Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 maja 2024 imieniny: Aleksandra, Bernardyna | 2002 - ks. Zbigniew Kiernikowski otrzymał sakrę biskupią

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Po co jeździmy do Rosji?

Janina Kiewel   
piątek, 18 czerwca 2010 09:10

Moskwa

Zbliżają się letnie, wakacyjne miesiące i coraz częściej zastanawiamy się dokąd się wybrać na wypoczynek?

Ja proponuje podróż za wschodnie granice Polski. Są tacy, którzy lubią Rosję, niektórzy nawet lubią Rosjan! To za co tak w zasadzie lubimy Rosję i jej mieszkańców? Zapewne za ich rzewne ballady, lekki defetyzm, brak zorganizowania, nieszczęśliwe miłości, wielkie plany, z których nic nie wychodzi, no i zwierzenia przy wódce, czyli za tak zwaną ”rosyjską duszę". Chyba tylko Polacy potrafią tak dobrze zrozumieć Rosjan. Oto kilka powodów, dla których warto się wybrać do Rosji.

Moskwa

Najważniejsze miejsce Moskwy to Kreml i Plac Czerwony. Kreml jest charakterystyczny dla wielu miast rosyjskich, gdyż tak nazywano warowne zabudowania grodu. Ten w Moskwie jest jednak zdecydowanie największy i najważniejszy. Obejmuje liczne pałace, sobory, cerkwie. Moskiewski Kreml jest otoczony wysokimi murami ceglanymi z 20 basztami. Najwyższa i najbardziej znana, pokazywana na większości zdjęć tego obiektu jest Wieża Spasska ze słynnym zegarem, który co godzinę wydzwania kuranty z opery „Borys Godunow”. Na kremlu powiewa rosyjska trójkolorowa flaga republiki, ale na wieżach wciąż widać sowieckie gwiazdy. Na placu Czerwonym przed Kremlem czasy sowieckie są jeszcze bardziej widoczne. Symbolicznym obiektem związanym z Moskwą jest mauzoleum Lenina z zabalsamowanymi zwłokami przywódcy rewolucji. Sobór św. Bazylego to z kolei świadek bardzo starych rosyjskich tradycji. Sobór jest tym czy Wieża Eiffla dla Paryża, czy Big Ben dla Londynu. Nie sposób pominąć innych ciekawych miejsc w stolicy Rosji. Ulica Stary Arbat, Teatr Wielki, Metro – podziemnie miasto w Moskwie. Koniecznie tam bądźcie.

Sankt Petersburg

Twierdza Pietropawłowska z wysoką iglicą soboru jest najbardziej charakterystycznym miejscem miasta i lubianym terenem wypoczynku. Nie zawsze jednak tak było. Piotr Wielki zbudował ją do obrony przed Szwedami, potem był wykorzystywana jako więzienie najgroźniejszych wrogów politycznych w tym Tadeusza Kościuszki i Lwa Trockiego. Petersburg leży w ujściu Newy, wśród licznych kanałów rzeki i wysp. Często to miasto przez wielu turystów nazywane jest „Wenecja północy”. To stwarza malownicze plenery nadbrzeżnych bulwarów. Najsłynniejszy z nich to pięciokilometrowy Newski Prospekt. 
W Sankt Petersburgu mieści się Ermitaż, jedno z najświetniejszych muzeów świata z malarstwem najsławniejszych mistrzów włoskich i francuskich, ze zbiorami kultur prehistorycznych, orientalnych, i wreszcie z przebogatą ekspozycją klejnotów. Niedaleko Sankt-Petersburga leży przepiękne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Peterhof (Pietrodworec), jeden z podmiejskich pałaców carskich lokowany przez samego Piotra I w 1714 r. nad Zatoką Fińską. Rezydencja (20 pałaców i 7 parków) zajmuje ponad 1000 hektarów. Jednym z najsłynniejszych miejsc tego kompleksu jest tzw. Wielka Kaskada i tworzy ją 39 połyskujących złotem posągów w dynamicznych pozach, woda tryskająca 64 strumieniami i spływająca kaskadami po marmurowych schodach. Kulminacją tego ogromnego pomnika/fontanny jest granitowy piedestał z odlanym w brązie Człowiekiem Słońca - Samsonem walczącym z dziką bestią. Największa fontanna wypuszcza pionowo w górę 20 metrowy słup wody. Budowa rezydencji trwała ponad sto lat. Peterhof pełnił funkcję letniej siedziby kolejnych carów Rosji, aż do ostatniego - cara Mikołaja II. Zespół pałacowo-parkowy został zrabowany i zdewastowany przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, po wojnie pieczołowicie go odrestaurowano. Obecnie służy jako miejsce weekendowego wypoczynku dla tysięcy mieszkańców i turystów z całego świata.

