Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 5 grudnia 2024 imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert

Już niedługo

Radzyński Jarmark Bożonarodzeniowy image
Radzyński Jarmark Bożonarodzeniowy, 21.12.2024, 14:00, Rynek
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Cierpieniu – prawdę, umarłym – modlitwę. Pamięć o zbrodni katyńskiej

Piotr Sławecki   
środa, 22 kwietnia 2009 10:43
Katyń{xtypo_dropcap}Katyń{/xtypo_dropcap} – niewielka wieś w Rosji, 18 km na zachód od Smoleńska, nad Dnieprem. Dla Polaków słowo to ma całkiem inny wydźwięk, Katyń to symbol nieludzkiej zbrodni dokonanej na Narodzie polskim. W pobliskim lesie zwanym Lasem katyńskim, w uroczysku Kozie Góry (Kosegory) na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. dokonano przez NKWD na wiosnę tego roku zbrodni ludobójstwa przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR kilkunastu tysięcy jeńców wojennych – polskich oficerów – według szacunków historyków stanowiło to połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego. Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Obecnie określeniem „zbrodna katyńska” obejmuje się również wymordowanie ponad 7 tys. osób przetrzymywanych w więzieniach zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy, niemających statusu jeńca, choć było wśród nich ok. 1 tys. polskich oficerów.
Zbrodni dokonano na części oficerów jednostek Wojska Polskiego uprzednio, w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., operujących na wschodnich obszarach II Rzeczypospolitej. Po uzgodnionej z hitlerowską III Rzeszą agresji sowieckiej 17 września 1939 r. zostali oni rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną i NKWD w utworzonym systemie obozów.
Praktycznie wszystkich polskich oficerów przetrzymywanych w ZSRR – ok. 15 tysięcy, skupiono w trzech obozach specjalnych: kozielskim, ostaszkowskim i starobielskim.
• Katyń - wymordowanie 4410 jeńców z obozu kozielskiego. Konwoje były organizowane od 3 kwietnia do 12 maja. Zamordowani zostali pochowani na miejscu w ośmiu zbiorowych mogiłach. Wśród ofiar zbrodni znaleźli się m.in. kontradmirał Xawery Czernicki oraz generałowie Bronisław Bohaterewicz, Henryk Minkiewicz i Mieczysław Smorawiński. 
• Charków, w okolicach tej ukraińskiej miejscowości wymordowanie 3739 jeńców z obozu starobielskiego. Konwoje z obozu były organizowane od 5 kwietnia do 12 maja. Zamordowani, w tym generałowie Leon Billewicz, Stanisław Haller, Aleksander Kowalewski, Kazimierz Orlik-Łukoski, Konstanty Plisowski, Franciszek Sikorski, Leonard Skierski i Piotr Skuratowicz, zostali pochowani w zbiorowych mogiłach pod Charkowem, w VI rejonie strefy leśno-parkowej, 1,5 km od wioski Piatichatki. 
• Kalinin (Twer) - wymordowanie 6314 jeńców z obozu ostaszkowskiego. Konwoje z obozu były organizowane od 4 kwietnia do 16 maja. Ofiary mordu zostały pochowane pod Kalininem w miejscowości Miednoje w ponad 20 zbiorowych mogiłach. 
• Kijów - wymordowanie 3435 (według innych danych 4181) więźniów z Zachodniej Ukrainy i pochowanie ich prawdopodobnie w Bykowni. 
• Mińsk - wymordowanie 3870 (według innych danych 4465) więźniów z Zachodniej Białorusi i pochowanie ich prawdopodobnie w Kuropatach.

Masowy mord ominął jedynie 395 jeńców wywiezionych z trzech obozów specjalnych do obozu juchnowskiego, a potem do griazowieckiego.
Pomimo potwierdzenia i uznawania począwszy od 1990 r. przez najwyższe władze rosyjskie za winnych zbrodni katyńskiej ówczesnych władz stalinowskich oraz ujawnienia najbardziej tajnych dokumentów w Rosji pojawiały się opinie negujące zbrodnie ludobójstwa.

30 listopada 2004 Instytut Pamięci Narodowej wszczął polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.
14 listopada 2007 Sejm ustanowił przez aklamację 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Katyń
Foto: Piotr Sławecki
{morfeo 40}
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam działkę budowlaną
wtorek, 26 listopada 2024
noimage
GLEBOGRYZARKA
środa, 27 listopada 2024