Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 23 maja 2024 imieniny: Iwony, Emilii

Już niedługo

Sportowy Dzień Dziecka image
Sportowy Dzień Dziecka, 02.06.2024, 14:00, Park Miejski
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

ZUS czy OFE – co wybrać?

Arkadiusz Strojek   
wtorek, 04 lutego 2014 08:00

wagaZacznę od kilku faktów. W 1999 roku rząd Jerzego Buzka wprowadza reformę systemu emerytalnego.

System składa się z trzech filarów. Pierwszy filar oparty jest na systemie repartycyjnym – pracujący młodzi ludzie składają się na emeryturę swoich rodziców i dziadków. Pierwszy filar jest obowiązkowy i kontrolowany przez państwo za pośrednictwem ZUS. Drugi filar otrzymuje nazwę Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Jest to system kapitałowy – w systemie tym gromadzone są pieniądze na podobnej zasadzie jak w banku. Drugi filar jest także obowiązkowy i oparty na ustawowych regulacjach - minimum połowa środków ma być inwestowana w rządowe obligacje, a pozostałe pieniądze na polskiej giełdzie. Przenieśmy się do roku 2013.

W budżecie brakuje pieniędzy. 6 grudnia sejm przegłosowuje ustawę „reformującą” OFE a 11 grudnia zatwierdza ją senat. Ustawa przewiduje, że obligacje skarbu państwa, które są w posiadaniu OFE, zostaną przekazana do ZUS-u, a następnie umorzone. Ich wartość szacuje się na 120-150 miliardów złotych. Realny dług w postaci obligacji zostaje zamieniony na bliżej nieokreślone zobowiązanie ZUS względem przyszłych emerytów. Ustawa przewiduje także możliwość wyboru pomiędzy ZUS a OFE, a więc możliwość rezygnacji z II filaru. Powyższe zapisy budzą bardzo duże kontrowersje. Wprowadzając reformę z 1999 roku obiecywano nam, że pieniądze zgromadzane w OFE będą nasze i że będą dziedziczone. Dobrze jeszcze pamiętam wizję emerytury pod palmami i kwestionariusz, w którym miałem wskazać uposażonych. W 2008 roku Sąd Najwyższy orzeka, że pieniądze w OFE nie są nasze, są częścią systemu. Kodeks rodzinny stanowi jednak inaczej i sądy rodzinne traktują pieniądze zgromadzone w OFE jako część majątku wspólnego małżonków. W około tysiącu spraw rozwodowych sądy orzekają wypłatę przez jednego ze współmałżonków połowy środków zgromadzonych w OFE na rzecz drugiego. Nie przelewem z konta OFE na konto w OFE - w gotówce!!! Ale wypłacić z OFE ich nie można, bo nie są nasze. Pomimo licznych głosów sprzeciwu, także ze strony konstytucjonalistów, 27 grudnia ustawę podpisuje Prezydent RP. Pomiędzy 1 kwietnia a 31 lipca będziemy mogli sobie wybrać - ZUS czy OFE. Niezdecydowani zostaną przypisani do ZUS-u. Symboliczne jest tempo, w jakim ustawa przeszła przez sejm i senat. Symboliczne są też oświadczenia obrońców ustawy, że konstytucja jest ważna, ale ważniejsza jest stabilność budżetu.

ZUS czy OFE – co wybrać? Spotkałem się z tym pytaniem wielokrotnie. Mam 40 lat. Razem z żoną w OFE mamy około 50 tysięcy złotych. Oznacza to, że rząd okradł moją rodzinę z ponad 25 tysięcy złotych. Moją rodzinę i każdą rodzinę w Polsce (zachowajcie sobie ostatni wyciąg z OFE i porównacie go z następnym). To tak jakby każdej rodzinie w Polsce rząd zabrał średniej klasy samochód. Jak państwo zareagowali na kradzież pieniędzy z OFE? A jak zareagowaliby państwo na kradzież samochodu? Jak państwo zareagowali na wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat? Czy słyszeli państwo o stopniowej likwidacji założonego jeszcze przez rząd Leszka Milera Funduszu Rezerw Demograficznych, który podobnie jak OFE miał nam zapewnić godziwe emerytury i który podobnie jak OFE okradany jest z powodu dziury w budżecie?

