Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 września 2019 imieniny: Edyty, Kornela

To koniec wieloletniej imprezy „Dialogi”

Michał Maliszewski   
czwartek, 24 stycznia 2019 08:00

Dialogi odwołanePrzez 23 lata w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbywało się coroczne święto sztuki teatralnej pod nazwą „Dialogi”, których inicjatorem był Janusz Szymański.

W tym roku, decyzją dyrektora ROK Roberta Mazurka kolejna edycja tego wydarzenia nie odbędzie się. W Internecie, po wpisie o odwołaniu imprezy zawrzało: - Przykro mi poinformować, że w związku z brakiem zainteresowania Dyrekcji Radzyńskiego Ośrodka Kultury oraz stwierdzeniem przez Dyrektora: "mam wątpliwości czy dzięki Dialogom o Radzyniu zrobiło się głośniej w Polsce, czy w środowisku teatralnym" Impreza ta w 2019 roku po raz 24-ty niestety się nie odbędzie – napisał organizator Dialogów na swoim profilu na Facebooku. - Niestety ukazały się już o Dialogach informacje w Hiszpanii, bo właśnie teatr z Hiszpanii miał być tegorocznym współprowadzącym warsztaty. No cóż, pozostaje mi tylko podziękować wszystkim tym, którzy pomagali mi tworzyć to artystyczne wydarzenie i wiem, że byli świetnymi ambasadorami naszego miasta w swoich środowiskach. Dialogi to spotkanie z wszelkimi formami teatru od pantomimy przez teatr uliczny, teatr tańca do teatru jednego aktora i wiele innych form. To niesamowici uczestnicy z Rumunii, Węgier, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Białorusi to spotkania ludzi i kultur. Dzięki za możliwość tworzenia tego wydarzenia wszystkim sponsorom wspierającym nas przez lata – zakończył Janusz Szymański.

Internauci nie szczędzili słów w tej sprawie: „TO SKANDAL! Jako dyrektor innego ośrodka kultury nie odważyłbym się na takie podsumowanie tak cennej działalności jakiegokolwiek z moich pracowników/współpracowników”, „mój poziom rozgoryczenia i złości jest tak wysoki, że nie potrafię nic konstruktywnego napisać. A ja mam wątpliwości od samego początku co, do piastowania stanowiska dyrektora ROK- u przez tego kogoś. Ośmieszył się tym argumentem. To tylko świadczy jak uboga jest jego wiedza o osiągnięciach i setki ludzi, którzy przewinęli się przez Dialogi i WET. To przykre jak w jednej chwili można zniszczyć długoletnią pracę, marzenia i pragnienia...”, „No to jeszcze tylko zrezygnować z Oranżerii i na koniec z ROKu. Dobrze, że jest kino i knajpa na dole”, „Gościli u nas m.in.: Jarek Paczkowski, Jacek Zuzański, Tomasz Marszałek, Paweł Pawlik, Joanna Brodzik, Iwona Olszowska, Józef Markocki, Witalij Lubosa. W warsztatach brała dotąd udział młodzież z: Polski, Węgier, Ukrainy i Niemiec. Dyrekcjo Radzyńskiego Ośrodka Kultury: "mam wątpliwości czy dzięki Dialogom o Radzyniu zrobiło się głośniej w Polsce, czy w środowisku teatralnym" - SERIO?”, „bardzo mi przykro... byłam raz, w 2005 roku, a wspominam do dziś... ostatnio nawet kilka dni temu”, „Zastanawiam się jaki to jest koszt? Czy to jest kwestia pieniędzy czy może „polityczna”.

Jednym z komentatorów był Adam Świć, dyrektor Ośrodka Kultury w Kocku, który napisał: „To może w Kocku...”, natomiast Jolanta Juszkiewicz napisała: „Info Dla tych, którzy wyrażali inicjatywę spotkania się z radnymi miasta - wystosowałam dziś pismo w sprawie Dialogów zaadresowane do decydentów Radzynia - burmistrza, radnych, naczelnika wydz. kultury oraz Do Narodowego Centrum Kultury w Warszawie”.

