Komentarze
- W niedziele po kościele. Lekcja wdzięczności i pok...
Jest powiedzenie: "człowiek wart jest nie tyle ile ma dóbr materialnych czy tyle jak jest mocny lub ...
- niepokorny - Organika – wernisaż
Gdzie ta wystawa i do kiedy ?
- niepokorny - Przemówienie Burmistrza Jakuba Jakubowskiego z oka...
więc wracaj, gdzie twoje korzenie.
- zimny - Przemówienie Burmistrza Jakuba Jakubowskiego z oka...
Naprawdę?. Ulica Między Bogiem a Prawdą. Na tej ulicy jest siedziba Proboszcza i Prokuratora można w...
- pioter - Przemówienie Burmistrza Jakuba Jakubowskiego z oka...
Bywało. Dawno temu. Obecny burmistrz nie potrzebuje pomocy w napisaniu przemówienia. Dementuję stano...
- akotyla
RADZYŃSKIE DZIEWCZYNY PO(D)BIŁY EUROPĘ!!! |
Mariusz Szczygieł | |||||||
środa, 02 grudnia 2009 11:00 | |||||||
Relacja z Pucharu Europy - Lublin 2009 na 35-lecie Taekwon-Do w Polsce !!!
W roku jubileuszu 35-lecia taekwon-do w Polsce, Lublin (kolebka tej sztuki walki i sportu w naszym kraju) pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin, otrzymał prawo do organizacji drugiej co do prestiżu i wielkości imprezy sportowej na kontynencie - PUCHARU EUROPY SENIORÓW i JUNIORÓW w TAEKWON-DO, Podczas zawodów o tak wysokiej randze odbył się także wernisaż niecodziennej wystawy Yano Foto Art Collection autorstwa radzynianina Janusza Wlizło - opracowań zdjęć promujących Radzyń Podlaski poprzez tą dyscyplinę sportu. Na 140 metrach banerów z największej na świecie kolekcji fotografii o taekwon-do autorstwa trenera Akademii, przedstawiona została cząstka historii radzyńskiego Taekwon-Do, nasz unikatowy zabytek Pałac Potockich oraz symbole historii 35 lat Taekwon-Do w Polsce. Zdjęcia z przygotowania – instalowania największej na świecie wystawy o Taekwn-Do na największej w Lublinie hali Globus. {morfeo 175} więcej o wystawie – czytaj tutaj Oddalona o zaledwie 70 km lubelska hala Globus bardzo gościnnie przywitała ponad 500 uczestników profesjonalnym przygotowaniem imprezy. Gwoździem programu była fantastyczna gala finałowa pod nazwą “Noc Wojowników”, która trzymając w napięciu walk finałowych na najwyższym poziomie, zaskakiwała różnymi zwrotami akcji i atrakcjami z efektami akustycznymi, świetlnymi i fajerwerkami. Prowadził ją znany lubelski dziennikarz Andrzej Kwiek wraz z utytułowanym trenerem Łukaszem Stawarzem z Legnicy.
W przerwach pomiędzy walkami prezentowali swoje nieprzeciętne umiejętności artyści z całego kraju. Przybyli na imprezę mogli zobaczyć piękne i mrożące krew w żyłach zarazem akrobacje na szarfie w wykonaniu Magdaleny Sztencel, pokazy akrobatów z grupy Duo Vector Michała Furmańczyka i Łukasza Szczerby, które zapierały dech w piersiach, a swojej złożoności i perfekcji wykonania przypominały duet „Melkart Ball” zwycięzców ubiegłorocznej - pierwszej polskiej edycji MAM TALENT!. Blasku całości dodały występy najlepszych gimnastyczek Warszawskiego Klubu UKS Targówek, medalistek Mistrzostw Polski, popisy lubelskich tancerzy Magdaleny Lubaszewskiej i Marcina Litwińskiego oraz bardzo oryginalna artystyczna żonglerka bezdotykowa szklaną kulą prezentowana przez Kamila Dzilińskiego. Na zakończenie gali perfekcję Taekwon-Do w walce tradycyjnej zaprezentowali bracia bliźniacy Piotr i Paweł Szwejkowscy z Ciechanowa, przenikając się rolami. {morfeo 192} Na galę finałową przybyło na halę Globus 3 tysiące widzów, w tym ponad 40 osób z Radzynia Podlaskiego, a wśród nich w specjalnej loży, oprócz władz wojewódzkich, jako honorowi goście zasiedli: Wicemarszałek Województwa Sławomir Sosnowski, Starosta Radzyński Jerzy Kułak, Wicestarosta Mariusz Skoczylas, Prezes Banku Spółdzielczego Roman Domański wraz z Dyrektorem oddziału BS w Milanowie Robertem Czeczko.
