Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 maja 2024 imieniny: Juliusza, Magdaleny, Jana

Już niedługo

Sportowy Dzień Dziecka image
Sportowy Dzień Dziecka, 02.06.2024, 14:00, Park Miejski
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Ćwierć wieku wolności...

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 10 czerwca 2014 07:00

Cola wolnościŚwiętowaliśmy kilka dni temu 25 lat wolności.

- 4 czerwca 1989 to tryumf solidarności i odwagi nad zwątpieniem i politycznym osamotnieniem. (...) to początek udanej, wielkiej zmiany ustroju. (...) to powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej - czytamy na stronie Prezydenta RP.

Miałem 10 lat, kiedy nastąpiły te wielkie dla Polski wydarzenia. To dzięki nim mogę dzisiaj swobodnie pisać także ten tekst. Pięknie.

25 lat później znacznie więcej rozumiem i jakoś jednak boli trochę serce, kiedy również w Internecie czytamy taki opis:

Dzień z życia Polaka: Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie. Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawę, słodzoną ukraińskim cukrem i... szuka pracy w niemieckiej gazecie - znowu nie ma!

Ten barwny opis Internauci kończą czasami uśmiechem. Ale, czy na pewno jest się z czego śmiać?

Marzyliśmy kiedyś o zachodnich ciuchach i samochodach, marzyliśmy o nieograniczonych podróżach, marzyliśmy o wolności. Dzisiaj ją mamy, ale czy na pewno taką, jakiej chcieliśmy? Gdzie będziemy za kolejne 25 lat?

Czy jeszcze w Polsce?

 

Komentarze  

 
#1 WzruszenieJB 2014-06-10 09:11
Aleś mnie wzruszył tym!
 
 
#2 RE: Ćwierć wieku wolności...freda 2014-06-10 11:39
Ja zwracam sie z apelem do pracownikow Urzedu Miasta i Gminy z APELEM;prosze poinformowac soltysow lub inne osoby aby uczulily wlascicieli psow o podawanie im wody w tak duze upaly.
jest to bardzo wazna sprawa.
oczywiscie apel jest tez do wszystkich osob posiadajacych te czworonogi.
 
 
#3 25 lat minęło jak jeden dzieńcukiernik 2014-06-11 13:07
Pod wpisem powyżej podpisuję się dwoma rękoma prawdziwe niestety spostrzeżenie. Ale do czego dążymy? Do samo destrukcji państwa i nas obywateli. Poziom kultury jest poniżej krytyki, dziś pracując nic nie osiągniesz poza garbem, kupujemy sztuczność ubraną w pięknym kolorowym opakowaniu. Nie jeden powie, że sporo się zmieniło, ale dla kogo dla ludzi pracy czy też dla stołków urzędowych. Kiedyś ludzie za przysłowiowe jajka stawiali domy, kształcili potomstwo, dzieci z domów wynosiły szacunek. Teraz mamy cwaniactwo i pchanie się na stołki, a ty rzemieślniku idź już do piachu lub służ nam państwu taboretów. Rolnik puki co jeszcze doi pieniądze z UE prowadzony przez sztaby papirologicznych cwaniaków. Nic się nie zmieniło na leprze, słuchając wspomnień starszych ludzi, to kto pracował to miał może nie wiele i było ale na to niewiele było stać, a teraz mamy dużo i dużo długów bo zamydlili nas kolorowymi błyskotkami. Zastanawia mnie jedno co będzie z naszą przyszłością zapewne nic. Dziadek po przepracowaniu jako kierowca do emerytury miał 1950 zł. Godnie żył do końca. My spodziewajmy się niczego ( to taka nowo- stara definicja życia ). za kolejne 25 lat przewidywał bym Polskę jako parking dla UE limuzyn szkoły gdzie język Polski będzie nie obowiązkowy, a Niemiecki i Angielski podstawowym językiem, i pięknie za oraną przez zagranicznych przeciętniaków ( których stać na polską służbę ). Hmmm na koniec takie przemyślenie Polacy nie gęsi język obcy znają i gęsiego w uni za..........ą.
 
