Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 lutego 2019 imieniny: Leona, Ludomira

Za przegraną sprawę z Ensolem zapłacą też gminy?

Michał Maliszewski   
sobota, 17 marca 2018 07:00

Burmistrz Jerzy RębekWczoraj, 16 marca br. podczas XLIII sesji Rady Miasta burmistrz Jerzy Rębek w swoim wystąpieniu poruszył temat zapłaty ponad 1 miliona złotych na rzecz firmy Ensol.

Przypominamy, że firma ta była dostawcą urządzeń solarnych do projektu „Czysta Energia w Powiecie Radzyńskim”. W momencie kiedy wykonawca, firma Rapid zbankrutowała, burmistrz Radzynia Podlaskiego postanowił wypłacić należność syndykowi masy upadłościowej, zamiast przekazać tę kwotę do depozytu sądowego. Wówczas firma Ensol postanowiła wejść na drogę sądową z miastem Radzyń Podlaski żądając pieniędzy za dostarczone solary. Jerzy Rębek poinformował dlaczego podjął taką decyzję i dodał, że zamierza spotkać się z wójtami z gmin uczestniczących w projekcie, by wspólnie pokryć tę należność.

- Sąd Apelacyjny w Lublinie 30 stycznia br. wydał wyrok, z którego wynika, że miasto Radzyń Podlaski jako lider projektu "Czysta Energia w Powiecie Radzyńskim" ma zapłacić kwotę 1 miliona 107 tysięcy złotych po raz drugi za to samo zamówienie – mówił burmistrz. – Oczywiście wyrok sądu nie podlega zakwestionowaniu. Muszę się z tym wyrokiem zgodzić i muszę wypełnić te polecenia jakie zostały na mnie nałożone. Oczywiście zamierzam skierować skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Zamierzam to uczynić najpóźniej w kwietniu. Chciałbym państwa jeszcze raz poinformować o tym, że wszelkie decyzje jakie podejmowałem na etapie realizacji tego projektu „Czysta energia w powiecie radzyńskim” były zgodne z prawem, z orzecznictwem które występowało w tamtym okresie, a w tej chwili jeszcze bardziej mogę to potwierdzić. Jeśli będą pytania odnośnie depozytu sadowego, do którego miały być kontrowersyjne środki złożone, to chcę przybliżyć, że złożyliśmy taki wniosek do sądu, lecz odpowiedź uzyskaliśmy pw półtora miesiąca, po rozliczeniu się z dotacji z Urzędem Marszałkowskim. Nie było szans na to, by te dyskusyjne środki były złożone w depozycie sądowym. Chcę również dodać państwu, że z tego orzecznictwa, jakie już wtedy pojawiło się w Polsce to Sąd apelacyjny w Białymstoku czy Szczecinie wydał wyrok zgodny z naszymi oczekiwaniami, w przypadku innych spraw. Ta decyzja Sądu Apelacyjnego w Lublinie jest inną, jak te, które były podejmowane w Polsce w innych miastach. Dlatego jest skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Wiąże się to z tym, że będziemy ubiegali się o zwrot tych pieniędzy wraz z należnymi odsetkami. Mój komentarz do tego jest taki, że jak dotychczas to wyroki Sądu Najwyższego były zdecydowanie bardziej łaskawe właśnie dla miasta Radzyń Podlaski niż wyroki sądu okręgowego czy apelacyjnego. Taka jest rzeczywistość – zamknął swą wypowiedź Jerzy Rębek.

