Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 maja 2022 imieniny: Aleksandra, Bernardyna | 2002 - ks. Zbigniew Kiernikowski otrzymał sakrę biskupią

Już niedługo

MECZ WSPOMNIEŃ na BULWARACH! image
MECZ WSPOMNIEŃ na BULWARACH!, 28.05.2022, 11:00, Drabinki na Bulwarach przy boisku
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

A gdyby tak nad wodę do Radzynia?

Michał Maliszewski   
środa, 08 lipca 2015 07:00

Zalew tylko dla wędkarzy Macie ochotę troszkę pomarzyć?

Wyobraźcie sobie, że w naszym mieście jest czynny akwen, gdzie można się kąpać, spacerować po molo czy po prostu położyć się na pisaku i popatrzeć na błękitne niebo.

Wokół plaży stoją budki z fastfoodem, kempingi z lodami oraz kilka małych sklepików. Nieopodal jest plac, na którym rozstawiają scenę, gdzie grają przeróżne zespoły. Czasem na środku wody wyląduje para kaczek przyzwyczajona już do widoku ludzi na brzegu. Widzicie to? Jestem ciekaw, gdzie takie miejsce w naszym mieście znalazło się w Waszej wyobraźni. Zalew? Zgadłem?

Ja, moi znajomi i myślę, że większość mieszkańców naszego miasta w czasie piekielnych upałów, jakie nastały i za które powinniśmy zdecydowanie dziękować Bogu, wybieramy się nad jezioro. Gdy zastanawiamy się, gdzie pojechać, mamy zazwyczaj do wyboru cztery miejscowości: Firlej, Białka w powiecie parczewskim, Okuninka, lub basen pod chmurką w Łukowie.

Do Firleja mamy prostą i najkrótszą drogę. Białka parczewska jest 10 kilometrów dalej i nie zachwyca jakością szosy jaka prowadzi z Radzynia, przez Suchowolę po Parczew. Do Okuninki mamy aż 85 kilometrów, a jedną piątą trasy będzie trzeba pokonać po płytach, które dokładnie sprawdzą stan amortyzatorów w Waszych autach. Każde z tych miejsc oddalone jest co najmniej o 30 kilometrów od naszego Radzynia.

Wróćmy do sfery marzeń. Gdyby jednak jakaś magiczna siła dała blask radzyńskiemu zalewowi, to dopiero byłaby pożądana przez młodych atrakcja! Budki z lodami czy jedzeniem pozwoliłyby przedsiębiorcom dorobić w sezonie letnim, młodzież miałaby gdzie spędzać czas, koncerty przy zalewie miałyby nietypowy klimat, a mieszkańcy powiatu (i nie tylko) mieliby gdzie rozłożyć ręczniki czy koce i na radzyńskiej plaży spędziliby rodzinnie dzień.

Nie jestem przeciwnikiem działań, jakie podejmuje władza Radzynia Podlaskiego. Ba, nawet podobają mi się! Jednak grupa miłośników podróżowania może zatrzyma się na chwilę widząc w naszym mieście „Skwer podróżników”, a historycy i turyści zachwycą się nad niebywałym radzyńskim skarbem jakim jest pałac Potockich, lecz zaprzedałbym duszę temu, kto w końcu wziąłby się za zalew.

Uderzmy w duży target – bo chyba każdy lubi poleżeć nad wodą.

PS: uważajcie na siebie podczas tych gorących dni. Chrońcie głowę przed promieniami, nie leżcie za długo na słońcu i pijcie dużo wody.

A Wy gdzie spędzacie swój wolny czas? Piszcie w komentarzach.