Widowisko Puchary Europy obejrzeli także: w imieniu Prezesa Edwarda Bajko - Kierownik Marketingu Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim - Monika Żukowska, w podwójnej roli Pracownik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Jerzy Popek wraz z żoną jako rodzice występującej zawodniczki, wieloletni były kierownik ODK-u Dariusz Piekarski z rodziną i wielu, wielu innych przyjaciół Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do :) W loży honorowej obok naszego Starosty Jerzego Kułaka zasiadł znany zaprzyjaźniony z taekwon-do autor tekstów, kompozytor i wykonawca – Jan Kondrak – lider zespołu „Federacja” dawnej „Lubelskiej Federacji Bardów” - jak mało kto wie zespołu zakładanego przed laty przez Prezesa Polskiego Związku Taekwon-Do Tadeusza Łobodę, pełniącego przez lata w niej funkcję sekretarza. Powiązania trenera taekwon-do Tadeusza Łobody z kompozytorem i wokalistą Jankiem Kondrakiem oraz zespołem sięgają lat 80-tych. Dzięki taekwon-do jedną z solistek w zespole jest wychowanka Łobody – Mistrzyni Polski – Jola Sip, koleżanka z grupy radzyńskiego szkoleniowca Janusza Wlizło, od lat śpiewająca razem z Jankiem Kondrakiem. Wspominając nazwisko Tadeusza Łobody nie sposób mówić tylko o jego powiązaniach i wpływie na rozwój Federacji, bowiem jego zaangażowanie i charyzma miała wpływ na wiele historii, m.in. na drogę Janusza Wlizło. Obecnie realizuje się także jako autor różnych projektów unijnych, wybudował małą salkę przy swoje byłej szkole a teraz buduje duży wielofunkcyjny basen w Lublinie. Jego talent organizacyjny i dydaktyczny oraz olbrzymie doświadczenie w kierowaniu od samego początku – już 18 lat (1991 roku) Polskim Związkiem Taekwon-Do nazywanym w Ministerstwie Sportu i Turystyki jednym z najlepszych związków sportowych w kraju oraz w kierowaniu już drugą kadencję Europejską Federacją Taekwon-Do (pierwszą międzynarodową organizacją sportową tej rangi w kraju) pozwala na podejmowanie się przedsięwzięć, którym śmiało można powiedzieć nie podołał by żaden inny człowiek. Robi to w dodatku w pełnym spokoju sumienia i atmosferze wielkiego respektu i szacunku świata taekwon-do. Widowisko jakie zgotował na Gali Finałowej Pucharu Europy w Lublinie, na nie ma sobie równych w podobnych imprezach i zostanie zapamiętane jako profesjonalne show. Całość zawodów dopięta na ostatni guzik może służyć za wzór, w pewnym sensie niedościgły, dla innych organizatorów.
Radzyńskie media reprezentowali Mariusz Szczygieł z iledzisiaj.pl oraz Piotra Matysiak (Grot). {morfeo 193}
PO RAZ PIERWSZY DWIE DRUŻYNY Z RADZYNIA – SENIORSKA i JUNIORSKA Radzyńską Akademię Taekwon-Do na Pucharze Europy po raz pierwszy w historii klubu reprezentowały aż dwie drużyny kobiece - seniorek i juniorek. Łącznie 10 zawodniczek: seniorki – Monika Mironiuk, Natalia Popek, Milena Korolczuk, Anna Dąbrowska i Anna Szaniawska, juniorki – Natalia Olszak, Agnieszka Kania, Anna Matysiak, Katarzyna Popek i Julia Zarczuk.
