Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 13 czerwca 2024 imieniny: Antoniego, Lucjana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Namalowali Radzyń sprzed 100 lat

Katarzyna Wodowska   
poniedziałek, 18 lipca 2011 13:07

Szukamy PikasaNamalowanie pocztówki ze starego Radzynia- to było zadanie, jakie mieli do wykonania uczestnicy drugiego  dnia spotkań artystycznych „Szukamy Picasa”. Odbyła się również kolejna część warsztatów fotografii otworkowej.

W niedzielne (17 lipca) przedpołudnie do galerii Trzy Okna przybyli młodzi amatorzy sztuki. Niektórym towarzyszyli rodzice. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją kilku fotografii naszego miasta z początków XX wieku. Zdjęcia miały być inspiracją do namalowania pocztówki ze starego Radzynia. Wprowadzenia do tematu dokonali Arkadiusz Kulpa koordynator tegorocznej edycji projektu i Jakub Jakubowski prezes Stowarzyszenia dla Kultury Stuk- Puk. Omawiali szczegóły kolejnych zdjęć, na których utrwalono ulice: Ostrowiecką, Pocztową czy obecny Plac Wolności. Ciekawość wzbudziła fotografia wnętrz pałacowych sprzed 1939 roku. -To dobry początek, abyście spróbowali sobie wyobrazić to, czego może na tych zdjęciach nie było widać – mówił Kuba Jakubowski. Potem wszyscy wyszli na dziedziniec pałacu Potockich.

Każdy uczestnik spotkania dostał materiały niezbędne do namalowania pocztówki. – Są to farby akrylowe, natomiast do wykończenia proponujemy kredki pastelowe. To będzie praca w dwóch fazach, w dwóch technikach na jednym obrazie – tłumaczył Arek Kulpa.  I zaczęło się wielkie tworzenie. – Na naszych obrazach jest park, bazylika, wnętrze pałacu – zdradziła 12- letnia Ola, która na plener przyszła za namową znajomej.  - Ja dowiedziałam się o tym od cioci a potem namówiłam koleżanki, aby tu ze mną przyszły- wyjaśniła Małgosia Belniak. Czy żałują? Na pewno nie. - To fajna sprawa i dobry pomysł na spędzenie niedzieli. Na pewno lepszy niż na przykład siedzenie w domu przed komputerem – mówiła 14- letnia Majka. Dzieci i młodzież przez blisko 2 godziny próbowali wizualizować, pokazać na swoich obrazach Radzyń sprzed 100 lat. Jak im się udało? Obejrzyjcie galerię zdjęć z pleneru malarskiego.

Natomiast w samo południe rozpoczął się drugi etap warsztatów fotografii otworkowej prowadzonych przez Dariusza Dorosza. Tydzień wcześniej uczestnicy przygotowywali swoje własne aparaty fotograficzne i mieli je umieścić w wybranym przez siebie miejscu. Przez 7 dni powstawały fotografie. W niedzielę miał miejsce pełen napięcia moment otwierania aparatów, oceniania czy „coś” wyszło. Po zeskanowaniu, obrobieniu w programie graficznym i powiększeniu okazało się, że efekty są naprawdę interesujące.

I tak zakończyły się III spotkania artystyczne pod hasłem „Szukamy Picasa”  organizowane przez Radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury Stuk- Puk. -Każdego roku inaczej szukamy Picasa. Tym razem nie spotykaliśmy się z obcymi, którzy Radzynia nie znają, tylko postanowiliśmy poszukać Picasa z najmłodszymi zainteresowanymi różnymi dziedzinami plastyki i szeroko rozumianej sztuki- wyjaśnił Kuba Jakubowski. – Prezentowaliśmy coś alternatywnego: układaliśmy mozaikę, było też klasyczne malarstwo, ale również fotografia otworkowa, więc było to dosyć szerokie spectrum – ocenił prezes stowarzyszenia. Tłumaczy skąd wynika zmiana formuły tego wydarzenia. – W tym roku niestety nie zapraszaliśmy gości. Różnica wynika oczywiście z możliwości finansowych. Mieliśmy niskie dofinansowanie i skupiliśmy się na tym, aby przede wszystkim utrzymać tę imprezę, żeby zainteresować sztuką najmłodszych w możliwie najlepszym wydaniu przy otrzymanych środkach – podkreślił. -Mam nadzieję, że z tych prac uda się wybrać ciekawe egzemplarze, na tyle ciekawe, aby je opublikować w formie kalendarzy czy pocztówek- zapowiedział Jakubowski.

{morfeo 866}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam renault scenic
czwartek, 06 czerwca 2024
Sprzedam chÅodnice wody claas
Sprzedam chłodnice wody claas
środa, 12 czerwca 2024