Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 13 lipca 2024 imieniny: Małgorzata, Ernest, Henryk

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Młodzieżowy król z Albanii

Jakub Jakubowski   
sobota, 18 lipca 2015 10:39

Popek z Gangu AlbaniiWczoraj odkryłem (przyznaję to z odpowiednim wstydem), że jestem ostatnią osobą, która nie wie co to Gang Albanii.

Obserwowałem w Internecie zdjęcia młodych osób tnących sobie nożami policzki. Zamieszczają zdjęcia człowieka o złotych zębach i białkach oczu wytatuowanych na czarno, który nazywa siebie królem Albanii. Ale do głowy mi nie przyszło, że mógłby to być idol jakiejś większej grupy. Patologia - myślałem... Ale tylko do wczoraj.

Wczoraj zrobiłem mały test. Zapytałem dwie pierwsze napotkane gimnazjalistki (na oko miały po 13 lat) czy znają Gang Albanii. Zaskoczone i zmieszane przyznały, że znają. Chwilę później zapytałem o to samo napotkaną panią w średnim wieku. Zaprzeczyła... Może więc niech i Państwo zapytają swoje dzieci, czy na dyskotekach, albo na spacerach z koleżankami nie podśpiewują słów ich piosenek. Bo coś mi się zdaje, że jednak nie jestem ostatnim, który ich nie znał. Może do zainteresowania się tym co na słuchawki smartfona wrzucają małoletni zachęcą Państwa strofy pieśni:
Wjeżdża tu za nami dzika ku*wa z szampanem
Wchodzę w ten sztos, nie mów jak mam żyć
Idziemy się naje*ać i obić komuś ryj
Śmieje się król i błyszczą mu się kły

(Gang Albanii – Narkotykowy odlot)

Podoba się?
Inne pieśni są mocniejsze. Chciałem oszczędzić zgorszenia.
Ale żeby nie było, że wół cielaka nie pamięta. 20 lat temu też byli artyści, którzy w równie mało wyszukany sposób szokowali. Nagły Atak Spawacza czy Liroy to klasyczne przykłady. Jednak, żeby ich posłuchać trzeba było muzykę przegrać z przegrywanej kasety kolegi. Dziś nikt nie słucha kaset ani płyt. Gang Albanii ma jednak ponad 50 milionów wyświetleń. W Interncie! Dzisiaj dzieciaki mają tam wszystko na wyciągnięcie ręki. Mądrość i piękno ale też patologię i syf. Zgadnijcie co pcha się po ich uwagę jak chytra baba z Radomia po 3 cytryny? Nie wiecie o czym mówię? Kończcie zatem czytanie Internetu i pogadajcie z dzieckiem. Może Wam wytłumaczy?

***

Władze Kraśnika, w przypływie opieki Matki Boskiej, której kilka miesięcy temu zawierzyły miasto, doprowadziły do odwołania koncertu Gangu Albanii. Czy mocy Jezusa, któremu powierzono Radzyń, wystarczy na odwołanie koncertu tej grupy, który zaplanowano na najbliższy weekend w jednej z podradzyńskich dyskotek?


 

Więcej felietonów Kuby przeczytacie tutaj!

 

Komentarze  

 
#1 Przepraszamlukas123 2015-07-18 17:38
Przepraszam Panie Jakubie, ale widzę znowu szydercze podejście do "zawierzenia". A mogę gdzieś w internecie znaleźć jak przedstawia się realizacja programy wyborczego?
Program: http://naszastronatestowa.weebly.com/program.html
Kurcze.. coś idzie nie tak?
 
 
#2 Nie ma za coJakub Jakubowski 2015-07-18 20:00
Nie ma za co przepraszać. Choć faktem jest, że popełnia Pan błąd cytując program 8-osobowego komitetu, który przegrał wybory. Powinien Pan zadać sobie trud i zerknąć do mojego programu. Druga sprawa to zbaczanie z tematu, ale za to też się nie gniewam. Wybiera się Pan na koncert?
 
 
#3 do Pana Jakubazjp 2015-07-19 09:37
Cytat:
Wczoraj odkryłem (...)że jestem ostatnią osobą, która nie wie co to Gang Albanii.
Panie Jakubie, jeżeli już to przedostatnią osobą, bowiem ja o tej kapeli dowiedziałem się z pańskiego felietonu :-) .
Odnośnie takich zjawisk ja „Gang Albanii” to cóż, takie mamy czasy. Aby jakaś kapela zaistniała w przestrzeni publicznej nie potrzeba wiele. Sprzęt do nagrywania to nie problem, żadnych komisji kwalifikacyjnych nie ma, a do rozpowszechniania twórczości służy ogólnodostępny internet. Pojawia się tylko kwestia jak przebić się przez ogromną ilość publikowanych nagrań. Jak brakuje talentu to trzeba czymś zaszokować. Tak jest w przypadku „Gangu…”. Taka metoda zaistnienia to nie jest zresztą nic nowego. Problem w tym, że ciągle przesuwa się granica szokowania. To, co 10-20 lat temu było odrażające i wręcz odniosłoby odwrotny skutek do zamierzonego, dzisiaj daje sukces. Moim zdaniem na szczęście tylko chwilowy.
Sugeruje Pan zakaz występów publicznych takich kapel. Moim zdaniem nie tędy droga. Na jakiej podstawie chce Pan wprowadzać takie zakazy? To nic innego jak pełzająca cenzura. Owszem nie należy promować takich zjawisk jak owy „Gang”, ale jak jakiś właściciel dyskoteki chce ich zaprosić to trudno.