Byliśmy jedną z 67 startujących reprezentacji. W zawodach w rywalizacji o medale walczyło 432 zawodników reprezentujących 17 państw Europy: Albanii, Anglia, Białorusi, Czech, Finlandii, Grecji, Irlandii, Łotwy, Polski, Rumunii, Rosji, Szkocji, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Ukrainy i Węgier. Reprezentacja Radzynia Podlaskiego z Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do prowadzona przez Janusza Wlizło wywalczyła aż 6 medali (2 ZŁOTE, 1 SREBRNY i 3 BRĄZOWE MEDALE) - to bez wątpienia jeden z największych sukcesów w historii radzyńskiego taekwon-do!!! Najcenniejsze złote medale wywalczyły: Natalia Olszak - złoto Złoty medal w konkurencji układów indywidualnych juniorek zdobyła Natalia Olszak, z dużą przewagą pokonując kolejne często starsze przeciwniczki z Europy. Drzemiący w tej młodej zawodniczce talent jeszcze nie do końca przez nią „odnaleziony”, a tym bardziej jeszcze nie do końca wykorzystany, to skrzydła, które powinny ją zanieść bardzo wysoko. Czy Natalia zdąży odpowiednio szybko (tak jak szybko rozwija się jej talent) dojrzeć do coraz większych wyzwań jakie niesie droga taekwon-do, okaże się już niebawem – za rok. {morfeo 194} Ten rok, a szczególnie to zwycięstwo to dobra prognoza na przyszłe szczeble drabiny do pokonania, które stoją przed Natalią już w przyszłym roku. Po tym ja w tym roku na wszystkich zawodach, w których brała udział zdobywała zawsze tylko złote medale w tej konkurencji – począwszy od zawodów międzywojewódzkich w jej kategorii juniorów młodszych, przez Grand Prix Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych (gdzie zdobyła najcenniejszy w karierze tytuł „Najlepszej Zawodniczki” Mistrzostw Polski) kończąc w pięknym stylu na zwycięstwie w Pucharze Europy Juniorów – nadal jeszcze jako juniorka młodsza !!! To tylko potwierdzenie klasy Natalii i symboliczny paszport do Kadry Narodowej na 2010 rok, co daje jej realną szansę na walkę o wejście do ścisłej Reprezentacji Polski na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Szwecji i Puchar Świata, który przyjął w przyszłym roku Las Vegas. Tak więc szansa przed kolejną radzynianką na rywalizowanie o najwyższe trofea na innych kontynentach
„Złota” Drużyna Seniorek - złoto Nasza „Złota” Drużyna Seniorek, trzykrotne Mistrzynie Polski: Monika Mironiuk, Natalia Popek, Milena Korolczuk, Anna Dąbrowska i Anna Szaniawska okazały się bezkonkurencyjne także na zawodach tak wysokie rangi. W profesorskim stylu zdobyły złoty medal w drużynowych układach seniorek !!! {morfeo 195} Wywalczony po kilkunastu latach treningu przez doświadczone radzynianki Puchar Europy Seniorów wzmógł w nich apetyt na podjęcie się rocznych przygotowań i walki o najwyższe dla nich trofeum – złoto Pucharu Świata Seniorów w Las Vegas 2010. To czy się im to uda zależy jednak już nie tylko od trenera i od nich samych, ale także od tego czy uda się zebrać na to odpowiednie fundusze. To przecież wyjazd życia. I choć miejsce jest samo w sobie wyzwaniem, radzynianki nie traktują tego wyjazdu w kategoriach turystycznych – mają potencjał, którego nie miał jeszcze dotąd nikt z polskich zawodniczek z jednego klubu. Śmiało mogły by rywalizować w konkurencji układów drużynowych z drużyną narodową Polski, składającą się z najbardziej utytułowanych zawodniczek Polskiego Taekwon-Do wyselekcjonowanych przez lata ciężkiej pracy z wieku klubów z całego kraju. Bez wątpienia pokonały by wiele innych narodowych drużyn Europy i świata. Nasze „Złotka” dały już dowód na swoją niepowtarzalność zdobywając trzykrotnie z rzędu Mistrzostwo