Burmistrz zapowiada rozmowę z wójtami z terenu powiatu radzyńskiego, by samorządy uczestniczące w projekcie „Czysta energia w powiecie radzyńskim” podzieliły się naleznościami dla firmy Ensol: - Wysłałem zaproszenia do wójtów gmin powiatu radzyńskiego celem odbycia spotkania, które ma wyjaśnić kwestie dotyczącą udziału gmin powiatu radzyńskiego w poniesieniu kosztów tych, związanych z tą drugą zapłatą za to samo zamówienie – mówił Jerzy Rębek. – W umowie partnerskiej jaką mamy zawartą z gminami jest zapis: „Partnerzy zgodnie postanawiają, że realizacją projektu koordynować będzie miasto Radzyń Podlaski upoważniając jednocześnie lidera do składania oświadczeń woli oraz zaciągania zobowiązań w zakresie praw i obowiązków związanych z realizacją projektu. Oświadczenie woli złożone przez lidera wobec osób trzecich w zakresie wspólnego działania w projekcie wiążą lidera i partnerów, którzy ponoszą odpowiedzialność proporcjonalnie do udziału własnego, zaś w przypadku podjęcia przez Zarząd Województwa Lubelskiego pozytywnej decyzji o dofinansowaniu projektu odpowiadają za zobowiązania związane z realizacją tego projektu do wysokości ich udziału całkowitego”. Według mnie i naszych prawników to nie pozostawia wątpliwości. W tych również trudnych chwilach gminy powiatu radzyńskiego winny partycypować w tych kosztach jakie tutaj się pojawiły. Żeby państwu przybliżyć temat cofnę się do tego okresu, kiedy rozważaliśmy czy my mamy zapłacić syndykowi masy upadłości, te należności z tytułu zawartej umowy czy może dostawcy. Tu również nie pozostawiło nam prawo żadnych wątpliwości na tamten czas. Artykuł prawa zamówień publicznych mówi wyraźnie o tym, że zamawiający ma uprawnienia do zapłaty na rzecz podwykonawcy ale nie ma takiego obowiązku. Zdecydowałem się wraz z moimi prawnikami aby pełną należność przekazać syndykowi masy upadłościowej. To że w tej chwili Sąd Apelacyjny w Lublinie wydał taki wyrok to nie mnie oceniać. Oceni to Sąd Najwyższy. W skardze kasacyjnej podnosimy nasz postulat o zwrot wszelkich należności z tego tytułu wraz z należnymi odsetkami. Firma Ensol nadal z nami współpracuje, ponieważ te zestawy solarne są dostarczane przez nich. Ja tu nie winię tej firmy o cokolwiek, natomiast będziemy się odwoływali od wyroku sądu – zakończył burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Do słów włodarza Radzynia Podlaskiego odniósł się Marek Zawada: - Nie wiem czy się przesłyszałem, ale stwierdził pan, że ten milion złotych nie zrujnuje naszego budżetu przy przegranej sprawie z Ensolem – rozpoczął. – Ja nie wiem czy rzeczywiście taka sytuacja jest dobra dla naszego budżetu, jeśli w tym roku planujemy deficyt 6 milionów złotych. Czy pan rzeczywiście może lekką ręką ten milion złotych wyrzucić? Chcę zadać również konkretne pytania: czy sąd przyjął ten złożony wniosek i chciał przyjąć depozyt? Kiedy został złożony wniosek i kiedy był ostateczny termin rozliczenia wniosku? Skąd ten milion złotych został zdjęty? – dopytywał radny.

- Odpowiadałem już na część tych pytań, które pan zadał – odpowiedział burmistrz Rębek. – Sąd przyjął wniosek o przyjęciu depozytu półtora miesiąca po rozliczeniu dotacji. Byliśmy zobowiązani w określonym terminie rozliczyć dotację i tak też się stało. Nie było mowy o tym, aby wydłużać te terminy. Jeśli chodzi o kwestie skąd bierzemy pieniądze to właśnie ze środków wolnych jakimi dysponuje miasto. Jeśli chodzi o złożenie wniosku - był w sierpniu, a w listopadzie była decyzja – mówił Jerzy Rębek.

Termin spotkania burmistrza z włodarzami gmin powiatu radzyńskiego odbędzie się 26 marca br. Jakie zapadną decyzje i jaka wolę wyrażą wójtowie dowiemy się wkrótce.

180316-sesjarm-01180316-sesjarm-02180316-sesjarm-03180316-sesjarm-04180316-sesjarm-05180316-sesjarm-06180316-sesjarm-07180316-sesjarm-08180316-sesjarm-09180316-sesjarm-10180316-sesjarm-11180316-sesjarm-12180316-sesjarm-13180316-sesjarm-14180316-sesjarm-15180316-sesjarm-16180316-sesjarm-17180316-sesjarm-18180316-sesjarm-19180316-sesjarm-20180316-sesjarm-21180316-sesjarm-22180316-sesjarm-23180316-sesjarm-24

 

Komentarze  

 
#21 cd.Jest Pan Marszałek,kasa idzie w lud..Andrzej K. 2018-03-20 13:01
 
 
#22 Do Pana Jakubowskiegocypisek 2018-03-22 12:11
Panie Jakubie. Jest teraz ciekawy program dla klubów piłkarskich. Myślę że warto kogoś z klubu tym zainteresować.

msit.gov.pl/.../...
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.