Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 lutego 2023 imieniny: Romuald, Ryszard, Teodor

Kolejne oszustwo. Tym razem poszkodowany stracił 61 tysięcy zł

Piotr Mucha / Policja Radzyń Podlaski   
środa, 09 listopada 2022 17:00

Stop oszustom!We wtorek 8 listopada br. do radzyńskiej komendy zgłosił się 31-letni mieszkaniec gminy Wohyń.

W rozmowie z mundurowymi mężczyzna poinformował, że we wrześniu na jednym z portali społecznościowych znalazł reklamę związaną z inwestowaniem w kryptowaluty. Bez wahania kliknął w wyświetlaną informację, gdzie wpisał swoje dane.

Dzień później skontaktował się z nim pracownik firmy, który polecił zalogowanie się na stronie internetowej przeznaczonej do inwestowania, a także poinformował o przydzieleniu osobistego opiekuna, który w imieniu inwestora będzie zarządzał środkami finansowymi. Rozmówca polecił również, aby w celu potwierdzenia danych 31-latek przesłał na podany adres mailowy zdjęcie swojego dowodu osobistego oraz karty bankomatowej.

Po poprawnym potwierdzeniu danych z mężczyzną skontaktował się „osobisty opiekun”, który polecił wpłatę ponad 100 dolarów, aby mógł rozpocząć inwestowanie. 31-latek bez chwili zastanowienia wykonał taki przelew na podane konto, a następnie obserwował na podanej stronie internetowej jakie zyski przynosi mu inwestycja.

Po kilku dniach ponownie otrzymał telefon od rzekomego doradcy, który poinformował o możliwości wypłaty zarobionych pieniędzy, lecz jest to możliwe dopiero po wpłacie 700 funtów. Taką kwotę mężczyzna również wpłacił. Przez cały czas trwania inwestycji 31-latek obserwował jak jego zyski są powielane. Sytuacją z wpłatą kolejnych transz pieniędzy powtarzała się kilkukrotnie.

„Osobisty opiekun” polecił również zainstalowanie na swoim urządzeniu aplikację AnyDesk, za pomocą której będzie pomagał w wykonywaniu przelewów. Następnie z inwestorem skontaktował się inny „opiekun”, który przekazał informację, że jeśli środki mają zostać wypłacone, to należy w aplikacji banku wejść w opcję uzyskania pożyczki gotówkowej w celu zmiany kredytu na przelew. Mieszkaniec gminy Wohyń również wykonał i to polecenie. Wtedy otrzymał informację z banku, że została przyznana mu pożyczka w kwocie ponad 51 tysięcy złotych, którą musiał autoryzować kodem w aplikacji mobilnej, co też wykonał. Następnie zgodnie z wydaną dyspozycją przez „opiekuna” dokonał kilku przelewów środków finansowych na podane przez sprawcę konto. Po wykonaniu tych operacji kontakt z przedstawicielami firmy inwestycyjnej urwał się.

Podsumowując inwestycję okazało się, że straty sięgają ponad 61 tysięcy złotych.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą naciągaczy.

 

Komentarze  

 
#1 Kolejny?Garsi 2022-11-10 09:18
"na jednym z portali społecznościowych znalazł reklamę związaną z inwestowaniem w kryptowaluty"
To już powinno być podstawą to umorzenia śledztwa i zaprzestania dalszej procedury, która marnuje publiczne pieniądze. Każda inwestycja (a zwłaszcza w krypto) jest świadomą zgodą na ryzyko i możliwą utratą środków.
 
 
#2 Nolipniak 2022-11-10 10:04
Zalogowałem się poto by napisać co za debil
 
 
#3 nieważne ktobzien 2022-11-10 11:01
Policja nie powinna zajmować się bezmózgowcami. Tyle jest wszędzie ostrzeżeń nawet nie dawno na tej stronie też jakiś z Wohynia zakochany przesyłał pieniądze i nic nie pomaga. Ludzie , to fakt, że macie dużo pieniędzy na zbyciu ale gdzie macie chociaż kroplę oleju w głowie. Obyś nigdy tych pieniędzy nie odzyskał może wtedy coś do twojej pustej mózgownicy dotrze.
 
 
#4 Bezmózgowcy są ważniWuk 2022-11-10 11:41
A co z bezmózgowcami, którzy uwierzyli w pandemię? Dzięki nim robi się interesy.
A policja nie ma nawet pionu zwalczania przestępczości gospodarczej (milicja miała). Przypadek?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.