Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 października 2017 imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego | 2011 - zmarł ks. kan. Zbigniew Chaber, wieloletni proboszcz parafii św. Trójcy

Już niedługo

Bezpłatne warsztaty żywieniowe dla rodziców dzieci 0-3 lat image
Bezpłatne warsztaty żywieniowe dla rodziców dzieci 0-3 lat, 04.11.2017, 15:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Na skróty

Jest zima to musi być… ślisko?

Michał Maliszewski   
środa, 11 stycznia 2017 08:00

Śnieg na drodzeChciałoby się rzec – czy zima znów zaskoczyła drogowców?

Dostajemy sporo wiadomości oraz telefonów od Was byśmy poruszyli temat bardzo śliskiej nawierzchni ulic naszego miasta. Jeden z naszych Czytelników napisał: - ostatnio pogoda trochę przysypała nam nasze miasto i stan dróg nie jest za dobry. Trochę dziwne żeby w mieście powiatowym strach było dojeżdżać do rond i ogólnie jeździć po drogach. Dlaczego miasto nie odśnieża dróg i nie posypują chemią? – pyta mieszkaniec Radzynia.

To fakt, jeździ się fatalnie. Skrzyżowania i ronda są bardzo wyślizgane. Łatwo tam o kraksę czy potrącenie przechodnia. Mimo, że dodajemy gazu, auto prawie nie przyspiesza, a wciśnięcie hamulca do podłogi zazwyczaj powoduje tylko lekkie zwolnienie auta. I to wszystko na głównych ulicach naszego miasta…

Postanowiliśmy zbadać tę sytuację i zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miasta Annę Wasak jak miasto dba o stan nawierzchni: - Ulice są posypywane solą, ale w tak niskich temperaturach sól gorzej/wolniej działa – tłumaczy A. Wasak. - Posypywanie ulic chlorkiem sodu jest najskuteczniejsze do -7 stopni Celsjusza. Gdy temperatura spada poniżej -10 ta metoda jest mało skuteczna. Wczoraj ulice zostały posypane, stan nie jest zły - pozostały "języki lodowe", które mimo posypania solą, się nie rozpuściły – powiedziała rzecznik.

W naszym mieście za stan dróg w czasie zimy odpowiada PUK. Zapytaliśmy więc wiceprezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Piotra Kopecia, co przedsiębiorstwo robi, by mieszkańcy nie ślizgali się na ulicach: - W celu poprawy bezpieczeństwa na drogach PUK zakupił chlorek magnezu, który działa w niższych temperaturach, do -20 stopni Celsjusza, choć jest drogi - tona kosztuje ok. 1000 zł – tłumaczy Kopeć. - Będzie on stosowany przy temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Mieszkańcy, odśnieżając chodniki przy własnych posesjach, nie gromadzą ich w pryzmach na krańcu chodnika, ale wysypują śnieg na jezdnię - być może po to, by zapobiec przy odwilży zbieraniu się wody na chodnikach. Czasami odśnieżona wcześniej jezdnia jest zasypana do połowy przez odśnieżających chodniki Również piasek jest przy takich temperaturach nieskuteczny, nie "przyczepia się do lodu", jest zwiewany przez wiatr – tłumaczy zastępca prezesa PUK. 

Zachowajcie szczególną ostrożność podróżując pojazdem w takich warunkach atmosferycznych.

170109-slisko-1170109-slisko-2170109-slisko-3170109-slisko-4

 

Komentarze  

 
+18 #21 Do teklaizabela 2017-01-11 23:46
To nie jest narzekanie. Zima jest w każdym mieście ale drogi śliskie i nieodśnieżane chyba tylko w naszym. Płacę podatki więc mam prawo chodzić i jeździć po bezpiecznych drogach. Jeżeli ktoś odpowiada za stan naszych dróg i bierze za to wynagrodzenie to powinien wykonywać swoją pracę rzetelnie.
 