ZUS czy OFE – co wybrać? Masz ponad 50 lat. Nie przejmuj się. Dużą część twojej emerytury zależeć będzie od kapitału początkowego wyliczonego przez ZUS na podstawie składek sprzed 1999 roku. Różnice zapewne będą groszowe. Nie masz 50 lat. Nie przejmuj się. Zanim dożyjesz emerytury państwo jeszcze nie raz „zreformuje” system. Płacisz składki i uważasz, że państwo musi ci na starość zapewnić emeryturę? A masz z którymkolwiek z rządów umowę na piśmie? A może z ZUS-em? Że są ustawy? Prawo, które ma nam zapewnić przyszłość za kilkadziesiąt lat, a zmieniane jest co kilka i działa wstecz (patrz wiek emerytalny)? Ja czarno to widzę.

ZUS czy OFE - co robić? Wszystkim, którzy postawią na indywidualne, kapitałowe ubezpieczenia emerytalne polecam tekst Marcina Horała umieszczony na stronie wgospodarce.pl Autor zwraca uwagę, że żaden system emerytalny nie wytrzyma, gdy będzie się rodziło coraz mniej dzieci. Coraz mniej pracowników, podatników, konsumentów. Pozwolę sobie zacytować jego obszerny fragment:

„(...) Zaraz, zaraz, a w co inwestowali? W akcje? A ile będą warte akcje w zwijającej się gospodarce, której z roku na rok ubywa pracowników i konsumentów. W obligacje skarbu państwa? A to znów na jedno wychodzi – wszystko zależy od realnej wypłacalności państwa, bardzo wątpliwej w sytuacji zanikającej bazy podatkowej. W nieruchomości? A ile będą warte nieruchomości w kraju jedynaków, gdzie każdy dziedziczy mieszkanie po rodzicach, dwa mieszkania po dziadkach i mieszkanie po bezdzietnej cioci – więc ani mu w głowie jakieś kupować, natomiast chętnie by kilka sprzedał. Lokaty bankowe? A ile banków wytrzyma w takim otoczeniu gospodarczym? Jak będą oprocentowane oszczędności w zwijającej się gospodarce, gdzie nikt nie bierze kredytów na rozwój biznesu bo i po co skoro z roku na rok jest coraz mniej potencjalnych klientów? Utrzymają go dzieci? No dobrze, a ile w takiej gospodarce jego dzieci będą w stanie zarobić? A co z coraz liczniejszymi przypadkami małżeństw jedynaków, które miałyby na swoim utrzymaniu np. czworo rodziców, troje żyjących jeszcze dziadków i ową bezdzietną ciotkę? Kto – w zwijającej się gospodarce – zarobi tyle by sam, góra na spółkę z jednym bratem lub siostrą utrzymać kilkoro staruszków? (...)”

Emerytury prawdopodobnie nie dożyjemy lub będzie ona śmiesznie mała. Złości Cię ta myśl? To tak jakbyś złościł się na prezentera pogody za to, że przewiduje brzydką pogodę. Pamiętaj, twoja emerytura nie zależy od ZUS-u. Zależy od ludzi, których wybrałeś do sejmu. To oni zdecydują kiedy na nią pójdziesz i czy ci wystarczy na „hamak pod palmami”. Zorganizuj pikietę, podpisz petycję, zrób cokolwiek nie czekaj! I koniecznie idź do wyborów i pokaż im kto tu rządzi.

Pamiętaj także o tym, że w ZUS-ie nie ma żadnych pieniędzy. Twoja emerytura będzie ufundowana przez twoje dzieci i wnuki. Zadbaj o to by je mieć, by je należycie wychować i wykształcić. W nich cała nadzieja.

 

Komentarze  

 
#21 przekrętzjp 2014-02-05 11:18
Moim zdaniem wszyscy popełniacie błąd używając określenia „nasze pieniądze” w stosunku do środków gromadzonych w OFE. Pieniądze wpłacane do ZUS nigdy nie były i nie są „nasze”. To bardziej forma opodatkowania pracy. Nasze to one byłyby wtedy gdybyśmy mogli nimi dowolnie dysponować tak jak choćby pieniędzmi z dobrowolnych ubezpieczeń na życie.