Poprosiliśmy o komentarz dyrektora Radzyńskiego Ośródka Kultury, który wystosował do nas oficjalne pismo. Oto jego treść:

Wpływ na moją decyzję miało kilka kwestii. Po pierwsze, uważam, że obecnie istniejąca formuła imprezy częściowo wyczerpała się. Dowodzi tego m.in. liczba uczestników biorących udział w ostatniej edycji warsztatów – 11 osób (z czego nikt z Radzynia). Po rozmowach z organizatorem i moich sugestiach dotyczących nowej formuły (chociażby proponowałem, by do „Dialogów” włączyć radzyńską młodzież, która w ostatnich latach bardzo aktywnie i licznie angażuje się w szkolne teatry), nie spotkało się to z żadną reakcją. Kolejną kwestią mającą wpływ na moją decyzję, są duże koszty organizacji tej imprezy (przy stosunkowo małej liczbie uczestników i odbiorców). Oczywiście PGE co roku jest sponsorem przedsięwzięcia, ale całość dofinansowania przekazywanego przez firmę przeznaczana jest tylko na honorarium organizatora. Resztę honorariów pokrywa Radzyński Ośrodek Kultury. W 2019 r. uczestnikami „Dialogów” miał być teatr z Hiszpanii, co podejrzewam wiązałoby się z dużo większymi wydatkami. Organizator, oprócz kwoty 700 euro na początek, nie był w stanie oszacować pozostałych wydatków (m.in. za przejazdy, noclegi i wyżywienie na tydzień). Budżet Radzyńskiego Ośrodka Kultury jest ograniczony, w związku z czym każdą wydaną złotówkę muszę oglądać dwa razy. W żadnym momencie nie podejmę się organizacji jakiejkolwiek imprezy nie znając jej kosztów.

Działalność ROK, poza „Dialogami”, w dużej mierze oparta jest na teatrze. Przynajmniej dwa razy do roku organizujemy profesjonalne spektakle w ramach „Radzyńskich Podróży Teatralnych” (najbliższy to „Andropauza 3”, w którym 16 lutego na scenie ROK wystąpią: Agata Załęcka, Artur Dziurman, Tadeusz Ross, Jacek Kawalec i Dariusz Gnatowski), co miesiąc zapraszamy dzieci na teatrzyki w ramach cyklu „W krainie bajek”, współuczestniczymy też w organizacji Radzyńskiego Tygodnia Teatru. Ponadto przy ROK funkcjonuje koło teatralne, którego działalność mogliśmy podziwiać chociażby w ostatnią niedzielę podczas Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Kolędobranie 2019”.

Przychodząc do ROK zainicjowałem nowe przedsięwzięcia, które skierowane są wprost do mieszkańców Radzynia. Mam tutaj na myśli wakacyjne „Kino pod chmurką” oraz Letnią Scenę ROK. Propozycje te zostały bardzo dobrze przyjęte w środowisku, czego dowodzi frekwencja liczona każdorazowo w setkach osób. Ponadto w 2019 r. przygotowujemy się do organizacji nowej, dużej imprezy plenerowej. Będzie to I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. W maju ulica Ostrowiecka przerodzi się w deptak, gdzie staną stoiska rękodzielnicze. Ponadto w okolicy Starostwa Powiatowego zostanie ustawiona scena, na której będzie odbywał się przegląd zespołów ludowych zakończony występem zaproszonej gwiazdy – zespołu „Rokiczanka”. Dodatkowo ROK wrócił do organizacji Festynu Miejskiego, podczas którego występują zespoły z najwyższej półki (w 2018 r. był to zespół Varius Manx i Kasia Stankiewicz, natomiast w 2019 r. do Radzynia przyjedzie zespół Kombii z Grzegorzem Skawińskim na czele). Wszystkie w/w przedsięwzięcia wymagają nakładów finansowych, ale w moim odczuciu są atrakcyjne dla mieszkańców i bardzo społecznie potrzebne. Przez cały czas przyświeca mi myśl wychodzenia z kulturą poza budynek Oranżerii, tak by była bliższa mieszkańcom. Mnogość atrakcyjnych imprez i ograniczonego budżetu zmusza mnie do dokonania wyboru. Dlatego tak jak napisałem na wstępie – ze względu na małe zainteresowanie „Dialogami”, częściowe wyczerpanie się formuły imprezy i duże koszty – na chwilę obecną podjąłem decyzję o rezygnacji z organizacji warsztatów.

