Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 2 grudnia 2023 imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Jak szybko stracić tysiąc złotych?

Michał Maliszewski   
piątek, 09 sierpnia 2019 06:00

Internetowa złodziejkaDwa dni temu odezwał się do mnie znajomy, mieszkaniec naszego miasta, z prośbą o nagłośnienie tematu oszustw na Facebooku.

Działanie oszustów jest bardzo proste. Złodziej włamuje się na cudze konto na Facebooku i wybiera z listy kontaktów osobę, z którą użytkownik najczęściej pisał. Wysyła do niej wiadomość, że potrzebuje pożyczki, dokładnie tysiąca złotych, które odda na drugi dzień, nawet z nawiązką. Najczęściej prosi o przelew na konto lub podanie kodu BLIK. Gdy uda mu się pobrać pieniądze od kilku osób, wylogowuje się z ukradzionego konta. Na początku zbagatelizowałem sprawę, ponieważ stwierdziłem, że dotyczy to tylko jednostek, które korzystają z podejrzanych stron lub przyznają dostęp do Facebooka niezaufanym aplikacjom, dopóki nie napisała do mnie moja koleżanka z klasy Szkoły Podstawowej właśnie w sprawie rzekomej pożyczki.

Ona również padła ofiarą kradzieży konta, a takich osób jest znacznie więcej. Znajomy, który zapoznał mnie z tematem powiedział, że jego trzy koleżanki oraz żona przelały pieniądze, by pomóc osobie, która do nich napisała. Oczywiście środki nie trafiły na właściwe konto.

Jeśli kiedyś otrzymacie podobną wiadomość i stwierdzicie, że jest autentyczna to po prostu zaproponujcie spotkanie, podczas którego przekażecie pieniądze lub przynajmniej zadzwońcie do tej osoby. Warto również sprawdzać jakie aplikacje instalujemy i do czego dajemy im dostęp. Czasem strony internetowe, na które wchodzimy wymagają dostępu do Messengera lub Facebooka – miejmy zawsze czujność jakie uprawnienia im przyznajemy.

Przekażcie tę informację dalej i nie dajcie się oszukać!

Wiadomość

 

Komentarze  

 
#1 Blikmagda00 2019-08-09 06:23
Dostałam wiadomość od znajomej czy mogłabym zapłacić blikiem za paczke.nie dałam się nabrać bo coś mi tu nie grało. Pare dni temu też dostałam wiadomość od innej znajomej ale moja odpowiedź brzmiała nie bo wiem że to oszustwo.
 
 
#2 RE: Jak szybko stracić tysiąc złotych?Adnim 2019-08-09 07:08
Trzeba było podać wieśniakowi fałszywy kod blik i udawać że nic nie wiesz i tak 15 razy..
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.