Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 listopada 2020 imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Wracając do przeszłości

Michał Maliszewski   
piątek, 24 lipca 2015 06:00

Uczestnicy przy zrobionej na koniec żniw "kozie"„Przystań Pod Lasem” to zagroda edukacyjno-rekreacyjna, prowadzona z inicjatywy Ireny Pawliny - Ochnio wraz z mężem Andrzejem Ochnio, znajdująca się w Białej 79.

23 lipca o godzinie 18.00 w tejże zagrodzie odbyło się pierwsze Święto Kosy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję brać aktywny udział w czynnościach związanych ze świętem. Pierwszy pokos w wykonaniu wójta gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka rozpoczął symboliczne żniwa. Wszyscy obecni mieli możliwość sprawdzenia swoich sił przy koszeniu czy młóceniu zebranego wcześniej zboża.

Symboliczne żniwa zostały zwieńczone strojeniem „kozy”. Następnie, na biorących udział w zabawie czekał przygotowany przez gospodarzy stół biesiadny z tradycyjną swojską strawą. Cała impreza ma za zadanie ukazanie najmłodszym i przypomnienie nieco starszym uczestnikom, w jaki sposób niegdyś żyło się i pracowało na polskiej wsi. Wszystko w czynny i ciekawy sposób, w sympatycznej atmosferze.

„Przystań Pod Lasem” organizuje również inne imprezy cykliczne. Niektóre z nich to ścieżki dydaktyczne dotyczące dawnej uprawy i zbioru zbóż, pieczenia podpłomyków i chleba, wykopki, pieczenia ziemniaków oraz blinów. Organizowane są również "Wędrówki z w Włóczykijem", czyli edukacyjna gra terenowa dla dzieci młodszych. Chętni mogą również skorzystać z warsztatów zielarskich, promujących zdrowy i ekologiczny styl życia.

Całe przedsięwzięcie było zainspirowane obecnością dr. Wacława Idziaka z Krakowa, podczas której przeprowadzono trzydniowe szkolenie, mające na celu zachęcenie koła regionalnego do stworzenia wioski tematycznej. Po zadeklarowaniu inicjatywy niektórych członków koła, zdecydowano stworzyć zagrody edukacyjno-rekreacyjne. Oprócz „Przystani Pod Lasem” w Białej podobne możemy znaleźć w Plancie i Adamkach. Pomysł realizowany jest przy współpracy z Lokalną Grupą Działania Zapiecek.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci-15/150723-zagroda

 

Komentarze  

 
#1 Pogratulować zapaleńcom..Baldwin 2015-07-24 09:21
Miło dowiedzieć się ze taka impreza odbyła się. Byłoby milej gdybym wiedział że coś takiego się odbędzie i mam szansę w tym uczestniczyć. Być może była to impreza prywatna i na imienne zaproszenia.. Reklamy nigdzie nie dostrzegłem chociaż mieszkam w Białej. To jest niestety powszechna praktyka że "Ile dzisiaj" prezentuje sprawozdania z imprez o których nie informuje przed czasem. Jest lato i podobnych imprez wiele przed nami. Czy dowiemy się o nich wcześniej czy też jak zwykle po fakcie ??
 
 
#2 impreza w Białejbolo2 2015-07-24 18:12
:-) Zapewne była to prywatna imprezka pana wójta z plebanem oraz znajomymi rolnikami.Muszę przyznać że taka pokazówka jest potrzebna dla młodych ludzi żeby wiedzieli jak kiedyś się żyło. :-?
 
 
#3 nowoczesność w polu i zagrodzieBobek 2015-07-24 21:02
Niby zagroda edukacyjna, ma nawiązywać do tradycji, a widać , że nawet wieś podąża za nowoczesnością i drzwi w stodole wymienili :D ( zdjęcie nr 1)
 
 
#4 Kon by się uśmiałhans 2015-07-29 10:17
Wracając do przeszłości przypomnę, ze po wyborach uchwalono pensję dla wójta w wysokości 12 100,00 zł. Przez 4 lata uzbiera się niezła sumka.
Pytam o osiągnięcia wójta dla gminy? Ile powstało miejsc pracy, ilu inwestorów przyciągnął do gminy?
To, ze umie kosa machać to już wiemy.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.