Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 listopada 2024 imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan

Radzyń stolicą brydżowych talentów

Zbigniew Smółko   
czwartek, 17 czerwca 2010 21:00

Gramy w brydża!W miniony weekend Radzyń Podlaski gościł najlepszych młodych brydżystów z całej Polski. W hali przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodzieży w brydżu sportowym. Młodzi zawodnicy rozegrali najpierw czterosesyjny turniej na maksy, później zaś rywalizowali w turnieju drużynowym.

Kiedyś kolega poprosił mnie o radę, co kupić 11- letniemu chrześniakowi. “Karty do brydża i jakiś fajny podręcznik!!” - doradziłem najlepiej jak umiałem, wiedząc, że dziecię bystre jest ogromnie. “Coś ty, karty, dziecku???” - zdumiał się mój rozmówca i w efekcie poszedł do sklepu z elektroniką i kupił małolatowi komputerową grę “Quake III” (taką z cyklu “spotkaj ciekawych ludzi i odstrzel im głowę z panzerfausta”). Oglądając brydżowe Mistrzostwa utwierdziłem się w przekonaniu, jak takie stereotypy są fałszywe i szkodliwe, a brydż z hazardem i „kartograjstwem” nie ma nic wspólnego. Wręcz przeciwnie: stanowi wspaniałą możliwość kształtowania intelektu, osobowości, umiejętności interpersonalnych, daje okazję do nawiązania dobrych więzi koleżeńskich i spędzenia czasu wśród przyjaciół. Przed wojną gra w brydża była tak samo nieodzowną umiejętnością towarzyską jak taniec czy konwersacja o sztuce. Słynny major Hubal nie przyjmował do oddziału oficerów nie potrafiących grać, gdyż obawiał się, że zaniżą poziom!

Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej są najstarszą na świecie imprezą brydżową w tej kategorii wiekowej. Rozgrywane były już w Wólce nad Bugiem, Krynicy Morskiej, Wiśle, Głuchołazach i zawsze były świetną kuźnią brydżowych talentów; młodzi brydżyści z Polski z reguły są niemal murowanymi faworytami mistrzostw świata i Europy we wszystkich kategoriach juniorskich. Podobno trudniej jest wygrać Mistrzostwa Polski niż Europy (para obecnych wicemistrzów świata Szczypczyk – Janeczko w Radzyniu zajęła 33 miejsce!). O randze imprezy świadczy też fakt, że za pośrednictwem brydżowego portalu Bridge Base Onine transmitowana była na cały świat, a grę młodych zawodników komentowały gwiazdy światowego brydża w postaci Krzysztofa Jassema i Marka Wójcickiego. Zawodnicy grali pod czujnym okiem Włodzimierza Krysztofczyka, trenera kadry juniorów, który w rozmowach wyrażał opinię, że na sali jest kilku zawodników o potencjale przyszłych reprezentantów Polski.

Honoru Ziemi Radzyńskiej bronili bracia Klaudiusz i Kamil Tarasiukowie z Bezwoli, którzy w turnieju par zajęli niezłe, 22 miejsce. Dzielnie wojowały też młodziutka radzyńska para Karolina Zielnik – Bartek Szewczyk oraz debiutanci z wohyńskiego gimnazjum, Tomek Gałecki i Krystian Sobieszak. Z jednych i drugich będzie pociecha i to już niedługo.

Turniej par wygrała mikstowa para Olga Długosz – Maciej Grabiec z Tarnowa, wyprzedzając Adama Lonskiego i Kamila Madeja ze Słupska, oraz Grzegorza Jędrzejewskiego i Przemysława Polowczyka z Poznania. W teamach wygrali (po ciężkiej walce!!!) Wicemistrzowie Świata ze Stambułu – Agnieszka Szczypczyk, Justyna Żmuda, Adam Krysa i Artur Janeczko z Krakowa, wyprzedzając mieszaną drużynę z Mazowsza oraz Słupska i team z Poznania. Nagrody wręczali m.in. pan poseł Tadeusz Sławecki, pan wicestarosta Mariusz Skoczylas oraz gość honorowy imprezy, multimedalistka Mistrzostw Świata i Europy, reprezentantka Polski Joasia Krawczyk. Szczegółowe wyniki dostępne są na www.pzbs.pl.

Z reguły unikam zamieszczania w swoich tekstach tzw. „ listy płac”, czyli wymieniania oficjeli , którzy „uświetnili”. Tym razem jednak pozwolę sobie na kilka imiennych podziękowań i gratulacji, ponieważ udało się zorganizować coś trudnego, nietypowego i znacząco poszerzającego ofertę sportowo – kulturalną naszego miasta. Przyznanie organizacji Mistrzostw Radzyniowi Podlaskiemu jest zasługą trenera Janusza Maliszewskiego, prowadzącego zajęcia w ROKiR. Zanim przeniósł się nad Białkę, Maliszewski w Warszawie odkrył i oszlifował wiele brydżowych diamentów, z reprezentantami Polski w rozmaitych kategoriach wiekowych włącznie. Niezwykle ważna okazała się też życzliwość władz samorządowych (wicestarosta Skoczylas sam swojego czasu nieźle wojował na rozmaitych turniejach…) oraz – tu specjalne brawa za osobiste zaangażowanie na rzecz imprezy tak w Radzyniu jak i Warszawie – posła Tadeusza Sławeckiego, dzielącego honorowy patronat nad imprezą z posłem Stanisławem Żmijanem (sprawdzonym przyjacielem radzyńskich brydżystów) oraz marszałkiem województwa Krzysztofem Grabczukiem, burmistrzem Witoldem Kowalczykiem i starostą Jerzym Kułakiem. Dużo ciężkiej i niewdzięcznej pracy wykonali szef komitetu organizacyjnego Zbigniew Wojtaś oraz lider radzyńskich brydżystów Henryk Karwowski. Przez wiele lat ze swoimi uczniami (dziś już kolegami…) żeby wystartować w tak fajnym turnieju, musiałem 9 godzin jechać do Głuchołaz albo Szamotuł. Dziś nasza młodzież możliwość rywalizacji z najlepszymi ma pod samym nosem. Dzięki Wam, Panowie, mam nadzieję, że brydż stanie się w naszym mieście równie popularny jak taekwondo czy piłka nożna, a młodzieżowe Mistrzostwa Polski będą stałym elementem radzyńskiego kalendarza sportowego. Koledzy – trenerzy z innych miejscowości chwalili naszą bazę sportową, urodę miasta, warunki do gry, jest więc szansa, że przy odrobinie korekt będzie można ubiegać się o taką imprezę i w latach następnych. W brydża i brydżystów inwestować warto: jeżeli porównamy listę najlepszych liceów w Polsce z listą szkół najbardziej „ubrydżowionych”, okaże się, że to praktycznie takie same zestawienie.

{morfeo 366}{morfeo 367}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

koÅowrotek wÄdkarski
kołowrotek wędkarski
sobota, 09 listopada 2024
Latarka zanflare F1
Latarka zanflare F1
sobota, 09 listopada 2024
noimage
Działki budowlane
wtorek, 12 listopada 2024