Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 maja 2020 imieniny: Feliksa, Ferdynanda | 1940 - za zabicie Niemca rozstrzelano w lesie Planta 50 mężczyzn z Rudna i proboszcza Romana Ryczkowskiego

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Mundial 2018. Będzie lepsze widowisko?

Wspólnemy siłamy: Smółko, Szczygielski, Szczygieł   
środa, 11 lipca 2018 07:00

Inżynier Mamoń o meczu- A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda...

Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje. - mówił inżynier Mamoń w "Rejsie". To taki był ten wczorajszy mecz Francji z Belgią...

Po piłkarsku rozłożył to Michał Szczygielski. - Mecz zamknięty. Taktyka przede wszystkim. To półfinał mistrzostw - ogromna stawka - nikt nie pójdzie na żywioł. Francuzi bardziej wyrachowani i dojrzali, zasłużenie awansowali, ale fakt - ciężko się to oglądało. Mecz przypominał trochę wojnę pozycyjną - obie drużyny okopane na swoich pozycjach i czekanie na jeden fałszywy ruch drugiej strony bądż "wystrzał" ze strony Mbappe czy Hazarda. A ostatecznie ten jeden celny strzał padł tak, jak wiele innych na tym mundialu - po stałym fragmencie. To już znak rozpoznawczy tych mistrzostw...

A już o 20 Chorwaci zmierzą się z Anglią i zadecydują, kto zagra z Francją w finale.

Krzysztof GrochowskiA dzisiaj naszym gościem jest cappo di tutti cappi, prezes Krzysztof Grochowski. Okropny facet. Nic przy nim nie idzie dziennikarzom zarobić. Kiedyś to prezesi dbali, żeby było z czego wierszówkę walić. A tu pięć lat praktycznie nic. Żadnych pomysłów i historyjek. Słucha, rozmawia, przekazuje informacje, na koniec powoli, z liczydłem w ręku, podejmuje sensowne decyzje. Jak tak można... No ale w efekcie mamy klub ze zbilansowaną kasą, ligę wyżej niż Lubartów i Łuków, dwie niż Międzyrzec i trzy niż Parczew. Więc niech ci dziennikarze biedują... A tak serio, to Krzysztof to świetny kolega i kompan, zawsze chętny do rozmowy i pomocy. Fanatyk sportu, w tenisa gra lepiej niż Boniek, a w piłkę to pewnie nawet lepiej niż ja.

Zdaniem prezesa

Chorwacja – Anglia 3:2. W normalnym czasie gry.

Czy coś zaskoczyło cię w tym turnieju? - Mimo wszystko dobra gra Azjatów. Nikt się chyba nie spodziewał Japonii w drugiej rundzie , albo takiego występu Korei przeciw Niemcom. No i jednak tych niespodzianek to było nadzwyczaj dużo.

Zbyszek

Chorwacja – Anglia 2:1. Gole Vida, Modrić – Kane. Z tym meczem mam problem. Zasadniczo jest mi bliżej do Anglików i im w normalnych warunkach bym kibicował. Ale po meczu z Rosją stało się coś ważnego. Tu – wybaczcie, kto nie chce, niech nie czyta – będzie parę słów nie o piłce, a o polityce. Od miesiąca z grubsza wszyscy udajemy, że nie pamiętamy o paru sprawach. Że zabawiamy się w kraju, który graniczy z kim chce, prowadzi agresywną wojną na Ukrainie i w którego kazamatach więźniowie polityczni umierają z głodu. A tu nagle Chorwaci postanowili nie udawać i po meczu z Rosją Vida, były gracz Dynama Kijów, sukces zadedykował Ukrainie właśnie. Moskale dostali małpiego rozumu, przecież to oni wiedzą, komu piłkarze mają co dedykować. Domagają się wyrzucenia Vidy z turnieju. A ja na to WOT SZTO!!! (i tu wykonuję gest, który Anglosasi wykonują jednym bądź dwoma palcami, zaś my, Słowianie, całym przedramieniem). Chcę nie chcę, nie planowałem, ale kibicuję Chorwatom. I Vidzie.

