Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 stycznia 2023 imieniny: Angela, Jan, Przybysław

Reklama

Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Fortyfikacje wokół radzyńskiego pałacu

poniedziałek, 26 września 2011 00:32

mapaW ramach projektu „Program rozwoju promocji turystyki powiatu radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski - opracowanie i promocja markowych produktów turystycznych i kulturowych obszaru" już niebawem zostanie wydana publikacja dotycząca pałacu Potockich.

Będzie to zbiór artykułów dotyczących historii urbanistyki gdzie znajdziemy między innymi informacje o założeniach urbanistycznych i historii miasta.

- Ciekawą rzeczą, na którą będzie warto zwrócić uwagę to artykuł dr Grażyny Michalskiej i dr Romana Zwierzchowskiego mówiący o fortyfikacjach w naszym mieście. Mapa wojskowa Antona Mayera von Heldensfelda z 1801 - 1804 roku znajdująca się obecnie w Archiwum Wojskowym w Wiedniu pokazuje, że Radzyń był otoczony właśnie takimi budowlami - mówi Dominika Leszczyńska - podinspektor w Wydziale Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim, historyk sztuki.

- Jak na razie wiemy bardzo mało na ten temat, nie były prowadzone żadne badania archeologiczne, lecz mapa wyraźnie pokazuje, że coś takiego istniało wokół radzyńskiego pałacu. Najprawdopodobniej wały te zostały wybudowane wtedy, gdy właścicielem Radzynia był Stanisław Szczuka - sekretarz króla Jana III Sobieskiego. Za jego czasów nasz Pałac mógł być traktowany jako zamek i być typem budowli palazzo in fortezza. Według mapy konstrukcja tego typu znajdowała się w odległości 400 metrów od pałacu, mozna również przypuszczać, że nawet całe miasto mogło być otoczone fortyfikacjami - kontynuuje Leszczyńska.

Ciekawostką i potwierdzeniem tej informacji może być to, że niektóre ulice przed wojną nosiły nazwy związane z tą budowlą np. istniała ulica Podwalna – obecna ulica Partyzantów.

 

Komentarze  

 
#1 tunelerasti1111111111 2012-03-12 16:54
czy wie ktoś może gdzie są wejścia do podziemnych tuneli w radzyniu i czy wszystkie są zabetonowane?
 
 
#2 tuneleniuniek 2012-03-14 18:23
Ja wiem dokładnie gdzie są tunele i gzie są wejścia do nich.Mieszkałem blisko pałacu i często przebywałem w lochach.Chętnie pokażę gdzie trzeba kopać aby dostać się do podziemi.
 
 
#3 Nowe tunele ....poszukiwacz3 2013-07-07 10:33
Okolo 20 lat temu razem kolegami zwiedzalem tunele palacowe . Jeden tunel prowadzi do centrum placu palacowego ,na koncu tunelu jest sciana z czerwonej cegly . (Ciekawe czemu jest zamurowany?) Tunel ten prowadzi takze w druga strone, kierunku stawow ...Znam rowniez drugie wejscie ktore zostalo odkryte przypadkowo ale po tygodniu widzialem ze zostalo zasypane, prawdopodobnie molo kto o tym wie . Ten tunel nie udalo mi sie zwiedzic znajduje sie bardzo blisko kina . Jezeli kogos zainteresowalem tematem moge pomoc . Piszcie na maila
 
 
#4 do poszukiwaczaeSPe 2013-07-07 10:42
brednie walisz.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.