W momencie wprowadzania tzw. reformy emerytalnej część składki ZUS-owskiej wydzielono do OFE tylko dlatego aby cały przekręt nie był odczuwalny dla obywateli. Kilku rekinów finansjery zagwarantowało sobie krociowe zyski na wiele lat. Nigdy żadna prywatna firma mająca zagwarantowany monopol nie będzie dbała o dobro swoich klientów. Konkurencja między OFE jest iluzoryczna.

Najlepszym przykładem komu przede wszystkim służą OFE jest kampania reklamowa prowadzona w telewizji w ostatnich tygodniach. Nasili się bez wątpienia w czerwcu. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie. Czy firmy reklamują się dla swojego zysku czy zysku swoich klientów. OFE nigdy nie powinny mieć zagwarantowanego przez Państwo dopływu środków. Uczestnictwo w nich powinno być w pełni dobrowolne. Czyli tzw. III filar.

Osobiście wolę już jak mnie okrada Państwo niż prywatna złodziejska firma bo w przypadku Państwa jest jeszcze szansa, że na coś dobrego dla wszystkich te środki przeznaczy.
 
 
#22 RE: ZUS czy OFE – co wybrać?TW Filozof 2014-02-05 11:48
ja osobiście wolę jak mnie nikt nie okrada, czy to Państwo czy to prywatna firma. W przypadku prywatnej firmy boję się nawet mniej, bo wiem, że na coś mimo wszystko pożytecznego wydadzą moje pieniądze, gdy Państwo je najzwyczajniej w świecie przetraci. Już za długo żyję żeby żyć ideałami.
Gdy coś jest dobrowolne, to firmy będą się zabijać o moją złotówkę, a jak obowiązkowe, to będą mnie miały w głębokim poważaniu - bo będę musiał im dać.
Wybrałem się do klubu go-go. Wsparłem finansowo studentkę, samotną matkę i jakąś młodą dziewczyną z małej miejscowości zbierającą kapitał na własny biznes. Drugiego dnia jako wzorowy obywatel odwiedziłem urząd skarbowy. Wpłacone tam pieniądze wesprą k...wy, złodziei, nierobów i nieudaczników. Mam wrażenie, że moje sumienie wymaga refaktoringu.
 
 
#23 do pitlitakrytyk 2014-02-05 11:56
Nie uważam się za uosobienie cnót, ale nie mogę pozwolić na to, by ktoś obrażał mnie za moje życiowe wybory, do których mam prawo i za które nie powinnam być osądzana, a tym bardziej skazywana na niższą emeryturę, jak zaproponowałeś w pierwszym wpisie.
Jeśli uważasz, że wyzywanie innych od darmozjadów i samolubów oraz piętnowanie osób homoseksualnych jest istotnym wkładem w poważną dyskusję, to gratuluję - teraz możesz uściskać dłoń posłanki Pawłowicz i złotoustego ks. Oko - Twoje komentarze dorównują poziomem ich wypowiedziom.
 
 
#24 kruk krukowi....niepokorny 2014-02-05 22:52
gdybyśmy byli demokratycznym krajem to winni defraudacji i oszustw związanych z OFE stanęliby przed sądami. ponieważ jednak jesteśmy krajem totalitarnym to niektórym anonimowym oligarchom tylko urosną konta w obcych bankach z naszych pieniędzy. prokuratura też się nie odezwie bowiem jest na utrzymaniu okupacyjnych władz.
 
 
#25 do niepokornrgozjp 2014-02-05 23:05
Cytat:
prokuratura ( ... )jest na utrzymaniu okupacyjnych władz.
Jak już napisałeś taka bzdurę to ją dokończ i dopisz pod czyją okupacją wg ciebie jesteśmy.
 