Polski Seniorów!, a teraz Puchar Europy. Polska od lat jest potęgą Europejską i najlepszym krajem na świecie od kilu lat. Jeśli się wygrywa w Polsce – jest się bardzo poważnie traktowanym na świecie. Przed nimi jednak poważny wybór wiążący się z wieloma wyrzeczeniami, jak wiemy przecież wszystkie wyjechały już z Radzynia (niektóre kilka lat temu) na studia i rozpierzchły się po całej Polsce: Ania Dąbrowska – Warszawa – jest na III roku Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie; Monika Mironiuk – Biała Podlaska – po licencjacie na I roku studiów magisterskich kierunku nauczycielskiego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w Zamiejscowym Wydziale Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oraz od tego roku równolegle studiuje zaocznie na I roku w Akademii Obrony Narodowej kierunek: Bezpieczeństwo Narodowe; Natalia Popek – Kraków – na II roku Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, Milena Korolczuk – Wrocław – po licencjacie z turystyki zdobytym w Białej Podlaskiej i ubiegłorocznym stypendium w Portugalii studiuje na i ostatnim II roku studiów magisterskich na Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku fitness i odnowa biologiczna, w przyszłym roku będzie już po studiach, więc swoje plany będzie musiała dostosować do przygotowań i wyjazdu; Anna Szaniawska – Lublin – studiuje na II roku prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wszystkie pomimo, że dawno mogły przejść do klubów w miejscu studiowania i reprezentować ich barwy trzymają się rodzinnego miasta i swojej Akademii. Jak nie trudno się domyśleć w przyszłym roku, tak jak i dotychczas, wspólny trening wymagający precyzji i zapamiętywania złożonych i szczegółowych choreografii, w których nasze dziewczyny dochodzą nawet do „rozbicia” ruchu na „ósemki” wymaga ciągłego podróżowania do Radzynia i często zarywania zajęć na wymagających studiach. Pomimo to mają wiarę, że im się to uda . A że są wzorem solidności (nigdy dotąd się na wzajem nie zawiodły) i determinacji też nigdy im nie brakowało – wyzwanie walki o najwyższe trofea świata na wyprawie życia jest bardzo realne do zrealizowania - oczywiście przy wsparciu życzliwych osób, dla których to co Akademia robiła dla dzieci i młodzieży, a także bez wątpienia dla promocji Radzynia i powiatu oraz dla uwiarygodnienia młodym ludziom że ciężka praca i wytrwałość zawsze przynosi efekty … ma wartość bezcenną. Srebrny medal – jedyny – zdobyła: Anna Szaniawska - srebro Srebro w indywidualnych układach seniorek wywalczyła Ania Szaniawska. Był to piękny powrót do startów i na podium Ani, która ze względy na kontuzję kolana i studia miała roczna przerwę w treningu i startach. Miejmy nadzieję, że jak dotąd nie wykorzystująca swojego talentu do końca Ania, jeszcze nie raz nas zadziwi, tak jak tym razem wygrywając z aktualną Mistrzynią Polski Seniorów. {morfeo 196} Brązowe medale zdobyły: Natalia Popek - brąz W indywidualnych układach seniorek brązowy medal zdobyła Natalia Popek. Po bolesnym skręceniu stopy w stawie skokowym na tydzień przez zawodami, a przez to całkowitym uniemożliwieniem trenowania w najważniejszych ostatnich dniach przygotowań, można uznać to za duży sukces naszej Mistrzyni Świata z 2007 roku. Najbardziej wartościowe jest to, że pomimo licznych obowiązków studentki medycyny nie rozstaje się z dobokiem i salą treningową. Cały czas drzemie w Natalii nieobliczalny potencjał, co z nim robi tylko ona wie. {morfeo 197}