 
+9 #22 RE: Jest zima to musi być… ślisko?123qwe 2017-01-12 00:11
Stan dróg się poprawił, co nie zmienia faktu, że w 5 stycznia prawie wszystkie ulice zostały skute lodem. Około 16 padał deszcz, później zaczął padać śnieg. Wszystkie media zgodnie informowały o nadchodzącej fali silnych mrozów, więc było do przewidzenia, że to wszystko zamarznie. Pługo - solarki powinny wyjechać w czwartek wieczorem, a tak zapewne się nie stało. Mieszkam przy jednej z głównych ulic i nie widziałem przez cały długi weekend 6-8.01 żadnego samochodu PUK. Chodzi o to, że mało gdzie jezdnia była czarna. Nawet obwodnica pokryta była lodem i ciężko było jechać więcej niż 60km/h. I proszę tu nie bronić naszych władz. Po prostu zawiodły. Niech się tu nie popisują "królowie szos" i nie wmawiają innym, że nie potrafią jeździć. Po lodowiskach trudno się poruszać czy pieszo czy samochodem. O gwałtownym hamowaniu w przypadku nagłego i nieprzewidzianego zagrożenia można zapomnieć, nawet mając opony zimowe. Poza tym jak mamy zimę, to nie oznacza, że ludzie muszą siedzieć w domach. Pamiętajmy, że nie każdy jest młody i w pełni sił i władze powinny o tym pamiętać...
 
 
+8 #23 RE: Jest zima to musi być… ślisko?123qwe 2017-01-12 00:22
Podobna sytuacja była w Białej Podlaskiej, lecz tam przynajmniej ktoś widzi problem. A u nas władze zachowują się jakby się nic nie stało...
 
 
+13 #24 obrońcy władzykylo79 2017-01-12 00:34
Widzę , że co niektórzy są ślepi na normalne argumenty większości i tego co widać gołym okiem na drogach. Niestety teraz jest moda na zapatrzonych we władzę ludzi i żeby nie wiem powiedzieć to będą na nie. Czy to na poziomie samorządowym czy jeszcze ogólnokrajowym . Jednym słowem zaślepiona jest ta "dobra zmiana". Pozostaje nam tylko mieć nadzieję , że wiosna nadejdzie jak najszybciej. Wtedy temat nieposypanych i nieodśnieżonych dróg skończy się tak samo szybko jak zaczął. A dodam, że ja jeżdżę do pracy na różne zmiany i żądnej piasakarki , solarki czy też nawet pługa nie widziałem
 
 
+8 #25 Do kylo79123qwe 2017-01-12 00:47
Masz rację kylo79. Ciekawe czy w naszej radzyńskiej "gazecie" pojawi się artykuł, że mamy wielki zapas soli i piasku, żeby zamydlić ludziom oczy. Ci co bronią władz i wypisują tu komentarze o tym, że inni jeździć nie potrafią, chyba sami ją tworzą. Bo nikt o zdrowych zmysłach nie napisze, że w weekend 06-08.01 główne drogi były w należytym stanie.
 
 
+7 #26 RE: Jest zima to musi być… ślisko?Grand 2017-01-12 01:03
Nie wolno dużo solić bo to niezdrowe każdy lekarz wam tak powie.
 
 
+20 #27 RE: Jest zima to musi być… ślisko?malina1986 2017-01-12 12:33
Jak ktoś wywinie orła na śliskim, połamie się i wystąpi do odpowiednich organów o odszkodowanie to żadne tłumaczenia nie pomogą. Skoro mieszkańcy mogą wziąć łopaty i odśnieżać chodniki przed swoimi posesjami to urzędnicy też mogą wziąć łopaty i odśnieżać ulice. Kondycję sobie poprawią, niektórzy schudną i się zahartują. W końcu ich pensje, jak i środki przeznaczone na odśnieżanie pochodzą z naszych podatków.

I jeszcze jedno. Mieszkańcom nikt za odśnieżanie publicznych chodników przed własnymi posesjami nie płaci. Takie przepisy wprowadzono, żeby samorządom itp. było wygodnie.
 
 
-1 #28 RE: Jest zima to musi być… ślisko?juhaska 2017-01-12 13:16
PiS, PO, czy tam inne.. Władza to ludzie, nie partia a w tym przypadku, niektórzy zawiedli, sztuką jest potrafić przyznać się do błędu/zaniedbania, czekam na to z utęsknieniem. Dzisiaj mokro na ulicach, przynajmniej w centrum, ciekawe czy w nocy nie przymarznie.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.