Michał, jeszcze raz dzisiaj

Chorwacja - Anglia 2:0. Kurcze, no nie da się nie lubić tej Chorwacji. Charakterne chłopaki na boisku i poza nim. Niby podzieleni w wielu sprawach, ale na murawie walczą tak, że aż miło popatrzeć. Wprawdzie mają w nogach dwie dogrywki i serie rzutów karnych, a w zespole mały "szpital", ale... Coś czuję, że z grającymi otwarty futbol Anglikami spiszą się lepiej, niż ze skupiającymi się na obronie Danią i Rosją. Przewiduję małą niespodziankę.

 

Rosjanie i ich pupile

Jakie zwierzęta domowe królują w Rosji? W odróżnieniu od naszego kraju, na pewno nie psy. Owszem, są obecne w wielu domach, lecz nie na taką skalę, jak nad Wisłą. Poza tym, gdy Rosjanie uznają, że „tak trzeba”, potrafią pozbywać się bezdomnych czworonogów w sposób odbiegający od cywilizowanych standardów... Informacje o likwidowaniu bezpańskich psów w miastach pojawiały się nie tylko cztery lata temu przed igrzyskami w Soczi, ale również przed mundialem.

ruski piesJeśli jednak pies jest już ulubieńcem rosyjskich domowników, to na całego. Szczególnie zimą normą staje się ubieranie psów w specjalnie przygotowane kubraczki. Serio, jest to powszechny widok nie tylko w Moskwie czy Petersburgu, ale też w znacznie mniejszych miejscowościach.

Palmę pierwszeństwa wśród zwierzaków dzierży jednak w Rosji kot. I to tak bezapelacyjnie. Pod względem kulturowym kot jest tak rosyjski, jak samowar czy czapka uszanka. Rosjanie koty hołubią i nazywają setkami zdrobniałych określeń. Lubią też podkreślać znaczenie tych zwierząt w swej historii i tradycji. Przykłady?

Uwaga koty przed ErmitażemW Petersburgu koty od ponad 250 lat „pracują” w Ermitażu, chroniąc bezcenne dzieła sztuki przed gryzoniami. Ponadto w czasie wojennej blokady Leningradu „transport” czworonogów z Syberii miał uratować głodujące miasto przed plagą szczurów. W Moskwie mają swojego kota Behemota, uwiecznionego przez Michaiła Bułhakowa w „Mistrzu i Małgorzacie”.

Ruski kot MatrosA słynny kot Matros z promu kursującego między Moskwą i Petersburgiem „dosłużył się” nawet stopnia pomocnika kapitana...

Prawdziwymi kociarniami są w Rosji prawosławne klasztory. Stada 10 czy 15 puchatych kocurów pomiędzy cerkwiami i kaplicami nie należą do rzadkości.

Jenot ulubieniec RosjanRosjanie bywają też w swej sympatii do zwierząt nieco ekstrawaganccy. Rzadko, ale jednak można zobaczyć osoby spacerujące po ulicy z np. norką. Powszechnie znanym symbolem kochanego, łagodnego zwierzaka jest natomiast... jenot. To mało rozpoznawalne w Polsce stworzenie plasuje się w hierarchii sympatii Rosjan zaraz po kocie.

No dobra, a co z niedźwiedziami? Cóż, opowieści o ich symbiozie z rosyjskimi ludźmi można włożyć między bajki. Chociaż... W kwietniu tego roku całą Rosję obiegły obrazki z kaukaskiego Piatigorska, gdzie misiek Tima "rozpoczął" mecz piłkarski PFL, czyli odpowiednika naszej drugiej ligi.

 

Komentarze  

 
#1 ZwycięzcaAdmin iledzisiaj.pl 2018-07-11 22:49
Dzisiaj wygrywa medard. Gratulacje!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.