Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 lipca 2020 imieniny: Cyprian, Olga, Benedykt

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Radzyńskie łabędzie w złym stanie zdrowia?

Michał Maliszewski   
piątek, 03 stycznia 2020 08:00

ŁabędźPonad tydzień temu przy radzyńskich stawach znaleziono zdechłego łabędzia.

Stan zdrowia tych zwierząt, które są ozdobą naszego miasta wydaje się niezadowalający. W tej sprawie jedna z mieszkanek Radzynia Podlaskiego udała się na sesję Rady Miasta by zaapelować do radnych o interwencje.  

- Kto jest odpowiedzialny za opiekę nad łabędziami w Radzyniu? – pytała podczas obrad mieszkanka naszego miasta. – Komu trzeba zgłaszać sytuacje, która miała miejsce wczoraj (29.12.2019r.), gdzie prawie przez półtorej godziny narażając własne życie, wybiegając na ulicę, zatrzymując samochody, bo jeden z łabędzi przegoniony przez pewnych ludzi z chodnika wtargnął na ulicę.

Latał na dosyć niskich pułapach wpadając na auta - kontynuowała. - Policja była zawiadomiona. Lekarz weterynarii został osobiście poinformowany przez innego członka stowarzyszenia, bo nie odbierał telefonu. Do godziny 19.15 weterynarz nie dojechał, akcja się zaczęła z moim uczestnictwem o 17.40. Zaczęły się temperatury minusowe, jeden z łabędzi zdechł tydzień temu. Być może są to zwierzęta bardzo zarobaczone i dlatego osłabione. Wydaje mi się, że miasto powinno mieć ustalone procedury nie tylko w tym temacie, ale także zabezpieczenia bezdomnych zwierząt – zakończyła.

- O tym łabędziu się po raz pierwszy od pani dowiedziałem. Wiedziałem o tym, że padł łabędź, szkoda, bo to piękne, królewskie ptaki – odpowiedział burmistrz.

- Ja również nie wiedziałem o tej sytuacji – dodał do wypowiedzi Jerzego Rębka zastępca naczelnika wydziału zarządzania mieniem komunalnym. – W dawnych czasach jak były duże mrozy miasto miało podpisaną umowę z pewnym panem i na okres mrozów te zwierzęta były łapane i odstawiane do niego. Miał on za to płacone albo w formie dopłaty do karmy. My nie odżegnujemy się jako miasto od jakiejkolwiek pomocy. Staramy się nieść tę pomoc dla zwierząt. Co do odrobaczenia łabędzi to mamy nawiązaną współpracę z przychodnią weterynaryjną i doktor Jerzy Zdziennicki przez stowarzyszenie Podaj Łapę podaje antybiotyk wraz z karmą. To wiem, bo dziś pan doktor był u nas. Ten łabędź, który uciekł wczoraj, doktor powiedział, że nie widać po nim żadnych powikłań zdrowotnych, jest ptakiem w sile wieku – tłumaczył Roman Ceranowicz.

- Jeżeli łabędź idąc ulicą tak tupie swoimi łapami, że słychać jakby szła kobieta w szpilkach to chyba nie jest zdrowy objaw – odpowiedziała zastępcy naczelnika mieszkanka naszego miasta. - Jeżeli on nie reaguje na ludzi przechodzących to nie są normalne zachowania. Takie zwierzęta powinny być odłowione i zbadane. Podawanie leku, który albo łabędź zje, albo nie też nie jest pewne. Wiem, że kilka lat temu to do mnie dzwoniła policja, że łabędź jest przymarznięty do stawu i bym się tym zajęła. Ja mogę pomagać, ale wydaje mi się, że są służby i powinny być procedury. Te zwierzęta już dawno powinny być zadbane – zakończyła mieszkanka Radzynia.

- Myślę, że odpowiednie służby powinny wyciągnąć wnioski z tego co pani tutaj powiedziała, tak żeby te sprawy poszły we właściwym kierunku – spuentował przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski.  

191230-sesjarm-01191230-sesjarm-02191230-sesjarm-03191230-sesjarm-04191230-sesjarm-05191230-sesjarm-06191230-sesjarm-07191230-sesjarm-08191230-sesjarm-09191230-sesjarm-10191230-sesjarm-11191230-sesjarm-12191230-sesjarm-13191230-sesjarm-14191230-sesjarm-15