Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 lutego 2019 imieniny: Leona, Ludomira

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Agata Pasek Inspektor w Wydziale Spraw Społecznych Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim   
wtorek, 10 lipca 2018 06:00

ZaproszeniePo raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Powiatowe tego święta odbędą się w Ostrówkach, gmina Wohyń w dniu 14 VII 2018 roku.

Uroczystości rozpocznie Msza Święta w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrówkach o godzinie 17:00. Po Mszy Św. kontynuacja uroczystości pod pomnikiem ofiar drugiej wojny światowej. W imieniu organizatorów zapraszają: Lucjan Kotwica, Starosta Radzyński, Stanisław Jóźwik, Wójt Gminy Wohyń, ks. Stanisław Tymoszuk, Proboszcz Parafii św. Stanisława Bpa i M. w Ostrówkach.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2017 r. jako święto państwowe obchodzone będzie w dniu 12 VII począwszy od 2018 r. 

12 i 13 lipca 1943 r. niemieccy okupanci spacyfikowali wieś Michniów (w woj. świętokrzyskie). Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom zostali w okrutny sposób wymordowani, a miejscowość została spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi.

Preambuła ustawy z dnia 29 września 2017 r. o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej (Dz. U. z 2017 r., Poz. 1953):

W hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.