Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 maja 2024 imieniny: Juliusza, Magdaleny, Jana

Już niedługo

Sportowy Dzień Dziecka image
Sportowy Dzień Dziecka, 02.06.2024, 14:00, Park Miejski
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Peterhof - letnia rezydencja carów

Janina Kiewel   
piątek, 10 września 2010 10:08

Peterhhof - letnia rezydencja carów 

 

W tym roku w czasie urlopu wybrałam się kolejny raz poza wschodnie granice Polski do Rosji. A dla mnie Rosja to nie tylko Moskwa, ale i inne przepiękne zakątki tego kraju. Petersburg i letnia rezydencja Piotra I czyli Peterhof.

W piękny sierpniowy poranek wybrałam się na wycieczkę do Peterhofu położonego 70 km od Sankt- Petersburga. Marzyłam o wyprawie do tego zakątka Rosji wiele lat. I w końcu moje marzenia się spełniły.

Peterhof (Петергоф) to jeden z podmiejskich pałaców carskich lokowany przez samego Piotra I w 1714 r. nad Zatoką Fińską. Letnia rezydencja zajmuje powierzchnię ponad 140 hektarów. Tak, właśnie tam car Piotr I rozkazał, aby pobudować 20 pałaców i 7 parków. Wielki Pałac stoi pośrodku parku, którego górna część stanowi park francuski min. z fontanną Neptuna wykonaną w Norymberdze dla uczczenia końca wojny trzydziestoletniej.

Jednym z najsłynniejszych miejsc tego kompleksu jest pałac i tzw. „Wielka Kaskada”, którą tworzy 39 połyskujących złotem posągów w dynamicznych pozach. Woda tryskająca 64 strumieniami i 142 wodotryski spływające kaskadami po marmurowych schodach. Kulminacją tego ogromnego pomnika-fontanny jest granitowy piedestał z odlanym w brązie Człowiekiem Słońca - Samsonem walczącym z dziką bestią.

Największa fontanna wypuszcza pionowo w górę 20 metrowy słup wody. Żadna z fontann nie jest uruchamiana za pomocą pompy. Woda do nich doprowadzana jest naturalną drogą z oddalonych o 22 km Wzgórz Ropszyńskich i dopiero za pomocą odpowiednio ułożonych rur i własną siłą uderzenia doprowadzona jest do poszczególnych figur, gdzie wytryskując, sprawia niesamowite wrażenie. Później spływa do Kanału Morskiego i dalej do Zatoki Fińskiej. Wielojęzyczny tłum czekający z niecierpliwością na włączanie poszczególnych fontann przy dźwiękach orkiestry i burzliwych oklaskach potwierdza roczny kunszt pracy ponad 2000 ludzi (byli to szwedzcy jeńcy) pod okiem inżyniera – hydraulika Tuwolkowa w 1721 roku.

Budowa samej rezydencji trwała ponad sto lat. Pełniła ona funkcję letniej siedziby kolejnych carów Rosji, aż do ostatniego - cara Mikołaja II. W czasie II wojny światowej zespół pałacowo-parkowy został zrabowany i zdewastowany przez hitlerowców. Po wojnie pieczołowicie go odrestaurowano i cieszy oko oraz służy jako miejsce weekendowego wypoczynku dla tysięcy mieszkańców Petersburga, a także gości z wielu zakątków świata. W sierpniowym słońcu pałac i park wydają się jeszcze piękniejsze niż widać na fotografiach.

{morfeo 463}

 

Komentarze  

 
#1 Krasiwyje fotkiomega 2010-09-12 20:03
Chotia by paru dniej po Pietierie poguliat zieaju wsiem !
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sukienka
środa, 22 maja 2024
Sprzedam gospodarstwo
Sprzedam gospodarstwo
poniedziałek, 20 maja 2024