Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 3 marca 2024 imieniny: Kunegundy, Maryny, Tycjana

Kosmiczny dzień w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych

Michał Maliszewski   
wtorek, 17 lutego 2015 07:00

Kometa własnej roboty podczas pikniku naukowego w ZSPWczoraj (16.02) od godzin porannych hala widowiskowo-sportowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imienia Jana Pawła II była wypełniona uczniami ze szkół z powiatu radzyńskiego.

To wszystko za sprawą pikniku popularno-naukowego pod nazwą „Dzień Badań Kosmicznych” połączonego z prezentacją projektu „Odyseusz II”. W wydarzeniu wziął udział minister Tadeusz Sławecki – inicjator tego wydarzenia, profesor Jolanta Nastula – przedstawiciel Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz współorganizator imprezy, Anna Dudek Janiszewska – wicekurator oświaty w Lublinie, dyrektor inżynier Włodzimierz Lewandowski – naczelny Fizyk w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sevres pod Paryżem, a także Lucjan Kotwica – starosta radzyński.

- Jestem przekonana, że jak najwięcej skorzystacie z tej niekonwencjonalnej lekcji astronomii – po przywitaniu gości dyrektor ZSP Grażyna Dzida zwróciła się do uczniów. – Większość z was już wie jakie niezwykłe zastosowanie mają techniki satelitarne. Jest to siła napędzająca rozwój cywilizacji. Jestem przekonana, że państwo, którzy znajdują się przy stanowiskach przybliżą wam tajniki tej wiedzy, która jest bardzo potrzebna w codziennym życiu. Myślę, że wasze horyzonty, wiedza i umiejętności dzisiaj poszerzą się niezmiernie i większość z was zainteresuje się tą dziedziną nauki. Szkoła, w której się znajdujemy jest placówką techniczną i tutaj możecie zdobyć naprawdę świetne podwaliny. Życzę Wam jak największych wrażeń i obyście jak najwięcej skorzystali – powiedziała dyrektor.

- Tu w Radzyniu spotykamy się po raz drugi – rozpoczął minister Sławecki. – Trzy lata temu mieliśmy tutaj też całą plejadę nazwisk związanych z badaniem przestrzeni kosmicznej, inżynierią satelitarną. Po tym parkiecie jeździł łazik marsjański skonstruowany przez inżynierów i studentów z Białegostoku. Ten rok jest rokiem edukacji zawodowej. Nie będziemy tylko mówić o locie na marsa, ale pamiętajmy, że sektor kosmiczny to ogromna ilość atrakcyjnych i nowoczesnych miejsc pracy. Właśnie dlatego chcemy tu, na wschodzie Polski, zaprezentować nowy projekt edukacyjny „Odyseusz II”. Ten projekt, który współfinansuje Europejska Agencja Kosmiczna będzie obejmował państwa, które nie są w agencji jak Litwa, Łotwa, czy Estonia. W Polsce już oficjalnie została powołana Polska Agencja Kosmiczna. Warto rozwijać swoje hobbistyczne działania – zakończył minister.

Uczniowie mieli okazję skorzystać z pokazów przy stoiskach, wziąć udział w prezentacji, a także poznać nowe technologie i reakcje chemiczne. Były również zorganizowane gry edukacyjne dla najmłodszych, którzy chętnie próbowali swoich sił w kosmicznych łamigłówkach.

Celem projektu Odyseusz II, realizowanego przez ośrodki uniwersyteckie i dydaktyczne, a także instytuty naukowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej jest popularyzacja ścisłych kierunków rozwoju zawodowego młodzieży oraz wspomaganie rozwoju zawodowego nauczycieli.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci-15/150216-kosmos

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Siewnik Poznaniak
Siewnik Poznaniak
sobota, 02 marca 2024