Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 16 lipca 2024 imieniny: Maria, Stefan, Eustachy

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Niepowtażalne ujęcia w damskich bluskach

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 19 sierpnia 2012 01:04

Bluski damskieTo nie pomyłka. Tytuł został napisany w ten sposób celowo i został zaczerpnięty z naszej małej, lokalnej, radzyńskiej rzeczywistości.

"Bluski damskie" już dawno zniknęły z witryny jednego ze sklepów, ale "niepowtażalne ujęcia" w dalszym ciągu zapraszają potencjalnych klientów. Nie napiszę gdzie, bo będzie to czarny PR. Może właściciel zorientuje się po przeczytaniu tego tekstu i sam zmieni. 

Jestem pod wrażeniem byków jakie możemy spotkać w Internecie i w realnym świecie. W Sieci oczywiście o nie znacznie łatwiej, a i upomnień żeby pisać poprawnie już chyba też mniej... W realu za to błędy ortograficzne wydają się bardziej dotkliwe. Śmialiśmy się kiedyś ze słynnego "Nie chcem, ale muszem", ale dzisiaj nie jest już raczej do śmiechu. Zaraza się szerzy, a Polacy dają już chyba za wygraną. Oto kilka przykładów.

Nie wiadomo dlaczego, ale miejscami zaczęły zamieniać się, zupełnie niepotrzebnie, końcówki wyrazów. Tam, gdzie kiedyś było "-em" i "-eł" pojawia się "ę" i odwrotnie. Kwiatki w stylu "Kupiem kolem i piccem" (z wytrzeszczonymi oczami, ale...) jestem jeszcze jakoś w stanie zrozumieć - może właśnie dzięki naszemu byłemu prezydentowi... Zrozumiem też właściciela przyczepy, któremu brakowało widocznie miejsca i napisał: "BRK ŚWIATĘ UWGA!!!". Skąd jednak "Jestę hardkorę"? "Jestę" - Gdzie tak mówią? "Jestę kotę, licencjatę, studentę, hipsterę" - z pierwszej dziesiątki Google. Straszne.

BRK ŚWIATĘjestę hardkorę

 

U, ó, ż, rz, h, ch... to historia stara jak świat, do której w zasadzie nic nowego nie można byłoby wnieść, gdyby nie TVN. Akurat jakoś ta telewizja "zasłynęła" ortograficznymi wpadkami. Pamiętacie "cureczkę Reni Jusis" w telewizji śniadaniowej? A "Rzecznika Praw Pacjęta" w kanale informacyjnym? Każdemu może się przytrafić, ale takiemu potentatowi medialnemu? Trochę wstyd.... A oglądają to przecież miliony ludzi.

Cureczka...Pacjęta...

 

"AÓTO CZENŚCI DO FSZYSTKIH SAMOHODUF" były sprytnym chwytem marketingowym (co zostało wyjaśnione jeszcze na tym samym billboardzie), służby porz(ż)ądkowe są zabawne, kiedy stoją obok siebie, ale "ZGINOŁ..." na nagrobku to już po prostu wiocha... dobrze, że nie "śmierciom tragicznom" - chociaż za kilka lat... Aż strach pomyśleć. Brrrr.

AÓTO CZENŚCISłużbyZginoł...

 

Polskie znaki, a w zasadzie ich brak, to temat mający tyle samo lat co Internet i SMS. W telefonach naszych narodowych liter po prostu kiedyś nie było, a na klawiaturze pisanie ich było zwyczajnie trudne - klikać w miarę szybko, jeszcze wciskać ten Alt... Przyłączę się jednak do słów profesora Bralczyka: "Jest różnica, czy zrobisz komuś ŁASKĘ, czy LASKĘ". W pisowni to prawie to samo, ale jak mówi inny słynny tekst: "Prawie robi wielką różnicę". Prawda?

bralczyk-laske
Dbajcie o język, chociaż coraz o to trudniej - także nam, bo codziennie napotykamy na byki w Internecie. A dobrze wiecie, że obraz silnie oddziałuje na człowieka. Nic nas jednak od tego nie zwalnia (chyba, że zaświadczenie o dysortografii, ale to odrębny temat). Sprawdzajcie w słownikach, albo wciskając F7 w edytorze tekstu, ale sprawdzajcie. Niech trochę dłużej potrwa pisanie, ale będzie potem mniej wstydu.

