Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 marca 2017 imieniny: Amelii, Leonarda | 1867 - Kupno Alaski przez Stany Zjednoczone

Jest zima to musi być… ślisko?

Michał Maliszewski   
środa, 11 stycznia 2017 08:00

Śnieg na drodzeChciałoby się rzec – czy zima znów zaskoczyła drogowców?

Dostajemy sporo wiadomości oraz telefonów od Was byśmy poruszyli temat bardzo śliskiej nawierzchni ulic naszego miasta. Jeden z naszych Czytelników napisał: - ostatnio pogoda trochę przysypała nam nasze miasto i stan dróg nie jest za dobry. Trochę dziwne żeby w mieście powiatowym strach było dojeżdżać do rond i ogólnie jeździć po drogach. Dlaczego miasto nie odśnieża dróg i nie posypują chemią? – pyta mieszkaniec Radzynia.

To fakt, jeździ się fatalnie. Skrzyżowania i ronda są bardzo wyślizgane. Łatwo tam o kraksę czy potrącenie przechodnia. Mimo, że dodajemy gazu, auto prawie nie przyspiesza, a wciśnięcie hamulca do podłogi zazwyczaj powoduje tylko lekkie zwolnienie auta. I to wszystko na głównych ulicach naszego miasta…

Postanowiliśmy zbadać tę sytuację i zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miasta Annę Wasak jak miasto dba o stan nawierzchni: - Ulice są posypywane solą, ale w tak niskich temperaturach sól gorzej/wolniej działa – tłumaczy A. Wasak. - Posypywanie ulic chlorkiem sodu jest najskuteczniejsze do -7 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spada poniżej -10 ta metoda jest mało skuteczna. Wczoraj ulice zostały posypane, stan nie jest zły - pozostały "języki lodowe", które mimo posypania solą, się nie rozpuściły – powiedziała rzecznik.

W naszym mieście za stan dróg w czasie zimy odpowiada PUK. Zapytaliśmy więc wiceprezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Piotra Kopecia, co przedsiębiorstwo robi, by mieszkańcy nie ślizgali się na ulicach: - W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach PUK zakupił chlorek magnezu, który działa w niższych temperaturach, do -20 stopni Celsjusza, choć jest drogi - tona kosztuje ok. 1000 zł – tłumaczy Kopeć. - Będzie on stosowany przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Mieszkańcy, odśnieżając chodniki przy własnych posesjach, nie gromadzą ich w pryzmach na krańcu chodnika, ale wysypują śnieg na jezdnię - być może po to, by zapobiec przy odwilży zbieraniu się wody na chodnikach. Czasami odśnieżona wcześniej jezdnia jest zasypana do połowy przez odśnieżających chodniki Również piasek jest przy takich temperaturach nieskuteczny, nie "przyczepia się do lodu", jest zwiewany przez wiatr – tłumaczy zastępca prezesa PUK. 

Zachowajcie szczególną ostrożność podróżując pojazdem w takich warunkach atmosferycznych.

170109-slisko-1170109-slisko-2170109-slisko-3170109-slisko-4

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.