Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 maja 2024 imieniny: Grzegorza, Urbana | 1779 - właścicielem Radzynia został hrabia Jan Nepomucen Eryk Potocki

Poznaj nasiona rzepaku ozimego z technologii Clearfield®

Artykuł partnera   
sobota, 04 listopada 2023 07:00

Poznaj nasiona rzepaku ozimego z technologii Clearfield®Technologia Clearfield® w uprawie rzepaku to połączenie unikalnego rozwiązania herbicydowego z siewem specjalnie wyselekcjonowanych odmian.

Zapewnia to doskonałą kontrolę nad zachwaszczeniem przy jednoczesnym ograniczeniu liczby wjazdów w pole.

Jak to działa w praktyce i jakie odmiany rzepaku CL warto wysiać?

Sprawdźmy.  


Czym jest technologia Clearfield®?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie Clearfield® to tandem złożony z herbicydu, a konkretnie preparatu Cleravo® Flex, i nasion rzepaku ozimego CL. Można powiedzieć, że punktem wspólnym jest substancja czynna imazamoks, która znajduje się w składzie wspomnianego środka, a na którą odmiany Clearfield® są odporne.

Poza imazamoksem w Cleravo® Flex znajdziemy aminopyralid i chinomerak. Taki skład zapewnia ponadprzeciętną skuteczność chwastobójczą i pełne bezpieczeństwo odmian rzepaku ozimego z linii Clearfield®.

Kiedy warto wybrać rzepak Clearfield®?

Technologia Clearfield® pozwala na elastyczne planowanie prac polowych oraz zmniejszenie liczby zabiegów bez pogorszenia poziomu ochrony herbicydowej rzepaku. Dlatego jest to świetna propozycja dla wszystkich rolników, którzy cenią komfort organizacji pracy i skuteczność wykonywanych zabiegów. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mówimy tu o okresie jesiennym. Jest to czas bardzo napiętych harmonogramów różnorodnych działań polowych, dlatego wszelkie ułatwienia organizacyjne, jakie możemy wprowadzić w tym okresie, mają szczególnie wysoka wartość.

Aktualna oferta nasion rzepaku: https://www.agro.basf.pl/pl/nasiona/nasiona-rzepaku/aktualna-oferta-nasion-rzepaku/ 

Zalety uprawy rzepaku Clearfield®

Kluczową zaletą charakteryzującą odmiany rzepaku ozimego Clearfield® i przypisaną im ochronę herbicydową, jest wspomniane już wcześniej ograniczenie liczby wjazdów w pole połączone z wysoka efektywnością chwastobójczą. 

Stosując technologię Clearfield® zapewniamy roślinom właściwe warunki do rozwoju i maksymalnego plonowania oszczędzając czas i środki potrzebne do wykonywania wielu zabiegów.

Herbicydy w technologii Clearfield®

Niezwykle ważny atut technologii Clearfield® to szerokie okno aplikacji herbicydu. Pozwala to na dostosowanie momentu wykonania zabiegu zarówno do harmonogramu prac w gospodarstwie jak i do panujących warunków pogodowych. Taka elastyczność i wysoka skuteczność pozwalająca na wyeliminowanie chwastów w jednym zabiegu to niezaprzeczanie największe atuty tej technologii.

Herbicyd Cleravo® Flex możemy zastosować jesienią od fazy liścieni rzepaku do końca fazy ósmego liścia (BBCH 10 -18) w dawce 2 l/ha. Pamiętajmy, że Cleravo® Flex możemy użyć gdy wysiany rzepak ozimy jest odporny na imazamoks (Odmiany rzepaku CL).

Uprawy następcze po rzepaku Clearfield®

Po zastosowaniu Cleravo® Flex możemy w kolejnym sezonie uprawiać dowolne rośliny. Środek ten rozkłada się bowiem w okresie wegetacyjnym i nie stanowi zagorzenia dla roślin uprawianych następczo. Co zrozumiałe pewne ograniczenia występują w przypadku przedterminowej likwidacji plantacji np. na skutek wymarznięcia lub uszkodzenia roślin przez choroby, lub szkodniki. Jednak zależą one od terminu zastosowania środka, terminu likwidacji plantacji, a także wykonanych prac uprawowych. Dlatego w takim wypadku należy sprawdzić zalecenia, które znajdują się w etykiecie produktu.

Odmiany rzepaku CL dostępne w ofercie

W ofercie BASF poza środkami ochrony roślin znajdziemy nasiona rzepaku ozimego. Wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na nasiona rzepaku Clearfield® InV1266 CL. Odmiana rzepaku InV1266 CL ma bardzo wysoki potencjał plonowania i zapewnia bardzo dobre zaolejenie nasion. Charakteryzują ją wysoka zimotrwałość i zdrowotność roślin.