PS. Nie piszcie w komentarzach, gdzie znalazłem "Bluski damskie" i "niepowtażalne ujęcia". Jeśli za tydzień ujęcia się nie zmienią to sam wskażę miejsce, a nawet opublikuję filmik... Oczywiście, te wyrazy piszemy tak: bluzki i niepowtarzalne.

Coś do posłuchania :) Łona - Ą, Ę...

 

Komentarze  

 
#1 Brawo MariuszRadio Radzyń 2012-08-19 09:15
Dobry artykuł i faktycznie potrzebny. Brawo za Łonę. Może choć cząstka radzyniaków sprawdzi twórczość tego artysty i faktycznie zacznie używać "alt".

Polecam sprawdzić jeszcze to:
 
 
#2 DziałkaHunter 2012-08-19 10:16
W Borkach widziałem takie coś jak autor tego zdjęcia. Nie wiem czy to wciąż tam wisi, ale wisiało spory czas naprzeciwko szkoły. :D

http://www.photoblog.pl/sucharek92/67299254
 
 
#3 Język polski...Mariusz 2012-08-19 10:19
...kontra nauka języków obcych. Tak, warto znać inne języki. Ciągle się o tym mówi. Ten przykład pokazuje, że mamy coraz większy problem z naszym ojczystym językiem. Bardziej kładzie się nacisk na znajomość języków obcych a tu się okazuje i to coraz częściej, że coś złego dzieje się z naszym językiem. I w tej sytuacji większym wstydem jest brak przynajmniej dobrej znajomości języka polskiego niż obcego! Przyjąłbym właśnie taką kolejność - najpierw opanujmy przynajmniej dobrze język polski, później uczmy się języków obcych. A te ujęcia chętnie zobaczę!:)
 
 
#4 :)bbb34 2012-08-19 12:26
Panie Mariuszu w kontekście poprawnej polszczyzny polecam dobrze sprawdzić odmianę czasownika "śmiać się":) Niech trochę dłużej potrwa pisanie, ale będzie potem mniej wstydu...:)
 
 
#5 I to właśnieAdmin iledzisiaj.pl 2012-08-19 13:07
I to właśnie między innymi wpływ bezpośredniego obcowania z zarazą :) :oops: thx. Długo sprawdzałem, ale jednak...
 
 
#6 Ludzie biorą przykład z Prezydentauppage 2012-08-19 20:36
Prezydentowi wolno, a zwykłym ludziom - nie? Albo inny wniosek: analfabeci głosują na analfabetów.
 
 
#7 lody jabłukowe123qwe 2012-08-19 22:45
A ja dziś widziałem w lodziarni lody jabłukowe :))) Pani dziwnie na mnie spojrzała, bo zacząłem się głośno śmiać. Szkoda, że nie wiedziała z czego, może też by się pośmiała, albo spaliła ze wstydu :D
 
 
#8 RE: Niepowtażalne ujęcia w damskich bluskachkrytyk 2012-08-20 15:59
Hmm...skoro już Pan redaktor tak się nabija z prostej pani sklepowej,to niech sam przysiądzie czasem nad artykułem i zadba o gramatyczno - stylistyczne szczegóły.Jako językowa purystka regularnie odwiedzająca portal naliczyłam ich trochę.
 
 
#9 Naśmiewa?Admin iledzisiaj.pl 2012-08-20 21:28
Purystko... Pani Sklepowa napisała jedną kartkę, na której zrobiła błąd widoczny z drugiej strony ulicy. Ja od czterech lat na tej stronie piszę trochę więcej i jeśli "zjem" choćby jedną literę to jest wielkie "halo". W porządku, zgadzam się na to, sprawdzajcie, poprawiajcie, pilnujcie, ale... dlaczego Pani Sklepowa ma mieć fory? Chodziła do innej podstawówki? A może uczyła się innego języka? Nie edukuje innych wywieszając ulotki? Co jest? I nie nabijam się z nikogo - nie wskazałem w artykule, o który sklep chodziło. A co do puryzmu i Twoich uszczypliwości... Uczono mnie, że po przecinkach i kropkach robimy odstęp. Tak się znacznie łatwiej czyta... Pozdrawiam
 
