
Komentarze
- Konferencja Pamięć jest naszym obowiązkiem
https://wydarzenia.interia.pl/bliski-wschod/news-dom-jako-bron-13-pieter,nId,22161281 interes się kr...
- pioter - Konferencja Pamięć jest naszym obowiązkiem
Dobrze że można mówić co się naprawdę myśli bo nie na wszystkich portalach tak jest . Dziękuję admin...
- kinga75 - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Z jednej strony masz rację, ale z drugiej strony taki tryb prowadzi do wielu problemów ze zdrowiem. ...
- for_sale - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Komu chce się ślęczeć nad garami? Kupi sobie taki singiel gotowe żarcia i macie wzrosty we wszystkim...
- pioter - Opłaty za śmieci muszą się równać z kosztami
Niektóre miasta odchodzą od plastikowych worków na śmieci i nie odbierają frakcji zielonej, która je...
- radzyniak13
O roli archiwów prywatnych, czyli… wykład Dominiki Leszczyńskiej na UTW |
Katarzyna Wodowska | |||
piątek, 26 marca 2010 01:00 | |||
Malarz Zenon Waśniewski, związki artysty z Radzyniem a także rola archiwów prywatnych- te trzy elementy były osiami wykładu, którego wysłuchali seniorzy radzyńskiej filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wygłosiła go Dominika Leszczyńska- absolwentka historii sztuki KUL i muzealnictwa w paryskiej Ecole du Louvre, autor bądź redaktor wielu artykułów prasowych i wydawnictw, zainteresowana szczególnie reportażem biograficznym.
Spotkanie było bardzo cennym doświadczeniem dla seniorów. Wynieśli z niego sporo wiedzy na temat biografii Zenona Waśniewskiego- malarza, poety oraz pedagoga. Dowiedzieli się o jego znajomości z Brunonem Schulzem, z którym prowadził ożywioną korespondencję. Poznali radzyński epizod artysty. Do naszego miasta Waśniewski przybył w 1919 roku na zaproszenie Polskiej Macierzy Szkolnej, która prowadziła czteroklasowe Gimnazjum Realne. Przez dwa lata prowadził nauczanie w zakresie kaligrafii, rysunku odręcznego i języka niemieckiego. Poznał swoją przyszłą żonę- Michalinę Razińską- również nauczycielkę. Zachowały się listy, jakie do siebie pisywali- teraz są świetnym źródłem wiedzy o starym, drewnianym Radzyniu- miasteczku kresowym z minionej epoki. Dominika Leszczyńska swój wykład opatrzyła kopiami archiwalnych fotografii. Były to pamiątki ze zbiorów rodziny artysty. Jedno ze zdjęć przedstawiało klasę drugą gimnazjum wraz z gronem pedagogicznym z roku szkolnego 1920/1921. Dzięki temu, że Zenon Waśniewski szczegółowo opisał fotografię, można było zidentyfikować wszystkie uwiecznione osoby. Gdy prelegentka odczytywała kolejne nazwiska postaci ze zdjęcia, na sali zaczęło robić się gwarno. Dlaczego? Otóż słuchacze zaczęli rozpoznawać- wśród uwiecznionych przed 90 laty- swoich krewnych, dawnych sąsiadów czy znajomych. I właśnie z tego powodu wykład był równie cenny dla Dominiki Leszczyńskiej. Seniorzy będą mogli dostarczyć jej wielu wartościowych informacji i materiałów do kolejnej książki.
Jeśli na zdjęciu powyżej rozpoznajesz swoich krewnych, dawnych sąsiadów czy znajomych, skontaktuj się z nami lub Dominiką Leszczyńską. Twoje informacje mogą być cennym wkładem, który przyczyni się do napisania kolejnej ciekawej pozycji wydawniczej o Radzyniu.
|
Komentarze