 
#26 Super być rolnikiemforest 333 2014-02-06 00:06
Krusowcy kładą lachę na OFE na ZUS bo płacą grosze kwartalnie państwo czyli my płacimy za nich składki (pielęgniarki , kasjerki z tesco i biedry i cała reszta ). Oni emeryturę mają pewną i za darmo. Mam tu na myśli krusowców prowadzących działalność gospodarczą a nie prawdziwych rolników utrzymujących się wyłącznie z pracy na roli. Ręcista lub emeryt prowadzący działalność chąc dorobić do głodowej emerytury musi drugi raz płacić składkę zdrowotną 270zł miesięcznie a psełdo rolnik płaci trochę więcej ale kwartalnie .
 
 
#27 Zostaliśmy okradzeni przez rząd czy nie?George 2014-02-06 02:01
Skoro się powiedziało w tej dyskusji "A" to należy dopowiedzieć "B". O tym,że system emerytalny jest popsuty od samego początku to powinien wiedzieć,każdy kto już swoje przeżył i "oddał najpiękniejsze lata w pracy dla ojczyzny".Zjp twierdzi,że pieniądze wpłacane do ZUS i OFE nigdy nie były i nie są nasze. I taka jest prawda. Problem polega na tym dlaczego te pieniądze nie są i nie mogą być nasze.Problem polega również na tym,dlaczego rząd i twórcy OFE wprowadzili ludzi w błąd informując,że pieniądze gromadzone w OFE będą dziedziczone.Kolejnym problemem było to,że młodzi pracujący,byli do funduszów przymuszani - czy to w państwie prawa tak powinno być? Kolejnym problemem jest to,że system emerytalny jest obowiązkowy - a nie gwarantuje godziwej emerytury.Gdyby nasze składki trafiały na osobiste subkonta - to te środki potrącane przy poborach były by do naszej dyspozycji.Gdy to wpływa do wspólnego kotła,który nazywa się ZUS to te pieniądze są "sprawiedliwie podzielone przez aparat urzędniczy". Emerytury z roku na rok relatywnie będą spadać i to jest faktem.Czy ktoś się zastanawia,kto wypracuje na emerytury,dla obecnych młodocianych pracowników - jak pracujących jest coraz mniej - a emerytów przybywa? Czy nigdy w tym kraju nie będzie odpowiedzialnych za celowe lub błędne decyzje,których jesteśmy naocznymi świadkami i uczestnikami? Idąc dalej tym tokiem rozumowania to skoro środki zgromadzone w ZUS i OFE są nie nasze,świadczenia na fundusz emerytalny są obowiązkowe,wiek emerytalny rząd nam zafundował w trosce o nasze zdrowie do 67 lat - to logicznym jest,aby państwo stanęło na wysokości i zadbało o nasze przyszłe emerytury. W tym systemie nasza rola sprowadza się do płacenia składek w terminie i tyle tu naszego.Jak dożyjemy wieku emerytalnego to możemy się cieszyć,jak nie to ZUS ma sprawę prostszą.Bogaty biednego nie zrozumie i syty głodnego,dlatego jak będą wyborcze spotkania nie oszczędzajcie polityków z wszystkich partii.Zadawajcie im jak najtrudniejsze pytania w tych sprawach.Oni muszą to zrozumieć i poczuć na własnej skórze,że polityka to jest misja i służba dla ludzi,a nie ścieżka do robienia prywatnych fortun i karier.Gdy tego nie wymusimy,będziemy parobkami we własnym państwie.Naród się budzi - szkoda,że tak późno.
 
 
#28 do zjpniepokorny 2014-02-06 18:28
https://prawda2.info/viewtopic.php?t=14175
 
 
#29 do niepokornegozjp 2014-02-06 23:16
Czy Ty w to wszystko wierzysz co tam jest napisane??? Jeżeli tak to bardzo Ci współczuję. Musi Cię ogarniać totalna beznadzieja. Wszędzie górale ... ... ... ze Wzgórz Golan :P
 
 
#30 do zjpniepokorny 2014-02-07 18:41
przykro mi że żyjemy w różnych krajach
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sukienka
środa, 22 maja 2024
ubrania,buty dla dzieci
ubrania,buty dla dzieci
piątek, 10 maja 2024
Ford Focus MK3 kombi
Ford Focus MK3 kombi
poniedziałek, 13 maja 2024