Już niedługo

"Dworskie Opowieści" - Aukcja w Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 10.05.2025, 18:00, PAŁAC POTOCKICH
Zobacz wszystkie
Reklama

Komentarze
- Fundusz szwajcarski: #6 Zielona Transformacja Radz...
Czas na modernizację stadionu miejskiego w Radzyniu Podlaskim!!! Zadaszoną główną trybunę wraz z szt...
- sportek - Świąteczne życzenia Burmistrza Jakuba Jakubowskieg...
Otrzeźwienie na szczęście przyszło po 9 latach rządów dawnego zespołu. Wesołych Świąt Radzyniacy!
- paznokieć - Świąteczne życzenia Burmistrza Jakuba Jakubowskieg...
Masz taki świąteczny odlot? To są prawdziwe życzenia uśmiechniętych. Ciesz się szybko swoim idolem d...
- zimny - Świąteczne życzenia Burmistrza Jakuba Jakubowskieg...
Nareszcie staje sie w mieście normalnie, brawo. bur=MISTRZ i tak trzymać. bardzo podoba mi się ten k...
- Bycy - Dr Gerard przekaże pulę 50 tys. zł na inicjatywy l...
Możnaby w Polsce uprawiać szparagi ale czy Eurokołchoz pozwoli?
- kinga75
Cela więzienna nr 6 otwarta dla zainteresowanych! |
Michał Maliszewski | |||
poniedziałek, 21 maja 2018 07:00 | |||
W budynku przy ulicy Warszawskiej 5a, gdzie dawniej mieścił się areszt UB i Gestapo otwarto celę więzienną nr 6. Władze Radzynia Podlaskiego postawiły pierwsze kroki do utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w tym miejscu. Przypominamy, że w tym budynku nadal są mieszkania komunalne, zajęte przez lokatorów. Z powodu przeniesienia jednej rodziny do lepszych warunków mieszkaniowych udało się udostępnić piwnicę, przypisaną do tego mieszkania. – Według mnie jest to historyczna chwila, w której rozpoczynamy proces tworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych – mówił na wstępie dyrektor ROK. W inauguracji otwarcia celi nr 6 brali udział: burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, dyrektor ROK Robert Mazurek, Kamil Paszkowski reprezentujący senatora Grzegorza Biereckiego, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, pomysłodawca utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych Dariusz Magier oraz ksiądz proboszcz parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej Andrzej Kieliszek. - W tym miejscu znajduje się były areszt Gestapo, a później Urzędu Bezpieczeństwa, wszyscy to wiedzieli, ale przez długie lata nic z tym nie było zrobione – opowiadał Dariusz Magier. – Dopiero po wyjściu stąd policji można było pomyśleć o utworzeniu miejsca upamiętnienia ofiar dwóch totalitaryzmów. W 2007 roku zwróciłem się do ówczesnego burmistrza z pomysłem, by przekazał to miejsce w administrowanie RASIL-owi, ale nie znalazło to jakiegoś specjalnego entuzjazmu. Chcieliśmy wtedy utworzyć miejsce pamięci, ale po ostatnich wyborach zrzeszenie Wolność i Niezawisłość zwróciło się z wnioskiem o stworzenie w tym miejscu muzeum. To dzisiejsze wydarzenie uważam za krok w realizacji tego celu – tłumaczył historyk. - Przez lata na tym budynku była zainstalowana tablica, która wprowadzała nas w błąd – mówił burmistrz Jerzy Rębek. – W tym budynku nie tylko niemieccy oprawcy zabijali polskich patriotów. Po odejściu jednego totalitaryzmu przyszedł kolejny i mordów był ciąg dalszy. Przed dwoma laty zdemontowaliśmy tę tablicę i zamontowaliśmy nową, która mówi prawdę. To jest spełnienie naszych planów, aby w tym miejscu było muzeum. Tutaj ludzie byli mordowani, a nieopodal grzebani. Czynimy starania, aby to miejsce było miejscem pamięci narodowej. Tutaj mieszkają jeszcze lokatorzy. Oni muszą zechcieć odejść do lepszych warunków mieszkaniowych i wtedy ten obiekt będzie mógł być w całości wykorwzystany jako muzeum. W ciągu najbliższych tygodni kolejne mieszkanie i kolejna cela zostanie udostępniona, ponieważ jedna z rodzin przejdzie do lepszych warunków bytowych i tak to sukcesywnie będzie się odbywało – mówił burmistrz. Udostępniona cela i inskrypcje wyryte na jej ścianach są ważną lekcją historii, którą powinien przeżyć każdy radzynianin. Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji wideo: Galeria zdjęć:
|
Komentarze
2. Wojtowie mieli dac pismo do 18 maja odnośnie zrzutki za solary.
I specjalne pytanie dla Kosa- jak myslisz dlaczego propagandowa strona dla czci Rebka pt Kocham Radzyn podlaski nie dała zadnego info?
Poniewaz w plecy mamy te kary i trzeba zapłacic.
Trybuna główna w coraz gorszym stanie aż się prosi o remont.Dachu nie ma,warunków do treningu zimą również.
Dlaczego podatnicy muszą płacić za coś z czego korzysta tylko bardzo wąskie grono osób?
Jeśli tak, to ja również domagam się Lancii Delty HF Integrale Evo2 w specyfikacji A-grupowej, zapasu opon i paliwa oraz toru szutrowo-asfaltowego, abym miał gdzie nim polatać - na koszt miasta, oczywiście...