Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 13 lipca 2024 imieniny: Małgorzata, Ernest, Henryk

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Odświeżone „Jedno okienko”

Michał Maliszewski   
piątek, 09 grudnia 2016 08:00

Segregatory i teczkaW połowie 2009 roku na stronie którą właśnie czytacie Mariusz Szczygieł napisał artykuł o procedurach jakie musimy przejść, jeśli chcemy założyć własną firmę.

Autor tego tekstu opisał całą biurokrację, jaka wówczas czekała młodego przedsiębiorcę. Wtedy iledzisiaj.pl z portalu informującego o cenach paliw stawał się stroną kulturalno-informacyjną. Zweryfikujmy, co się zmieniło przez 7 lat w temacie otwierania własnej działalności gospodarczej. Co robi teraz przeciętny Kowalski, by zostać przedsiębiorcą?

Wiesz, co chcesz robić, masz plan na firmę i opracowałeś strategię swojego biznesu, lecz czy posiadasz wszystkie niezbędne do pracy narzędzia? Jeśli odpowiedź jest przecząca, a Ty nie jesteś nigdzie zatrudniony/a, to warto udać się do Powiatowego Urzędu Pracy i złożyć wniosek o dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej. Taka procedura trwa od 1 do 3 miesięcy. Bezrobotny musi się najpierw zarejestrować, uzyskać status, przyjść na umówioną wizytę do doradcy, otrzymać drugi profil zawodowy, a następnie wypełnić i złożyć wniosek. Obecnie kwota dofinansowania wynosi 23 tysiące złotych. Warunkiem jest utrzymanie działalności gospodarczej przez półtora roku od jej rozpoczęcia. Gdy komisja uzna, że Twój wniosek zasługuje na pozytywne rozpatrzenie, otrzymujesz środki na rzeczy niezbędne do prowadzenia własnej firmy, wymienione w złożonym wniosku. Po zakupach, od czasu akceptacji masz miesiąc na założenie własnej firmy, ale jak to zrobić?

Zakładam firmę!

Zadanie jest znacznie uproszczone, ponieważ nie musisz nawet wychodzić z domu - wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 przez internet (www.ceidg.gov.pl). Można też udać się do Urzędu Miasta/Gminy i wypełnić go krok po kroku w asyście urzędnika. Pierwsza opcja również będzie wymagała wizyty w ratuszu, jeśli nie posiadasz podpisu kwalifikowanego - można go uzyskać za pomocą Profilu Zaufanego (Profil Zaufany ePUAP potwierdza kim jesteś. Dzięki niemu możesz załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu). Istotną rzeczą jest odnalezienie numeru PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), pasującego do wykonywanej działalności. Z pomocą przyjdzie Ci ta strona: www.pkd.com.pl. Kolejnym bardzo ważnym punktem jest forma opodatkowania. Do wyboru masz: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Tutaj warto się zatrzymać i zapytać dobrej księgowej lub doradcy finansowego, która forma dla Twojej działalności i przewidywanych przychodów będzie najlepsza.

Jeśli posiadasz numer NIP, nie ulegnie on zmianie i będzie widniał na pieczątce Twojej firmy. Numer REGON zostanie nadany w momencie rejestracji Twojej działalności lub dzień później. Wniosek zaakceptowany? Witamy nowego przedsiębiorcę!

Tydzień na ZUS.

Od dnia założenia własnej firmy masz tydzień na udanie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam, z pomocą urzędnika wypełniasz wniosek o zgłoszeniu do ubezpieczenia (druk ZUA). Weź na zapas druki DRA – jest to deklaracja rozliczeniowa, którą przez najbliższe dwa miesiące będziesz musiał składać.

Warto wiedzieć!

Początki zazwyczaj są trudne. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług biura rachunkowego, przynajmniej na moment, gdy raczkujesz ze swoją działalnością.

Pieczątka i konto firmowe – ani jedno ani drugie nie jest wymagane, jednak faktura lub dokument bez pieczątki wydają się mało profesjonalne. Nie musisz także zakładać konta firmowego jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą - wystarczy osobiste.

Przygotuj się na lawinę spamu. Dostaniesz dużo telefonów, listów oraz e-maili, w których inne firmy będą Ci oferowały usługi rachunkowe, projekt strony internetowej, wizytówki itp.

UWAŻAJ NA OSZUSTÓW! Po tym, jak Twoja działalność znajdzie się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) możesz otrzymać listy, w których zostaniesz poinformowany, że musisz zapłacić by zostać wpisany w ewidencję. Jest to oczywiście opcja bezpłatna, a szemrane firmy żerują na niedoinformowanych lub naiwnych nowych przedsiębiorcach. Ja sam dostałem dwa takie listy od firm, które miały bardzo podobny skrót do CEIDG. Zobaczcie sami:

 Nie dajcie się nabrać!

Powodzenia!

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Sprzeda rowerek dzieciÄcy
Sprzeda rowerek dziecięcy
sobota, 13 lipca 2024
noimage
Dom wolnostojacy
środa, 03 lipca 2024
multitool zawory
multitool zawory
wtorek, 02 lipca 2024