 

Komentarze  

 
#1 Z wielką przyjemnosciąemeryt 2015-07-08 08:06
przeczytałem tą informację.Taki ton i troska winno cechować wszystkich tutaj piszących. Jednak większość jak do tej pory z potrafi obrzucać tylko błotem nie wskazując nic dla dobra naszego miasta.
Chciałem przypomnieć, ze ten zalew był już swego czasu zagospodarowany nawet przy pomocy wojska. Jednak nie doprowadzono tego do końca i po kilku latach dewastacji tego obiektu wyciągnięto ostatnie słupy z pod wybudowanego mola.Pewna część infrastruktury jednak została.Mam na myśli połączenie zalewu z rzeką Białką.
Wiem, ze Międzyrzec otrzymał olbrzymią kwotę z Unii na zagospodarowanie dużo większego obiektu.
Pisząc to zdaje sobie sprawę o poważnym zadłużeniu miasta i oczekujących polepszenia stanu dróg mieszkańcach.
 
 
#2 Andrzej Kotyłaakotyla 2015-07-08 08:54
Mnie się także podoba idea zagospodarowania radzyńskiego akwenu-zalewu. Jednak - po pierwsze- żaden (chyba) kandydat) nie miał tego w swym programie wyborów samorządowych, więc trudno się czepiać. Po drugie jest dla mnie oczywiste, że to się musi komuś opłacać, bo inaczej idea pozostanie w swej sferze. Po trzecie - a może by od tego miejsca zacząć tworzenie obiecanej szumnie i sztandarowo strefy ekonomicznej? Nie znam się na ekonomii, więc być może nie zabrzmiało to przekonująco, ale od czego mamy masę świeżo zatrudnionych profesjonalistów wszech dziedzin?
 
 
#3 Lody dla ochłodyfor_sale 2015-07-08 10:10
Póki co największa budka z lodami stoi przy ulicy Warszawskiej 32 ;-)
 
 
#4 mixwega 2015-07-08 10:43
i mikser do bicia piany
 
 
#5 ???zjp 2015-07-08 10:48
Również jestem za tym aby Radzyń posiadał zbiornik, na którym można uprawiać sporty wodne i zlokalizować kąpielisko. Niestety w oparciu o obecny zalew raczej nie da się tego zrobić. Problemem jest jego wielkość i położenie. Radzyński akwen to bardziej duży staw niż zalew. Słusznie przywołany został przykład Międzyrzeca. Proszę zwrócić uwagę na wielkość i położenie międzyrzeckiego zalewu. Tam nie ma w bezpośrednim sąsiedztwie żadnych domów mieszkalnych. W Radzyniu i owszem. Całe osiedle przy Parkowej. Brak parkingu to dodatkowy mankament. Po za tym jedyny ewentualny kierunek powiększenia to wschód, ale i to bardzo wątpliwe bo od północy są kolejne domy.
Hałaśliwe tereny rekreacyjne spotkałyby się bez wątpienia z protestami okolicznych mieszkańców, czemu trudno się dziwić. Tak więc obawiam się, że o adaptacji radzyńskiego "morza" na tereny rekreacyjne z prawdziwego zdarzenia można zapomnieć. Zostanie, tak jak jest, stawem dla wędkarzy.
 
 
#6 RE: A gdyby tak nad wodę do Radzynia?remstar 2015-07-08 20:31
W samym Radzyniu to nie ale w pobliskiej Ustrzeszy czemu nie. Tam jest rzeka oraz grunty bogate w żwir, które się do tego nadają. Problem tylko w tym że tam już są kopalnie żwiru i pewnie grunty są w rękach prywatnych.
 
 
#7 popieramjb423 2015-07-12 05:28
trzeba by zrobić głosowanko
 
 
#8 RE: A gdyby tak nad wodę do Radzynia?PajONkowaty 2015-07-12 19:09
Glosowanko? Na co? Co wam da jakiekolwiek glosowanie? Najpierw to musi sie znalezc ktos, komu bedzie sie oplacac inwestowac w ten wiekszy staw. A i tak uwazam, ze nic z tego nie bedzie - jesli chodzi o miejsce to jest wiecej minusow niz plusow.
PS
Przepraszam za brak polskich znakow.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.