Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Wszystko co musisz wiedzieć o pracy programisty

Artykuł partnera
czwartek, 24 czerwca 2021 06:00

ProgramistaNie trudno zauważyć, że osoby przed którymi komputer i Internet nie mają tajemnic, stale są poszukiwani w wielu branżach.

Rynek pracy i ścieżka kariery w zawodzie developer stoją dla nich otworem. Praca programisty nie jest jednak przeznaczona dla każdego, bowiem nie każdy może pochwalić się zaawansowanymi umiejętnościami np. w zakresie tworzenia stron WWW. Okazuje się, że oprócz tego wymagane jest nienaganne poczucie estetyki, a także kreatywność, które wspierają umiejętności techniczne. Jak jednak przedstawia się sama praca w tym zawodzie i zarobki? Jakie wymagania i oczekiwania stoją przed programistą?

Programista- opis stanowiska

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę zajmuje się programista. Otóż jest to osoba, która zajmuje się profesjonalnym tworzeniem, a także późniejszym rozwojem oprogramowania. W praktyce więc, zakres obowiązków programisty to przede wszystkim opracowywanie i wdrażanie programów komputerowych do użytku. W ten sposób powstają np. programy, które zarządzają bazami danych, czy różnorodne programy aplikacyjne jak np. edytory. Co więcej programiści tworzą także oprogramowania systemowe i narzędziowe. Przy większych projektach, które są o wiele bardziej złożone, grupy programistów współpracują ze sobą. Na stanowisku developer osoba jest również odpowiedzialna za projektowanie, realizowanie i rozwijanie aplikacji zarówno dla systemu Windows jak i dla UNIX. Programiści uczestniczą także w tworzeniu wielu narzędzi, które wspierają procesy testowania np. VBScript, C#, VBA, JCL, T-SQL. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi także koordynować i zarządzać różnorodnymi projektami, opiniować analityczną dokumentację, a także testować i gwarantować jakoś wdrożonego oprogramowania.
Praca programista jest jedną z najpopularniejszych ofert na portalach, które łączą ludzi z odpowiednimi stanowiskami w pracy. Programista zwykle pracuje w pomieszczeniach biurowych, za wyjątkiem delegacji, które mają na celu wdrożenie danego oprogramowania. Praca ta zwykle ma charakter indywidualny, choć może przybierać również formę zespołową. Developerzy pracują zwykle w systemie ośmiu godzin i może pochwalić się ogromną swobodą w działaniu. Często ma także możliwość samodzielnego określenia godzin pracy. Niemniej jednak programiści muszą mieć na uwadze to, że profesja ta wymaga od nich ciągłego dokształcania się i podnoszenia swoich umiejętności i kwalifikacji. Co więcej muszą oni na bieżąco śledzić zmiany na rynku informatycznym, które są niezwykle dynamiczne. Jak łatwo można wywnioskować osoba na tym stanowisku większość czasu spędza przed komputerem.

Programista- zarobki

Zarobki programisty zwykle zależą od doświadczenia, które może on zaoferować firmie, a także od miejsca zatrudnienia. Nie bez znaczenia pozostaje też region kraju w którym programista pracuje. Zwykle na całą pensję programisty składa się stawka podstawowa, uzupełniona o odpowiednią premię, za wykonanie każdego projektu. Jak więc kształtują się zarobki programisty? Otóż osoby bez pokaźnego doświadczenia zwykle mogą liczyć na zarobki rzędu 3500 do 4500 tysięcy złotych. W zależności jednak od poziomu wykształcenia, nabytego doświadczenia i ilości realizowanych projektów, stawka ta może wzrosnąć nawet do 25 000 złotych i wyżej.

Wymagania do pracy na stanowisku programisty

Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi posiadać wykształcenie wyższe informatyczne, choć czasami wystarczy wykształcenie średnie informatyczne, o ile programista będzie doszkalał się na kursach. Niezbędna jest znajomość języka angielskiego, gdyż jest to podstawowy język programowania. Poza tym programista powinien posiadać wiedzę z zakresy podstaw administracji systemami Windows i UNIX, a także znać języki programowania jak np. Java czy Visual C++. Powinien on tworzyć zapytania SQL i znać protokół TCP/IP. Programista powinien też chętnie zaznajamiać się z nowymi technologiami i wykazywać się ogromną spostrzegawczością, pewnością działania i kreatywnością. Nie mogą zaistnieć także przeciwwskazania lekarskie do wykonywania tego zawodu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam tanio orzechy włoskie
piątek, 26 kwietnia 2024
noimage
Praca na kuchni w Pizzerii
środa, 24 kwietnia 2024
noimage
betoniarka 250l
poniedziałek, 22 kwietnia 2024