Najdychor – CEiPM OHP w Białej Podlaskiej   
środa, 28 listopada 2018 07:00

Logo„Wspólna historia nas łączy” - pod takim hasłem spotkała się młodzież z trzech sąsiadujących ze sobą krajów Polski, Niemiec oraz Ukrainy.

Trójstronna, międzynarodowa wymiana młodzieży odbyła się w dniach: 18.11 – 24.11.2018r, a uczestników jej gościł Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Radzyniu Podlaskim. Tegoroczny projekt stanowił kontynuację oraz realizację zaplanowanych w roku ubiegłym założeń przygotowanych przez organizacje biorące w nim udział: Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Białej Podlaskiej, Berufskolleg Rheine des Kreises Steinfurt i Society Initiatives Institute.

Trzy kraje reprezentowane były przez 7 – osobowe grupy młodzieży wraz ze swoimi opiekunami, którzy poprzez uczestnictwo w zaplanowanym w ramach wymiany programie poznawali wspólną historię, niełatwe relacje, a przede wszystkim integrowali się w oparciu o tą płaszczyznę. Pierwszym elementem było wzajemne zapoznanie się i nawiązanie relacje między uczestnikami poprzez udział w zajęciach „team building”, następnie młodzież bliżej poznała miejsce swojego pobytu – miasto Radzyń Podlaski, gdzie została powitana i podjęta w miejskim ratuszu przez zastępcę burmistrza Tomasza Stephana. Wyjazd do Lublina i wizyta w miejscu pamięci jakim jest Państwowe Muzeum na Majdanku uwidoczniła jaką tragedią naznaczona została wspólna historia łącząca nasze kraje. Refleksje swoje młodzież miała okazję wyrazić poprzez napisanie listów kierowanych do osób ocalałych oraz prace plastyczne ukazujące postrzeganie obecnych relacji między naszymi narodami. Kolejne spotkanie z historią miało miejsce w „wiosce ginących zawodów” mieszczącej się w Roskoszy, gdzie uczestnicy zwiedzili pracownie warsztatowe dawniej wykonywanych profesji, zapoznali się z ideą ich powstania, by na zakończenie wizyty samemu wykonać według tradycyjnych receptur i metod pamiątki z pobytu w tym miejscu. Wieczory narodowe przygotowane przez każdą grupę przedstawiły bliżej sylwetki krajów, kultur a także regionów, z których pochodzili uczestnicy wymiany.   

Na zakończenie spotkania wszyscy przedstawili swoje odczucia, zweryfikowali nakreślone
na początku własne cele do osiągnięcia oraz wyrazili chęć do kontynuowania w przyszłym roku owocnej współpracy jaką mamy okazję prowadzić wspólnie z naszymi partnerami z Niemiec i Ukrainy.  

Projekt „Wspólna historia nas łączy” zrealizowany został przy współfinansowaniu ze strony Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

 

Komentarze  

 
#1 podpowiedźyzzum 2018-11-28 16:18
Podpowiem autowi że Niemcy nie graniczą (póki co ) z Ukrainą także nie było to spotkanie trzech sasiadujących ze sobą krajów
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.