Anna Dąbrowska Tegoroczna Mistrzyni Polski Seniorów Ania Dąbrowska musiała się zadowolić na tych zawodach brązowym medalem w indywidualnych układach seniorek, ulegając tym razem swojej koleżance z drużyny - Ani Szaniawskiej w pojedynku o srebro. Wyrównany pojedynek świadczy o poziomie szkolenia w Akademii, gdzie trudno rozróżnić wykonanie każdej z startujących dziewczyn – tym bardziej z grupy seniorskiej po kilkunastu latach treningu. Ania Dąbrowska to dowód, że talent to nie tylko predyspozycje, ale przede wszystkim ciężka i systematyczna praca, wytrwałość i inteligencja, pozwalająca na przyswojenie sobie wiedzy jak się nauczyć, gdy coś nie wychodzi. {morfeo 198} Drużyna Juniorek Trzeci brązowy medal – w układach drużynowych wywalczyły nasze juniorki w składzie: Natalia Olszak, Agnieszka Kania, Anna Matysiak, Katarzyna Popek i Julia Zarczuk. Jest to pierwsza w historii Akademii drużyna juniorek zanotowała doskonały debiutancki start. Gdyby nie Rosjanki, którym uległy w nie do końca zrozumiały dla obserwatorów sposób w układach drużynowych i po dwóch remisach i dogrywce w walkach drużynowych – młode radzynianki miały realną szansę na złoto Pucharu Europy. {morfeo 199} Walki juniorek – zarówno indywidualne ja i drużynowe – można określić jako jeszcze nie dojrzałe do takiego poziomu zawodów. Taka jest jednak szkoła Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do – długa, mozolna, wytrwała … dająca dopiero na koniec efekty w postaci wysokiej klasy i stabilne umiejętności zarówno w walkach jak i w układach. Dlatego doświadczenia z Pucharu Europy nasze juniorki zabrały na salę treningową i dołożą wszelkich starań, by w przyszłym roku wykorzystać je w starcie na Mistrzostwach Polski. Najlepszy start miała Natalia Olszak, która „przegrała” z emocjami, która zawsze towarzyszą podczas rywalizacji, a tym bardziej w walce. Jej zwycięski pojedynek w konkurencji walk drużynowych, który mógł przynieść naszym juniorkom złoto w Pucharze Europy „oddała” w ostatnich kilka sekundach - … przez pomyłkę. Ale za pomyłki w życiu a szczególnie w lace niestety słoni się płaci. Prowadząc walkę 3:1 remisu spoglądając na tablicę punktową kontem oka, pomyliła się w oznaczeniach kolorów i odczytała odwrotny wynik. Widząc, że jest on na jej niekorzyść rzuciła się bezradnie do ostatniej akcji, zupełnie nieprzemyślaną taktyką. Przypadek zrządził, że przeciwniczka ze strachu wyprostowała rękę, a Natalia nadziała się na nią, co zmieniło werdykt na 2:2. Poprzedni 3:1 remisu dawał Natalii zwycięstwo i całej drużynie także, a ten 2:2 dawał remis drużynie i konieczna była jeszcze jedna walka, a po niej kolejna i dwie dogrywki … w konsekwencji całego zamieszania Rosjanki mające gorsze warunki fizyczne, trochę lepsze techniczne, a zdecydowanie większą wolę walki na wyczerpaniu obu drużyn wygrały jednym punktem. Niestety nie da się tego cofnąć, a tylko zapamiętać, że jeśli sekundujący trener podpowiada, aby odejść i zawalczyć na czas, to się nie patrzy na tablicę i nie próbuje wygrać już wygranej walki, bo jak przykład mówi może się to skończyć sromotną porażką. {morfeo 200} Bardzo miłym i ważnym wydarzeniem Pucharu Europy Seniorów okazał się niezwykle udany start naszego byłego wychowanka Akademii – Dawida Dudka, (10 lat treningów w Radzyniu Podlaskim 1996-2006) studiującego obecnie we Wrocławiu. Reprezentując od 3 lat Lewart Lubartów na Pucharze Europy Seniorów w Lublinie wygrał silnie obsadzoną konkurencję układów indywidualnych seniorów, pokonując nawet zdobywcę Pucharu Europy z ubiegłego roku, wicemistrza Świata Juniorów z 2006 roku - Macieja Żuka oraz trzykrotnego Mistrza Europy Seniorów (2006-2008), zdobywcę