Robert Mazurek

Dyrektor radzyńskiego Ośrodka Kultury

Czy „Dialogi” zniknął z mapy kulturalnej naszego miasta? Może przeniosą się do sąsiednich miejscowości? Czekamy na rozstrzygnięcie tej sprawy.

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2019-01-24 09:58
Panie Januszu, szacunek za wieloletnią nietuzinkową, niełatwą, przez co dla niektórych za trudną do zrozumienia i zaakceptowania działalność. W obliczu powalającej argumentacji pana dyrektora bezsilność graniczy z beznadzieją, cyt.: "działalność ROK, poza „Dialogami”, w dużej mierze oparta jest na teatrze [...], organizujemy profesjonalne spektakle w [...],zapraszamy dzieci na teatrzyki [...], współuczestniczymy w organizacji Tygodnia Teatru [...], funkcjonuje koło teatralne, (sic.! przegląd kolęd i pastorałek!). To oznacza, że po pierwsze pan dyrektor nic nie rozumie, po drugie, Pańska, liczona na ćwierć wieku działalność nie mieści się w pojęciu kultury masowej, o jasnym dla wszystkich przekazie. Podzielił Pan los GROTA. Liczy się to, co wymyśliła dobra zmiana. Reszta do lamusa.
 
 
#2 Normaimpresme 2019-01-24 10:21
W Radzyniu robi się tylko imprezy i zaprasza ludzi z którymi można cyknac sobie fotę wraz z rodziną i dzięki temu wylansować . Nie patrzy się na potrzeby mieszkancow robiąc swoje ....
 
 
#3 RE: To koniec wieloletniej imprezy „Dialogi”pioter 2019-01-24 14:35
czy dzięki Dialogom zrobiło się o Radzyniu głośniej? Znalazłem artykuł z 2017 gdzie to aktorzy z radzyńskiej grupy teatralnej zrobili z Nowatorem teledysk. Był on dostępny na 4fun tv nawet za granicą. Moim skromnym zdaniem moja rada jest tylko jedna. To samo radziłem kibicom. Panie Mazurek weź pan pójdź do burmistrza i władcy powiatowego o stworzenie specjalnego konta bankowego na finansowanie takich imprez. Nie ma czegoś takiego jak darmowa impreza. Ktoś musi za to zapłacić. I proszę bardzo. Może wpłynął dobrowolne wpłaty na te cele? Miasto swoje, powiat swoje i zadowoleni uczestnicy sami się dorzucą.
 
 
#4 do PioterP.K. 2019-01-24 15:13
wszystko chciałbyś żeby zrobić z prywatnej kieszeni a miasto to od czego jest? od zatrudniania swoich na fikcyjnych stanowiskach i wyciągania kasy przez jedyne i słuszne "wydarzenia" i "inwestycje" ??
 
 
#5 a faktyczniewronazdanii 2019-01-24 16:52
Taka prosta manipulacja faktami!! Ale z w tym roku prynajmniej 4 osoby wsrod aktorow pochodza z Radzynia. Waznejest wlaczenie wiecej mlodziezy lokalnej, ale w tym roku Pan J.Szymanski nie prowadzi juz grupy warsztatowej dla mlodziezy radzynskiej w Rok z inicjatywy wlasnie pana Dyrektora. Argument ze 11 osob to za malo tylko wskazuje o ile sie osoba wypowiadajaca nie zna na teatrze, to przeciez nie pilka nozna, tu nie musi grac 22 osoby... A skoro juz liczyc luzdi zaangazowanych, to na Final przychodza setki ludzi (i przyjezdzaja z innych miast)
 
 
#6 do PioterPaolo Borsellino 2019-01-24 17:08
akurat argument z Novatorem nietrafiony, bo co prawda to była grupa "Już kończymy" z ROK, ale nie mająca nic wspólnego z Dialogami
 
 
#7 słabopaweł 2019-01-24 20:22
Na pewno wmurowanie następnego kamienia pod pomnikiem rozsławi Radzyń na cały świat.Rzygać się chce od głupoty rządzących
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.