Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 kwietnia 2024 imieniny: Agnieszki, Czesława

Szpital w coraz lepszej kondycji finansowej

Michał Maliszewski   
środa, 13 grudnia 2017 07:00

Marek Zawada - dyrektor SP ZOZKolejki do lekarzy bardzo długie, brakuje młodego personelu medycznego oraz specjalistów do pracy – to tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się zarząd radzyńskiego SP ZOZ.

Podczas ubiegłej sesji Rady Powiatu dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Marek Zawada opowiedział o tym jak funkcjonuje jednostka, którą zarządza. Dyrektor zaznajomił zebranych z najczęstszymi chorobami jakie występują w powiecie radzyńskim, poinformował o czasie oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, a także podsumował kondycję finansową szpitala w porównaniu z poprzednimi latami.

- Choroby układu krążenia są zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród chorób zagrażających życiu Polaków – mówił Marek Zawada. Dodatkowo województwo lubelskie ma wyższy niż przeciętny poziom umieralności najstarszych mieszkańców z powodu ogólnych przyczyn oraz chorób układu krążenia. Jest to jedna z podstawowych przyczyn hospitalizacji oraz orzekania o niezdolności do pracy. Nowotwory są drugą, co do częstotliwości przyczyn zgonów wśród mieszkańców naszego województwa. W 2015 roku najczęściej rozpoznawanym nowotworem były nowotwory płuc, piersi, gruczołu krokowego oraz jelita grubego. Szacuje się, że w okresie 2016 – 2029 liczba nowych przypadków nowotworów wzrośnie, biorąc pod uwagę same procesy demograficzne. Trzecią przyczyną zachorowalności mieszkańców powiatu radzyńskiego są udary i choroby neurologiczne wieku starszego. Należy zaznaczyć, że należymy do jednego z czterech powiatów, które mają największy odsetek przyjęć pacjentów neurologicznych z poza swojego terenu. Czwartą przyczyną zachorowalności jest gruźlica, a następnie choroby układu kostno-stawowego oraz urazy. Powiat radzyński w przeważającej mierze to teren rolniczy. Największy odsetek chorób wśród rolników stanowią choroby układu kostno-stawowego - powiedział.

Dyrektor Marek Zawada poinformował zebranych o czasie oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty:  poradnia neurologiczna – 5 miesięcy, endokrynologiczna – 7 miesięcy, kardiologiczna – 4 miesiące, ortopedyczna – 4 miesiące, alergologiczna – miesiąc, okulistyczna – tydzień, laryngologiczna – miesiąc, pulmonologiczna – bez kolejki, ginekologiczno-położnicza – 3 tygodnie, dermatologiczna, chirurgiczna – bez kolejek, poradnia zdrowia psychicznego dla dorosłych – bez kolejek, poradnia uzależnień – bez kolejek.

Czas oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne na oddziale rehabilitacji: w przypadku pilnym – 6 miesięcy, w przypadku stabilnym – 1 rok, natomiast na oddziale dziennym – dwa lata.

Dyrektor SP ZOZ powiedział również o problemach, z którymi boryka się szpital: - Bardzo poważnym kłopotem jest wzrastająca średnia wieku lekarzy i pielęgniarek – mówił. – Poza tym brak jest wymiany pokoleniowej, zbyt niska liczba specjalistów oraz kolejki do specjalistów i badań specjalistycznych, słaba infrastruktura techniczna, informatyczna i sprzętowa, brak opieki geriatrycznej, hospicyjnej stacjonarnej i domowej, jest również mało miejsc opieki długoterminowej. Słaba dostępność lekarzy POZ oraz procesy demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa związane ze wzrastającym zapotrzebowaniem na opiekę medyczną. Brak możliwości wykonywania badań rezonansu magnetycznego, który jest najpilniejszą potrzebą. Musimy również wymienić tomograf komputerowy, doposażyć pracownie endoskopową, zakupić aparat RTG, wyremontować poradnie specjalistyczne, wymienić sterylizatory – zakończył dyrektor SP ZOZ.

Ostatnim elementem sprawozdania zarządcy radzyńskiego szpitala były finanse: - Sytuacja finansowa szpitala, kiedy przychodziłem nim zarządzać była fatalna – tłumaczył Zawada. – Chciałem państwu globalnie przedstawić efekty tego zarządzania. Każdy szpital musi przedstawić wskaźniki ekonomiczne, które oceniają jego sytuację finansową. Wskaźnik wypłacalności jest to suma wszystkich zadłużeń szpitala do kapitału własnego. Proszę zwrócić uwagę, że w końcu to po wielu latach ten kapitał własny mamy dodatni od 2015 roku. To skutkuje tym, że możemy ubiegać się o różnego rodzaju kredyty i dofinansowania oraz łatwiej można zarządzać szpitalem. Jeśli chodzi o wskaźniki bieżącej płynności to też przez ostatnie lata są na dużo lepszym poziomie i to też świadczy o dobrej sytuacji finansowej. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć swoje zobowiązania finansowe. Szpital wypracowuje zysk, co pozwala na oddłużanie i różnego rodzaju zakupy sprzętowe - zakończył dyrektor. 

171207-sesjarp-02171207-sesjarp-04171207-sesjarp-05171207-sesjarp-06171207-sesjarp-07171207-sesjarp-08171207-sesjarp-09171207-sesjarp-10171207-sesjarp-11171207-sesjarp-12