Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 lutego 2024 imieniny: Cezarego, Wiktora

Kolejne oszustwo. Tym razem poszkodowany stracił 61 tysięcy zł

Piotr Mucha / Policja Radzyń Podlaski   
środa, 09 listopada 2022 17:00

Stop oszustom!We wtorek 8 listopada br. do radzyńskiej komendy zgłosił się 31-letni mieszkaniec gminy Wohyń.

W rozmowie z mundurowymi mężczyzna poinformował, że we wrześniu na jednym z portali społecznościowych znalazł reklamę związaną z inwestowaniem w kryptowaluty. Bez wahania kliknął w wyświetlaną informację, gdzie wpisał swoje dane.

Dzień później skontaktował się z nim pracownik firmy, który polecił zalogowanie się na stronie internetowej przeznaczonej do inwestowania, a także poinformował o przydzieleniu osobistego opiekuna, który w imieniu inwestora będzie zarządzał środkami finansowymi. Rozmówca polecił również, aby w celu potwierdzenia danych 31-latek przesłał na podany adres mailowy zdjęcie swojego dowodu osobistego oraz karty bankomatowej.

Po poprawnym potwierdzeniu danych z mężczyzną skontaktował się „osobisty opiekun”, który polecił wpłatę ponad 100 dolarów, aby mógł rozpocząć inwestowanie. 31-latek bez chwili zastanowienia wykonał taki przelew na podane konto, a następnie obserwował na podanej stronie internetowej jakie zyski przynosi mu inwestycja.

Po kilku dniach ponownie otrzymał telefon od rzekomego doradcy, który poinformował o możliwości wypłaty zarobionych pieniędzy, lecz jest to możliwe dopiero po wpłacie 700 funtów. Taką kwotę mężczyzna również wpłacił. Przez cały czas trwania inwestycji 31-latek obserwował jak jego zyski są powielane. Sytuacją z wpłatą kolejnych transz pieniędzy powtarzała się kilkukrotnie.

„Osobisty opiekun” polecił również zainstalowanie na swoim urządzeniu aplikację AnyDesk, za pomocą której będzie pomagał w wykonywaniu przelewów. Następnie z inwestorem skontaktował się inny „opiekun”, który przekazał informację, że jeśli środki mają zostać wypłacone, to należy w aplikacji banku wejść w opcję uzyskania pożyczki gotówkowej w celu zmiany kredytu na przelew. Mieszkaniec gminy Wohyń również wykonał i to polecenie. Wtedy otrzymał informację z banku, że została przyznana mu pożyczka w kwocie ponad 51 tysięcy złotych, którą musiał autoryzować kodem w aplikacji mobilnej, co też wykonał. Następnie zgodnie z wydaną dyspozycją przez „opiekuna” dokonał kilku przelewów środków finansowych na podane przez sprawcę konto. Po wykonaniu tych operacji kontakt z przedstawicielami firmy inwestycyjnej urwał się.

Podsumowując inwestycję okazało się, że straty sięgają ponad 61 tysięcy złotych.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.

 

Komentarze  

 
#1 Kolejny?Garsi 2022-11-10 09:18
"na jednym z portali społecznościowych znalazł reklamę związaną z inwestowaniem w kryptowaluty"
To już powinno być podstawą to umorzenia śledztwa i zaprzestania dalszej procedury, która marnuje publiczne pieniądze. Każda inwestycja (a zwłaszcza w krypto) jest świadomą zgodą na ryzyko i możliwą utratą środków.
 
 
#2 Nolipniak 2022-11-10 10:04
Zalogowałem się poto by napisać co za debil
 
 
#3 nieważne ktobzien 2022-11-10 11:01
Policja nie powinna zajmować się bezmózgowcami. Tyle jest wszędzie ostrzeżeń nawet nie dawno na tej stronie też jakiś z Wohynia zakochany przesyłał pieniądze i nic nie pomaga. Ludzie , to fakt, że macie dużo pieniędzy na zbyciu ale gdzie macie chociaż kroplę oleju w głowie. Obyś nigdy tych pieniędzy nie odzyskał może wtedy coś do twojej pustej mózgownicy dotrze.
 
 
#4 Bezmózgowcy są ważniWuk 2022-11-10 11:41
A co z bezmózgowcami, którzy uwierzyli w pandemię? Dzięki nim robi się interesy.
A policja nie ma nawet pionu zwalczania przestępczości gospodarczej (milicja miała). Przypadek?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

opel insignia
opel insignia
wtorek, 13 lutego 2024
noimage
Sprzedam mieszkanie
niedziela, 18 lutego 2024