 
#10 RE: Niepowtażalne ujęcia w damskich bluskachkrytyk 2012-08-21 13:04
Cóż, przykro mi, że moja opinia została odebrana jako uszczypliwości - po prostu od osoby na co dzień parającej się pisaniem wymagam nieco więcej wrażliwości językowej, niż tylko wiedzy ortograficznej - w końcu na słowo pisane składa się nieco więcej niuansów. A tak na marginesie, skoro już wytykasz mi takie, przepraszam, pierdoły, jak brak dwóch odstępów, to proponuję w felietonie dostawić 8 brakujących przecinków. Poza tym przymiotnik: "dotkliwe" ulega stopniowaniu prostemu, dlatego nie ma sensu i podstaw gramatycznych, by przedłużać go do: "bardziej dotkliwe". I jeszcze jedna uwaga - coś takiego,jak "czarny PR", nie istnieje, o czym wie każdy profesjonalny piarowiec. Jest PR albo propaganda.
 
 
#11 DziękujęAdmin iledzisiaj.pl 2012-08-21 13:34
Dziękuję za pouczający wykład :) Wezmę go sobie do serca, obiecuję. A tak na marginesie, ;-) myślę, że osoba posiadająca tak przebogatą wiedzę polonistyczną (o profesjonalnym PR nie wspominając) powinna stosować takie pierdołowate zasady, jak robienie odstępów. Jeśli w dalszym ciągu będę zjadał przecinki i używał niepoprawnych wyrażeń, wybacz. Nie stać mnie na zatrudnienie korektora.
PS. Jeszcze tylko 2 przecinki (6 znalazłem i jeszcze dostawiłem dwukropek). Szukam dalej.
 
 
#12 Czarny pijarHunter 2012-08-21 16:03
Koleżanko, jest coś takiego jak "czarny PR". Podszkól się trochę w
marketingu zanim zaczniesz mu wytykać dalej :)
 
 
#13 :)KarolinkaCRL 2012-08-22 02:20
Bardzo fajny artykuł. Czasami pisząc z nowo poznanymi ludźmi, jestem przerażona ich pisownią. Co jak co, ale jak widzę ,,ktury"...... Brak słów:) Odechciewa się pisać z taką osobą... Po co mam marnować czas na domysły co dana osoba chce mi przekazać??:D
 
 
#14 do Hunterakrytyk 2012-08-22 08:44
Choć moja wiedza o PR nie pochodzi z Wikipedii, a ze studiów i codziennej pracy, podsyłam link do definicji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarny_PR. Warto się podszkolić - choćby z tak prymitywnego źródła.
 
 
#15 do Hejterki (krytyk)Hunter 2012-08-22 09:57
To potoczne określenie dość często używane.

http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/czarny-pr-strazy-miejskiej-slusznie-nielubiani,272228.html
 
 
#16 do Hunterakrytyk 2012-08-22 12:23
To, że coś jest popularne i często używane, nie oznacza, że jednocześnie jest poprawne.
Poza tym wypraszam sobie tę "Hejterkę".
 
 
#17 Do Hejterki (krytyk)Hunter 2012-08-24 12:47
 
 
#18 do Huntera - dobre!krytyk 2012-08-24 13:27
Jasne, że robię błędy - nawet całkiem sporo. Ale przy okazji nie brakuje mi poczucia humoru na własny temat i cenię ludzi, którzy je posiadają. Bardzo dobry fragment - perfekcyjnie dopasowany do całej sytuacji:)))Podziwiam Twój wkład pracy. Pozdrawiam (na zgodę:)
 
 
#19 Do krytykHunter 2012-08-24 23:09
Również pozdrawiam. :)
Temat uważam za skończony. ;)
 
 
#20 do Hunter i krytyk. I ja sie dobrze bawięJan Zdziarski 2012-08-24 23:39
Też chcem siem pogodzić i być w zgodzie z Wami i ze własnym sumieniem. Internet łączy, to nasze nowe wspólnotowe hasło. Niech żyjemy po wieki, a ludzkie ścieki nieh zostana poza nami. Zgubiłem c, pod a coś tam, cos tam, nad c zgubiłem (...)niczek na górze. Taki ze mnie BOCHATER i WUDZ. Typowy Siedzący Byk (Tatanka Yotanka, we angielskim Sitting Bull).
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.