Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 12 lipca 2020 imieniny: Jan, Wera, Brunon

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Miasto Radzyń Podlaski będzie właścicielem pałacu!

Michał Maliszewski   
sobota, 31 stycznia 2015 08:00

Radni Rady MiastaPrzy 13 głosach za przejęciem pałacu przez miasto Radzyń Podlaski i tylko jednym wstrzymującym się radni wyrazili chęć posiadania radzyńskiej perły.

Głosowanie miało miejsce podczas IV sesji Rady Miasta, która odbyła się w czwartek, 29 stycznia. W sprawie podjęcia uchwały głos zabierał Jakub Jakubowski. Radny dopytywał o plany zagospodarowania pałacu, a także o kwestię finansową jego utrzymania. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Jerzy Rębek:

- Podjąłem starania o to, o czym decydować będą państwo radni, czyli o wyrażeniu swojej woli w kwestii przejęcia pałacu Potockich na własność gminy miejskiej Radzyń Podlaski – rozpoczął burmistrz Rębek. – Odbyłem rozmowę z wojewodą i jestem z niej w pełni usatysfakcjonowany. Wojewoda lubelski zaznaczył jedną rzecz szczególnie – pałac radzyński zostanie przekazany miastu pod warunkiem, że będzie realizowany cel publiczny. Uważam to za rzecz absolutnie oczywistą. Rozmowy w tej samej kwestii prowadzę ze starostą. On również wyraża wolę współdziałania w tej lub innych kwestiach. Jeśli państwo podejmiecie decyzję o przejęciu tego obiektu na własność mamy tu również sprzymierzeńców w osobach pana starosty – mówił włodarz miasta.

W sprawie uchwały dotyczącej woli przejęcia pałacu przez miasto do wypowiedzi burmistrza odniósł się radny Jakub Jakubowski: - Jaki rodzaj funkcji publicznej i w jakim czasie byłby realizowany po tym jak miasto przejmie pałac Potockich? Przejęcie tej nieruchomości będzie wiązało się z dość istotnymi kosztami jej utrzymania, które dziś sprowadzają się do bieżących napraw i kosztów ochrony tego obiektu, ale równie dobrze, by myśleć o strategii rozwoju miasta w oparciu o wartość tego zabytku mogą to być koszty znacząco wyższe. Pani skarbnik powiedziała to, co jest kluczowe – zmniejsza się ilość mieszkańców miasta. W ciągu pięciu lat ubyło około 500 osób. Logika każe przejąć ten pałac, ponieważ będzie nasz, możemy zrealizować w nim pewne działania, mający charakter służebności publicznej, natomiast pragmatyka mówi, że należałoby go przejąć mając gotowy pomysł, by jak najszybciej przejąć dochody. Jaki rodzaj funkcji i w jakim czasie byłby realizowany  w pałacu? – dopytywał radny Jakubowski.

Burmistrz niezwłocznie odpowiedział: - Decyzja o przejęciu na własność zespołu pałacowo-parkowego jest wydarzeniem najważniejszym w ostatnim okresie. Bezsprzecznym jest to, że swoją siedzibę nadal powinna tu mieć Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, ale również zamierzamy zabiegać o to, aby powstała tuszkoła muzyczna II stopnia. Mamy dobrą kadrę i cudowną młodzież, która chce się kształcić. Jestem po rozmowach z dyrektorem Archiwum Państwowego. Dyrektor wyraził zainteresowanie powrotem do pałacu. Zadeklarował również środki na renowację pomieszczeń pałacowych tam, gdzie będzie miało siedzibę Archiwum Państwowe. Są plany, by w pałacu Potockich miał swoją siedzibę Radzyński Ośrodek Kultury –mówił Jerzy Rębek.

Jakub Jakubowski nie będąc do końca przekonany o rentowności planów burmistrza ponownie zabrał głos: - Dziękuję panie burmistrzu za ten szereg propozycji. Niestety nie znam takiego festiwalu, który przyciągałby jakieś duże ilości zewnętrznych słuchaczy, które są organizowane przez szkołę muzyczną. Cały szereg tych instytucji pełni rolę firm samorządowych i publicznych, które nie przyciągną ludzi z zewnątrz. Moje zmartwienie bierze się stad, że młodzieży ubywa. Ja bym chciał powrócić do pańskiej wypowiedzi sprzed ponad czterech lat i szukam czegoś innowacyjnego, co byłoby takim wabikiem, który przyciągnie ludzi z zewnątrz. Pałac Potockich jako miejsce strategiczne będąc tylko siedzibą dla tych instytucji, a nie będąc miejscem, które pozwoli rozwinąć skrzydła – Muzeum Muzyki Polskiej. Jest to coś, czego Polakom brakuje i w kooperacji z innymi miejscami, czymś co zachęci przyjezdnych do pozostania na więcej niż godzinę – tłumaczył radny.

- Ja się cieszę, że pan zapamiętał ten pomysł, natomiast ja nie chciałem czynić zbyt wielu wywodów, natomiast jestem zadowolony, że pan radny wychodzi z takimi inicjatywami. Liczę na państwa pomysły, tak by pałac był miejscem ciekawym, który przyciąga turystów. Jak będziemy na swoim, to łatwiej będzie planować – zakończył włodarz.

Warning: No images in given directory. Please check the directory!

Debug: given directory - https://iledzisiaj.pl/images/stories/aktualnosci-15/150129-sesjarm