Soczi

Soczi to najpopularniejszy kurort nad Morzem Czarnym. Plaże są chronione przed zimnymi północnymi wiatrami przez góry Kaukazu. Na wybrzeżu panuje ciepły klimat subtropikalny. Soczi to nie tylko plaże i restauracje, ale znane nawet daleko poza Rosją sanatoria i domy wypoczynkowe z zabiegami Spa. W 2014 roku Soczi zorganizuje 22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W mieście odbywać się będą zawody w dyscyplinach "lodowych". Powstaną tam też najważniejsze obiekty związane z Igrzyskami, między innymi stadion olimpijski, obiekty treningowe oraz centrum prasowe i telewizyjne.

Bajkał

Wyjazd do Rosji, bez wyjazdu na Syberię, nigdy nie będzie kompletny. A wyjazd na Syberię musi łączyć się z dotarciem nad Bajkał. Błękitne Oko Syberii, najgłębsze jezioro świata, największy zbiornik słodkiej wody. Bajkał to siła i potęga przyrody w czystej formie. W czystej również dosłownie: woda jest tak przezroczysta, że widać dno na głębokości nawet 40 metrów. Czy wędrując pieszo, czy wypływając łódką, zawsze będzie to wrażenie nie od opisania.

Irkuck

Irkuck jest najważniejszym i najciekawszym miastem Syberii. Miasto zamieszkuje interesująca mieszanka ludności pochodzących z różnych stron. Oprócz Rosjan są też Buriaci, czy Mongołowie.

Kolej transsyberyjska

Kolej transsyberyjska to niewątpliwe przeżycie dla osób cierpliwych. Wsiada się w Moskwie i przez siedem dni można podziwiać, za oknami, tylko drzewa tajgi. Co jakiś czas, jak wyspy na oceanie pojawiają się syberyjskie miasta i stacje. Trasa przekracza 8 stref czasowych, a całkowita długość torów z Moskwy do Władywostoku wynosi 9288 km. Wewnątrz wagonów kwitnie bogate życie towarzyskie. Jazda koleją transsyberyjską może być najlepszym sposobem na poznanie mentalności Rosjan.

Góry Ałtaj

W południowej Rosji, przy granicy z Kazachstanem, rozciąga się Ałtajski Kraj. Piękne pustkowia, idealne do samotnych wędrówek. Najwyższy szczyt to Biełucha, 4505 metrów. W 1998 roku pasmo Ałtaj zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, a w 2009 roku na listę rezerwatów biosfery.

Kamczatka

Ląd ognia i lodu. Jeśli masz dość determinacji, by przebyć całą Rosję, czeka Cię wielka nagroda. Kamczatka jest piękna i wyjątkowa. Nieziemskie, wulkaniczne krajobrazy zachwycą każdego. Wiele miejsc jest dostępnych tylko pieszo, po kilkudniowym marszu, lub z helikoptera, albo za pomocą pojazdów przypominających wojskowe transportery.

To tylko kilkanaście najciekawszych miejsc, które kojarzą się z naszym największym sąsiadem. Na pewno całości dopełni znajomość najpiękniejszego, najbardziej popularnego na całym świecie języka rosyjskiego, który jeszcze bardziej zbliży nas do życzliwych i gościnnych Rosjan.


 

Komentarze  

 
#1 hmmm....kyokushin 2010-06-18 10:33
a te Rosjanki piękne tak jak Polki
 
 
#2 gratulacjeradzyniak z warszawy 2010-06-18 18:08
Z jednej strony rzeczywiście ciekawy kraj, a z drugiej bardzo ciekawy artykulik, napisany płynnie i z polotem. Jako dziennikarz nie mogę nie docenić. Gratulacje, pani Janino!
 
 
#3 Rosjankijanna56 2010-06-18 20:49
Rzeczywiście Rosjanki są i ładne, i zgrabne - czyli jest na kim "oko" zawiesić
 
 
#4 Dziennikarzjanna56 2010-06-18 20:52
radzyniak z warszawy"]Z jednej strony rzeczywiście ciekawy kraj, a z drugiej bardzo ciekawy artykulik, napisany płynnie i z polotem. Jako dziennikarz nie mogę nie docenić. Gratulacje, pani Janino!
Bardzo dziękuję za gratulacje. :lol:
 
 
#5 wyjazdkyokushin 2010-06-19 12:00
Ja to bym z chęcią pojechał na parę dni.
 
 
#6 shihanjanna56 2010-06-19 12:59
Zapewniam, ze to nic trudnego. Potrzebne są chęci, wiza i trochę kasy. Powodzenia :-)
 
 
#7 RE: Po co jeździmy do Rosji?omega 2010-06-19 22:52
Rosja to wspaniały kraj i wspaniali ludzie. Propozycja Pani Janiny jest bardzo ciekawa i warta realizacji. Dowiecie sie o tym tylko wtedy, gdy zdecydujecie o wyjeździe. Warto !!! Ja tez tam byłem miód i w...... piłem ale porozmawiamy o tym po Waszy powrocie.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Mieszkanie Dom Wolno Stojący
czwartek, 16 maja 2024
noimage
Las przy krajowej 19ce
czwartek, 16 maja 2024