Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 12 lipca 2020 imieniny: Jan, Wera, Brunon

Reklama

Fortyfikacje wokół radzyńskiego pałacu

Karol Niewęgłowski   
poniedziałek, 26 września 2011 01:32

mapaW ramach projektu „Program rozwoju promocji turystyki powiatu radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski - opracowanie i promocja markowych produktów turystycznych i kulturowych obszaru" już niebawem zostanie wydana publikacja dotycząca pałacu Potockich.

Będzie to zbiór artykułów dotyczących historii urbanistyki gdzie znajdziemy między innymi informacje o założeniach urbanistycznych i historii miasta.

- Ciekawą rzeczą, na którą będzie warto zwrócić uwagę to artykuł dr Grażyny Michalskiej i dr Romana Zwierzchowskiego mówiący o fortyfikacjach w naszym mieście. Mapa wojskowa Antona Mayera von Heldensfelda z 1801 - 1804 roku znajdująca się obecnie w Archiwum Wojskowym w Wiedniu pokazuje, że Radzyń był otoczony właśnie takimi budowlami - mówi Dominika Leszczyńska - podinspektor w Wydziale Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim, historyk sztuki.

- Jak na razie wiemy bardzo mało na ten temat, nie były prowadzone żadne badania archeologiczne, lecz mapa wyraźnie pokazuje, że coś takiego istniało wokół radzyńskiego pałacu. Najprawdopodobniej wały te zostały wybudowane wtedy, gdy właścicielem Radzynia był Stanisław Szczuka - sekretarz króla Jana III Sobieskiego. Za jego czasów nasz Pałac mógł być traktowany jako zamek i być typem budowli palazzo in fortezza. Według mapy konstrukcja tego typu znajdowała się w odległości 400 metrów od pałacu, mozna również przypuszczać, że nawet całe miasto mogło być otoczone fortyfikacjami - kontynuuje Leszczyńska.

Ciekawostką i potwierdzeniem tej informacji może być to, że niektóre ulice przed wojną nosiły nazwy związane z tą budowlą np. istniała ulica Podwalna – obecna ulica Partyzantów.