Pucharu Świata 2008, wicemistrza Pucharu Europy 2008, piątego na Mistrzostwach Świata Seniorów 2007, sześciokrotnego Mistrza Polski Seniorów (2003-2009) i dwukrotnego Juniorów – Marcina Wronowskiego. W walkach do 63 kg po dobrych pojedynkach doszedł do walki o brąz i niefortunnie przegrał z późniejszym srebrnym medalistą tych zawodów - Kamilem Raczyńskim z Wrocławskiego Sportowego Klubu Taekwon-Do, w którym w okresie studiów na co dzień Dawid trenuje, a więc znają się obaj dobrze. W repasażach Dawid nie dał jednak już swoim rywalom szans i zdobywając brązowy medal, z dorobkiem dwóch medali )złotego i brązowego) został ogłoszony „Najlepszym Zawodnikiem” Pucharu Europy Seniorów 2009. Takie prestiżowe tytuły zdarzają się bardzo rzadko nawet najlepszym zawodnikom. Wychowankowie Akademii, mają to szczęście, że wszechstronne przygotowanie pozwala im walczyć o takie tytuły i jak widać niektórzy mający dość determinacji by bez względu na przeciwności losu dążyć do obranego przed laty celu – osiągają je, by podnieść wzrok jeszcze dalej za horyzont. Przed Dawidem bowiem największe wyzwanie – Mistrzostwa Świata Seniorów w Argentynie, w których startuje w Reprezentacji Polski po raz pierwszy w życiu. Ma już na swoim koncie jeszcze za czasów treningu w Radzyniu złote medale Mistrzostw Świata Juniorów i Mistrzostw Europy Juniorów, ale kategoria seniora stawia przed nim samych najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników świata, dochodzących do największych tytułów latami. Bez wątpienia jednak trzymanie kciuków za przyszłe starty Dawida Dudka nawet na tak wysokiej rangą zawodach nie będzie marnowaniem czasu, jest to bowiem jeden z najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych zawodników, których poprowadził drogą Taekwon-Do Janusz Wlizło, a na pewno plasujący się w pierwszej dziesiątce zawodników na świecie. Jeśli nie przerwie swojej drogi nie raz jeszcze o nim usłyszymy i będziemy mogli być z niego dumni. {morfeo 201} Miarą sukcesu w sporcie nie tylko są sukcesy medalowe. Jeśli cały proces szkolenia i w ważnym tego słowa znaczeniu wychowania zawodnika doprowadzi do jego stabilizacji w dyscyplinie, którą uprawia, to bez względu na wyniki, niosąc ze sobą olbrzymi bagaż doświadczeń pozostanie przy niej w charakterze trenera lub sędziego. Niewątpliwą dumą dla trenera jest wychowanie swoich następców. W Akademii taki jest Łukasz Ciężki, który oprócz pomocy w prowadzeniu klubu czynnie sędziuje na zawodach coraz wyższej rangi. Ważnym etapem jego rozwoju i poniekąd sukcesem było powołanie go przez Polski Związek Taekwon-Do do pracy w charakterze arbitra na Pucharze Europy Seniorów i Juniorów 2009. Doskonale spisał się w swojej roli, przecierając tym samym ścieżki do takiego etapy innym wychowankom z Radzynia Podlaskiego.
{morfeo 202} Zawody można więc uznać, za piękne podsumowanie całego sezonu – już siedemnastego – Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do, a sukcesy zawodników za prognozę kolejnych w przyszłych latach. {morfeo 203} Patronat medialny objęły: Telewizja Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski, Kulturystyka i Fitness - sport dla wszystkich, Lubelski Magazyn Sportowy „Kontra”.
Zdjęcia z pierwszego dnia Pucharu Europy {morfeo 176} {morfeo 177} {morfeo 178} {morfeo 179} {morfeo 180} Zdjęcia z pełnej atrakcji Gali Finałowej Pucharu Europy Seniorów 2009 {morfeo 181} {morfeo 182} {morfeo 183} {morfeo 184} {morfeo 185} Zdjęcia z drugiego dnia Pucharu Europy {morfeo 186} {morfeo 187} {morfeo 188} {morfeo 189} {morfeo 190} {morfeo 191}
|