Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 czerwca 2023 imieniny: Wiesława

Ile kosztuje polisa OC najemcy?

Artykuł partnera   
wtorek, 13 września 2022 06:00

Ile kosztuje polisa OC najemcy?Wynajmujesz mieszkanie i chcesz zabezpieczyć się na wypadek różnych nieszczęśliwych zdarzeń, np. zalania mieszkania poniżej, wybicia szyby sąsiadowi czy uszkodzenia drzwi?

Dobrym pomysłem jest zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej najemcy. Dobra polisa zapewni Ci wsparcie finansowe, gdy nieumyślnie spowodujesz szkodę osobom trzecim. Dowiedz się, ile kosztuje taka ochrona.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC najemcy?

Polisa OC najemcy jest dostępna w ramach OC w życiu prywatnym. Zapewnia wsparcie finansowe wynajmującym daną nieruchomość. W jej ramach można otrzymać odszkodowanie za szkody, które zostały nieumyślnie wyrządzone osobom trzecim przez domowników, w tym także dzieci, zwierzęta domowe, a także pracowników najemcy, czyli np. sprzątaczkę lub nianię.

Koszt takiej ochrony nie jest wysoki i zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Jednak rzetelną kalkulację ubezpieczenia domu lub mieszkania online zrobisz na rankomat.pl. To prosta porównywarka polis, gdzie znajdują się oferty od kilkunastu towarzystw. Aby poznać ich propozycje, wystarczy uzupełnić stosowny formularz, a następnie poczekać, aż system przedstawi ranking ofert dopasowanych do Twoich potrzeb.

Od czego zależy polisa OC najemcy?

Podczas porównywania ofert towarzystw można zauważyć, że ich ceny znacznie się różnią. Wynika to m.in. z:

  • zakresu ochrony – jeśli wybierzesz wyłącznie polisę OC w życiu prywatnym, zapłacisz niską składkę. Natomiast wystarczy, że rozszerzysz zakres ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka np. wystąpienie pożaru czy powódź, a koszt ochrony wzrośnie;
  • wysokości sumy odszkodowania – od niej zależy to, jak dużą rekompensatę otrzymasz. Dlatego warto zadbać o to, żeby była jak najwyższa. Jednak pamiętaj, że wraz ze wzrostem sumy odszkodowania rośnie składka;
  • lokalizacji – mieszkania w starym budownictwie są bardziej narażone np. na pęknięcia rur. Przekłada się to na wzrost ryzyka ubezpieczeniowego. Z tego powodu ochrona takich nieruchomości może kosztować więcej.

Z tych powodów przed zakupem polisy OC najemcy warto dokładnie zapoznać się z warunkami każdej oferty i wybrać taką, która ma nie tylko atrakcyjną cenę, ale także korzystne warunki.

Co obejmuje polisa OC najemcy?

Zdecyduj się na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej najemcy, a otrzymasz wsparcie finansowe, jeśli przypadkiem wyrządzisz szkodę osobom trzecim. Odszkodowanie może zostać wypłacone za zdarzenia, które miały miejsce np. podczas:

  • użytkowania nieruchomości,
  • spaceru z pupilem,
  • przebywania w okolicy,
  • rekreacyjnego uprawiania sportu.

Pamiętaj, że rekompensata z OC najemcy może być przyznana tylko za szkody dotyczące mienia lub zdrowia poszkodowanych. Nie otrzymasz zwrotu za zniszczenie rzeczy osobistych.

Co więcej, jeśli starty oszacowano na większą kwotę niż suma odszkodowania, towarzystwo nie pokryje różnicy – trzeba będzie ją uregulować z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie OC najemcy to korzystne rozwiązanie zarówno dla wynajmującego, jak i właściciela nieruchomości. Dzięki temu nie trzeba martwić się o to, kto poniesie koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim, co pozwala uniknąć wielu konfliktów.

 
orbitrek
orbitrek
niedziela, 04 czerwca 2023
noimage
AUTO SZYBA
środa, 31 maja 2023