Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 maja 2022 imieniny: Aleksandry, Eryka

Już niedługo

Repertuar Kina Oranżeria 20.-22.05.2022 image
Repertuar Kina Oranżeria 20.-22.05.2022, 20.05.2022
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Magia papieru

Mariusz Szczygieł   
piątek, 20 maja 2011 00:37

samolot-gazetaWszystkie znaki na niebie i badania prowadzone przez poważne instytucje oraz statystyki sprzedaży wskazują na to, że papierowe gazety powoli przechodzą do lamusa.

W zasadzie powinienem się cieszyć z tego, że Internet staje się podstawowym źródłem informacji, ale... jednak mnie to niepokoi. Może pomyślicie, że tym tekstem strzelam sobie właśnie w kolano, ale nie boję się tego napisać - KUPUJCIE GAZETY!

Jest jakaś magia w papierze, w szeleście przewracanej kartki i zapachu farby drukarskiej. Ten rytuał trzymanej w rękach gazety z dużym logo na pierwszej stronie, której nie trzeba przewijać, by je zobaczyć. Może i nie jest interaktywna, nie wyświetla filmów i nie gada z ekranu. Pozwoli się za to zabrać do łóżka, albo do "świątyni dumania"- jak kto woli. Schowa się w torebce, gdy pada deszcz, albo podnieci ogień w radosnym ognisku. Okryje głowę podczas malowania sufitu, poleci z wiatrem złożona w samolot- ileż to ma funkcji i ileż siły... Ot zwykła gazeta, a jaka moc w niej drzemie?

Jest też jakaś pewność w tym co czytamy w gazetach- tak to odbieram. Jedna informacja, a nie tysiące o tym samym w Sieci. Nazwisko pod tekstem, a nie nick, czy pseudo. To pewność, że ktoś pomyślał, zanim napisał. Pewność, że ktoś sprawdził, zanim pozwolił wydrukować. Odpowiedzialność za słowa, której jednak w Internecie brakuje...

Kiedyś zapytano mnie, czy Internet zabije drukowaną prasę. Odpowiedziałem wtedy, że nie. Dziś myślę podobnie. Kupujcie gazety.

 

Komentarze  

 
#1 papirus - to jest to!anonim 2011-05-21 00:24
Kupuję dziennie 6 tytułów, pomimo tego że te wszystkie tytuły mam praktycznie w niezmienionej wersji w internecie. Lubię po prostu i poczytać i popatrzeć. Jeszcze długo papierowa wiadomość będzie bardziej wiarygodna - to takie psychologiczne odczucie.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.