Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 października 2018 imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana | 2005 - odbył się pierwszy wykład powszechny dla słuchaczy radzyńskiej Filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Już niedługo

Bartas Szymoniak - koncert w Radzyniu Podlaskim image
Bartas Szymoniak - koncert w Radzyniu Podlaskim, 20.10.2018, 20:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Refleksje przy filmowym seansie

Michał Maliszewski   
środa, 12 października 2016 07:00

Kino ŁukówJesteśmy ciekawi ilu z naszych Czytelników, mieszkańców Radzynia skorzystało z oferty Kina Łuków?

Często słyszymy, że w naszym mieście potrzebne jest kino, a mieszkańcom brakuje wspólnych seansów filmowych. W ostatnich latach stare, analogowe projektory w radzyńskim kinie służą jedynie jako półka na kurz, a filmy wyświetlane kilka lat temu można było zliczyć na palcach jednej ręki. Nawet, gdy na dużym ekranie pojawiała się jakaś superprodukcja, na widowni było maksymalnie 20 osób (oczywiście nie licząc ekranizacji lektur, na które zapraszano szkoły). Gdyby jednak zainwestować w nowoczesny projektor, ekran i kilka nowych produkcji, to czy mieszkańcy odwdzięczą się za ten ruch frekwencją i czy nie będzie to dla budżetu miasta zbyt dużym obciążeniem? Na te pytania trudno znaleźć odpowiedź, jednak postanowiliśmy jej poszukać w sąsiednim mieście. Z okazji premiery filmu Wołyń, która odbyła się 4 dni temu pojechaliśmy go obejrzeć i sprawdzić jak się miewa łukowskie kino.

Chcieliśmy obejrzeć tę produkcję dzień po premierze, 8 października, i tu nasze zdziwienie – biletów nie dało się kupić przez internet ponieważ wszystkie miejsca na dwa seanse były zajęte. Postanowiliśmy więc pojechac na drugi dzień, lecz podczas szukania wolnych miejsc zauważyliśmy, że został tylko pierwszy rząd – pozostałe zostały wykupione online. We wtorek zwolnił się już 2 rząd i część 3-ego, więc udaliśmy się odpowiednio wcześnie, by wybrać jakieś dogodne miejsce. Niestety czekał nas pierwszy rząd po prawej stronie, co równało się z niewygodnym patrzeniem w górę i rozglądaniem się na boki, by zobaczyć wszystkich aktorów i plan. Reasumując, Łuków jest miastem prawie dwa razy większym od Radzynia, sala projekcyjna nie jest zbyt wielka, natomiast mieszkańców nie trzeba namawiać na przyjście na seans. Na dodatek spotkaliśmy jedną parę z naszego miasta, co daje kolejny realny dowód na to, że Radzynianie chcą oglądać filmy w kinie.

Gdy mówimy „kino w Radzyniu” widzimy oczami wyobraźni salę kinową radzyńskiej Oranżerii. Jednak czy jest to jedyne odpowiednie miejsce na takie przedsięwzięcie w naszym mieście? Porównajmy dawną radzyńską salę do projekcji filmowej z Kinem Łuków. W Oranżerii miejsc siedzących jest niecałe 200, natomiast w dostosowanym kinie w Łukowie tylko 67. Mniejsze pomieszczenie, to również niższe koszty dostosowania, utrzymania, urządzenia, wyposażenia itp. Kolejną rzeczą utrudniającą powstanie kina jest brak zgody konserwatora zabytków na jakiekolwiek roboty w strefie objętej nadzorem konserwatorskim. Przypominamy również – co potwierdzi każdy pracownik nagłośnieniowiec – że w sali Radzyńskiego Ośrodka Kultury jest dużo problemów akustycznych z powodu wnęk, niewygłuszonej sceny i blach tworzących rezonans. Z drugiej strony – jak nie w Oranżerii, to gdzie? I co zrobić ze starymi, już niedługo zabytkowymi projektorami?

Łukowscy urzędnicy starali się o kino z prawdziwego zdarzenia od 2011 roku. To miasto, tak jak Radzyń, posiadało stary, analogowy sprzęt, a filmy były wyświetlane długo po premierze. Zdecydowano się na odnowienie i przystosowanie mniejszego lokalu. Urząd Miasta Łuków przekazał na tę inwestycję 600 tysięcy złotych, 200 tysięcy pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast Polski Instytut Sztuki Filmowej przekazał 35 tysięcy złotych. Łączna kwota to ponad 800 tysięcy!

Czy w Radzyniu jest miejsce na taką inwestycję? Czy miasto kiedykolwiek zdobędzie środki na taki cel i czy mieszkańcy rzeczywiście będą tłumnie zasiadali przed dużym ekranem w naszym mieście? Jeśli znacie odpowiedź na te pytania piszcie w komentarzach.

Poniżej prezentujemy jak wyglądają radzyńskie projektory analogowe:

140405-kino-01140405-kino-02140405-kino-03140405-kino-04140405-kino-05140405-kino-06140405-kino-07140405-kino-08140405-kino-09140405-kino-10140405-kino-11140405-kino-12140405-kino-13140405-kino-14140405-kino-15140405-kino-16140405-kino-17140405-kino-18140405-kino-19140405-kino-20