 
#4 RE: Ćwierć wieku wolności...patriota mimo wszystko 2014-06-11 14:44
25 lat to może jest demokracji, ale na pewno nie wolności!
 
 
#5 RE: Ćwierć wieku wolności...niepokorny 2014-06-11 19:06
czy to Polacy rządzą Polską i uczynili ją pustynią?
 
 
#6 Siada na kanapie i myśligal 2014-06-12 08:30
Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy i a jak jest to za 1200??? Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie , od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem
 
 
#7 gwoli wyjaśnienia...gal 2014-06-12 08:40
Wkleiłem ten tekst, bo to brakująca część "Dnia z życia Polaka". Ktoś to z rok temu wrzucił do netu i zależało mu zapewne aby kopiować całość o czym świadczy ostatnie zdanie. Mam wrażenie, że ty Adminie byłeś ciekawy czy ktoś się zorientuje i doklei drugą część bo może sam nie chciałeś?
:-*
 
 
#8 No nie do końcaAdmin iledzisiaj.pl 2014-06-12 08:55
Nie do końca tak było. Kiedyś, gdzieś przemknęło mi to przed oczami, ale podczas pisania tego tekstu nie widziałem tego. Nigdy nie spotkałem też tych tekstów razem. Ale nieważne to. Faktycznie. Można to traktować jako kolejną część do dnia z życia, ale bardziej zależałoby mi na części, którą możemy sami dopisać i powinniśmy. Co zrobić żeby nie było tak, jak w kopiowanych fragmentach tekstu? Jak przeciwdziałać skutecznie? Tutaj. U nas. Teraz.
 
 
#9 25 latcukiernik 2014-06-12 09:22
Mądrość w tych słowach jest wielka więc czy doklejane czy nie mało mnie to osobiście interesuje. Koledzy nie czepiajcie się tak tych szczegółów bo to one nas niszczą. Potrafimy wytykać i się sądzić za głupoty ( styl amerykańskiej demokracji). A gdzie nasza Polskość gdzie duma wsparcie i solidarność o której tyle się mówi. Za nowoczesność sprzedaliśmy Polskość. Cieszę się że Admin doszukuje się takich wpisów, bo wychodzi na to że nie tylko my tak myślimy. Wolność słowa jest wielką sprawą, ale wolność słowa nie powinna staczać się do rynsztoku lub slamsów umysłowych. Ilu z nas polaków było by dzisiaj stać na pomoc bliźniemu ( jak za czasów naszych dziadków ), dziś jak się udziela pomocy to trzeba uważać żeby twa pomoc nie miała odmiennego skutku dla opinii społecznych. Rozejrzyjmy się do o koła i zacznijmy znowu kochać to co nasze Polskie. Nie kupujmy w wielkich molochach bo ich nie możemy rozliczyć, wesprzyjmy małe Polskie firmy, sklepiki itp. Wymagajmy od rządzących Polskości.Krytykujmy ignorancję wobec bliźnich i walczmy o nasze prawa po przez codzienną solidarność ( w pozytywnym tego słowa znaczeniu ). Wierzmy faktom, a nie mitom uśmiechajmy się i mówmy sobie dzień dobry , przepraszam, dziękuję to takie proste i jakie Polskie. O to walczyli nasi dziadowie, a nie o amerykanizację z MacDonaldem na czele i marketami w tle. Mało faktycznie nam zostało, ale można wywalczyć by było więcej i po Polsku. Szanujmy siebie i wymagajmy szacunku od sąsiadów za granicami.
 
 
#10 Panie Adminie,patriota mimo wszystko 2014-06-12 09:45
pyta Pan co zrobić? To ja Panu odpowiem krótko, po prostu nie promować politycznych degeneratów, także, a może przede wszystkim na portalach internetowych.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Kupię mieszkanie
wtorek, 14 maja 2024
noimage
sprzedam
wtorek, 21 maja 2024
noimage
Audi a4 b7 1.8T LPG
czwartek, 23 maja 2024