Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 maja 2024 imieniny: Juliusza, Magdaleny, Jana

Już niedługo

Sportowy Dzień Dziecka image
Sportowy Dzień Dziecka, 02.06.2024, 14:00, Park Miejski
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Szklana pogoda

Michał Maliszewski   
czwartek, 03 kwietnia 2014 08:00

Rysunkowy telewizorCzy jesteście w stanie wyobrazić sobie życie bez telewizji?

Wracasz z pracy, włączasz telewizor, a na ekranie pojawia się tylko napis „brak obrazu”. Na kanałach, na których miałeś/aś ustawione TVN, TVP, POLSAT, a nawet POLO TV nie ma nic - brak wizji i fonii! Zamiast tego tak zwany śnieg, lub sformułowanie, które bardziej lubię czyli „kręcące się mrówki”.  Jakbyś zareagował/a? Czy była by to dla Ciebie wielka strata? Dzień, w którym, co prawda nie zatrzymała się ziemia, ale telewizja.

Moi rodzicie nie wyobrażają sobie życia bez telewizji, a wieczorne oglądanie traktują jako czynność wpisaną w plan dnia. Szkoda tylko, że powtarzaną codziennie, a w niedzielę praktykowaną cztery razy dłużej. Wracając do mnie – przypominam sobie wywiad jaki kiedyś czytałem z pewnym muzykiem, który stwierdził, że nie ma w domu telewizora bo nie lubi oglądać telewizji. Wtedy pomyślałem – muzyk, artysta, więc trochę dziwoląg. Dzisiaj łapię się na tym, że sam już miesiąc nie włączałem tego płaskiego, czarnego, ponad 40 calowego pudła. Kupiłem nawet konsolę do gier, by mieć pretekst do odpalania tego całego sprzętu lecz znudziła mi się po miesiącu użytkowania. Czasem włączam tylko po to, by pobrała się aktualizacja, lub by odzyskać płytę, która już dwa miesiące w niej leżakuje. Stwierdziłem, że chyba jest coś ze mną nie tak, skoro wszyscy na świecie po powrocie z pracy marzą tylko o obiedzie, piwie i telewizji, więc postanowiłem popytać wśród moich znajomych, jakie filmy, seriale i programy oglądają. Okazuje się, że w moim przedziale wiekowym moda na telewizję zanika w tak szybkim tempie, że nie uzyskałem żadnej sensownej odpowiedzi, a warto dodać, że mam aż, albo dopiero 24 lata (to ten wiek, kiedy matka zaczyna pytać „może już czas się ożenić?”, a dziewczyny w liceum zaczynają mówić „dzień dobry” zamiast cześć). Znajomi skierowali mnie do seriali na stronie internetowej, której nazwy nie spamiętałem. Nie dowiedziałem się od nikogo jakie programy warto oglądać, co jest na topie i jakiej stacji warto wierzyć, więc postanowiłem poszukać sam.

Godzina 20.00, kanał - dobrze znany na „p”, film: „60 sekund”. Uwielbiam! Świetny film o szybkich samochodach i braterskiej miłości… Poddałem się po 2 godzinach oglądania. Gdybym zdecydował się na obejrzenie go w internecie, film by się właśnie skończył, a ja jestem w połowie i oglądam 3 raz blok reklamowy trwający po około 15 minut. Wyłączyłem telewizor, spróbuję kiedy indziej.

Czy przypominacie sobie ten materiał, we wspomnianej wyżej telewizji, o Paszkach Małych, w których sołtysa wybrać się nie dało? Myślałem, że znam tę wieś dostatecznie dobrze, a na dodatek byłem tam podczas próby powołania nowego sołtysa, lecz po materiale jaki zobaczyłem w telewizji wydawało mi się, że któryś z redaktorów pomylił wioski. Rozwalające się budynki, wszędobylskie kury i zarys ogólnej biedy – tak w kilku słowach została przedstawiona wieś Paszki Małe. Nie wiem ile widzieliście w tej miejscowości starych domów krytych strzechą, bo ja… może jeden?