Jak Pan dobrze wie istnieją takie kapele jak „Behemot” czy „Kat” i wszelkie zakazy ich koncertowania to dla ich woda na młyn. Zwiększa się ich popularność, bo natychmiast wzbudzane jest zainteresowanie i są kolejne odsłony w necie. Najlepszym przykładem może być wojenka, jaką toczył swego czasu Kościół z Danem Brownem i jego „Kodem da Vinci”. Dzięki zaangażowaniu Kościoła film i książka zyskały dodatkową popularność. A czy było warto? Raczej nie. Film przeminął, o Brownie mało kto już mówi i nic tragicznego się nie stało!

Podobnie przeminą takie kapele jak „Gang Albanii”. To efemeryda. Oni nie mają możliwości rozwoju, bowiem ilość przekleństw w słowniku jest ograniczona i nie bardzo wyobrażam sobie aby małolaty słuchające dziś tej „muzyki” za 2-3 lata do niej wracały. Pozdrawiam!
 
 
#4 Cenzurasobi2208 2015-07-19 09:50
Śmierdzi mi tu PiS'em!
 
 
#5 ram pam pamdyma999 2015-07-19 09:58
Ryje ryjek mocarny felieton :o
 
 
#6 ?miesnykwak 2015-07-19 12:13
wystarczy na odwołanie koncertu tej grupy, który zaplanowano na najbliższy weekend w jednej z podradzyńskich dyskotek?

Komuś coś na głowę spadło? Cóż to za dziecinada, blokowanie koncertu tylko dlatego że nam się nie podoba.
Ja uważam że ten cały Popek jest potrzebny w naszym społeczeństwie, pozwala odsiać idiotów od ludzi rozgarniętych. I co najciekawsze słuchanie Gangu Albanii nie implikuje że słuchający jest idiotą.
 
 
#8 dyskusjaJakub Jakubowski 2015-07-19 16:16
zjp, sobi, miesnykwak:
Skąd pomysł, że chciałbym odwoływać lub zabraniać? W ostatnich słowach tekstu zadaję pytanie raczej retoryczne. Każdy ma prawo słuchać czego chce, bawić się jak chce i oglądać internet z której chce strony. Pełna wolność - tak długo jak nie ingeruje zanadto w moją przestrzeń i prywatność. W Kraśniku postanowili inaczej - ich sprawa. Część mieszkańców pewnie klaskała, a inna buczała. Ale zgadzam się - to początek cenzury, której przykład jakiś czas temu mieliśmy i w Radzyniu. Jak było na koncercie? Ktoś pojechał do Suchowoli?
 
 
#10 do Pana Jakubazjp 2015-07-19 16:55
Cytat:
Skąd pomysł, że chciałbym odwoływać lub zabraniać?
Takie odniosłem wrażenie i jak widać nie tylko ja. Tak to bywa Panie Jakubie, że stosując w tekście różne środki literackie nie zawsze czytelnik właściwie odczyta nasz przekaz. Bardzo się cieszę, że jest Pan przeciwnikiem zakazów i cenzury :-) !
 
 
#11 odp.lukas123 2015-07-19 19:14
Nie Panie Jakubie nie wybierałem się. Sobotnie popołudnie dużo bardziej wolę spędzić w gronie znajomych. Mam dwadzieścia kilka lat, znam "Gang Albanii" traktuje to jako coś śmiesznego i żenującego. Cały ten wczorajszy koncert skwitowałbym kawałkiem innego rapera Jurasa. I nutką o tytule "Gra Pozorów". Pozdrawiam:)
 
 
#12 Dzięki!Jakub Jakubowski 2015-07-19 22:13
Wysłuchałem kawałka i uważam, że to dobre podsumowanie. Przez chwilę, po przeczytaniu komentarza, myślałem, że imię rapera i tytuł utworu to taka mała prowokacja, powiedziałbym radzyński sarkazm, ale okazało się, że jest taki utwór. Dzięki!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Owczarek podhalański
środa, 03 lipca 2024
Lokal  100m piewnica centrum
Lokal 100m piewnica centrum
wtorek, 02 lipca 2024
Wazon-lampion 4 szt.,nowe
Wazon-lampion 4 szt.,nowe
czwartek, 04 lipca 2024