Programy śniadaniowe – forma wywiadów oraz przemiał osób mnie zachwyca. Czasem zdaje mi się, że znajdują się tam osoby, które zapłaciły, by móc się pokazać. Ekspertami są „znawcy”, którzy już dawno wypalili się w swoich dziedzinach. Specjalistą od muzyki rockowej zostanie grupa Pectus, a znawcą kina Filip Chajzer… Na jednej kanapie sadzają muzyka, ogrodnika i terapeutę, a jeśli jakikolwiek zespół ma zagrać, to tylko z playbacku. Chyba nikomu nie muszę przedstawiać występu pewnej gitarzystki w telewizji - tym razem w stacji na literę „t” - jestem przekonany, że nie znała żadnego akordu…

Jeśli już jesteśmy przy branży muzycznej – kiedyś zdarzało się, że wytwórnia musiała zapłacić stacji, by zespół mógł pokazać swój teledysk na kanale muzycznym. Dzisiaj jest trochę inaczej i to stacje muszą się dostosowywać do liczby wyświetleń na youtube. Dzisiaj nikt nie musi czekać na teledysk swojego ulubionego wykonawcy i babrać się w papce mnóstwa innych niekoniecznie dobrych kompozycji, by za pół godziny usłyszeć swój hit. Już po wpisaniu adresu youtube.com portal sugeruje, co może Ci się spodobać, a gdy już wybierzesz pierwszy klip, witryna stworzy całą playlistę z podobnymi utworami. Wygodniej, szybciej, łatwiej?

Moje pokolenie wychowane na podwórku i telewizji, wkraczające później w erę komputerów dzisiaj wypiera to, co serwują stacje telewizyjne. Jestem przekonany, że im młodsze pokolenie, tym większa niechęć do tego, co mogą zobaczyć na plazmowym czy ledowym ekranie.  Zastanówmy się, co telewizja może zrobić, by zachęcić młodszych widzów, lub rozszerzyć grono odbiorców. Jedyne przyszłościowe wyjście to interaktywna telewizja, gdzie możemy więcej niż tylko biernie przyglądać się reklamom czy pokazywaniu rzeczywistości w krzywym zwierciadle. Wyłączanie reklam, wybieranie filmów na jutrzejszy wieczór metodą głosów, a może nawet udzielanie się podczas politycznej debaty. Bardzo mnie poniosło?

Telewizory tanieją, a ich sprzedaż utrzymuje się na niezbyt wysokim poziomie, lecz myślę, że ratują je aplikacje filmów online jakie mają zainstalowane od razu po zakupie. W takim wypadku ten nie oglądający telewizji publicznej orazi zwolennik programów ramowych znajdzie coś dla siebie.

A Wy co sądzicie? Czy zwykła telewizja przejdzie w końcu do lamusa? Piszcie!

P.S. Zapomniałbym o niskobudżetowych produkcjach typu „Trudne sprawy”. Swoją drogą bardziej fascynują mnie ludzie, który próbują przekonać, że jest to życiowa prawda kręcona ukrytymi kamerami… :)

 

Komentarze  

 
#1 RE: Szklana pogodaDyziu 2014-04-03 12:34
Telewizja kłamie!
 
 
#2 RE: Szklana pogodapioteros 2014-04-03 13:48
mecze mecze mecze, kocham futbol, a pewna platforma zapewnia mi codziennie minimum trzy spotkania do wyboru, a więc jak dla kogo, ale dla mnie tv nie odszedł do lamusa i z miłą chęcia wieczorami po pracy układam się wygodnie w fotelu, zapinam pasy i ruszamy! ;p
 
 
#3 telewizja śniadaniowaP.K. 2014-04-03 14:10
..."Czasem zdaje mi się, że znajdują się tam osoby, które zapłaciły, by móc się pokazać" - otóż odpowiem Ci, dobrze Ci się zdaje, w żadnym z programów o w/w tematyce nie pojawia się żaden temat z przypadku, wszystko zostało opłacone, jednym słowem jest to kolejny blok reklamowy, podany tylko w innej formie, wiem to bo mam znajomego który tam pracuje, kiedyś przy piwie zapytałem go o to jak to działa ;)
 
 
#4 Coś mi się przypomniało a propos reklampatriota mimo wszystko 2014-04-03 14:56
Ja telewizji nie oglądam programowo. Książka to jest to! A tak na marginesie, ci którzy oglądają narzekają, że telewizja to nie telewizja w sensie oferty programowej, tylko blok reklamowy przerywany bezdennymi programikami służącymi propagandzie i manipulacji społeczeństwa, podobnie zresztą, jak reklamy. Chodzi o odwrócenie uwagi od naprawdę ważnych spraw. Tak niestety jest ten przemysł skonstruowany.

Niech się właściciele stacji telewizyjnych chociaż zlitują nad tymi reklamami, bo podobno te bloki reklamowe są tak długie, że podczas jednego można począć, donosić i urodzić dziecko.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Zbierająca
piątek, 24 maja 2024