Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 czerwca 2024 imieniny: Pauliny, Tomasza

Już niedługo

Polsko-ukraiński piknik rodzinny image
Polsko-ukraiński piknik rodzinny, 23.06.2024, 15:00
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Zwróć uwagę na detale

Jakub Płecha   
wtorek, 09 maja 2017 07:00

Scena z serialuOstatnio bardzo dużą popularność wśród młodzieży zdobył serial Trzynaście powodów (ang. 13 Reason Why). Temat podjęty w tej produkcji był poruszany przez dorosłych na wiele możliwych sposobów, ale to w jaki został ukazany przez amerykańskich twórców, mrozi krew w żyłach.

Serial opowiada o uczennicy szkoły średniej, Hannah Baker (Katherine Langford), która popełniła samobójstwo po serii przykrych doświadczeń spowodowanych przez rówieśników. Jej kolega, Clay Jensen (Dylan Minnette), pod drzwiami swojego domu odnajduje paczkę. W środku znajduje się siedem kaset magnetofonowych, ponumerowanych z obu stron, co tworzy łącznie trzynaście nagrań. Nastolatka na każdej ścieżce dźwiękowej wyjaśnia, dlaczego postanowiła odebrać sobie życie. Adresatami taśm są rówieśnicy, którzy przyczynili się do śmierci Hannah. Jeśli ktoś postanowi pokrzyżować plany dziewczyny, kolejna osoba otrzyma osobne pudełko, za które odpowiedzialny jest Tony Padilla (Christian Navarro). Oczywiście tytułowe trzynaście powodów przełożyło się na dokładnie 13 epizodów serialu.

Historia niczym z horroru - Hanna Baker popełnia samobójstwo, ale postanawia pozostać wśród żywych. Zaczyna się niewinne od „zwykłej plotki”, która pozostawia pierwsze piętno na psychice nastolatki. Hannah stała się ofiarą zabawy, jaką urządzili sobie jej koledzy. Tylko po to, aby w szkole było ciekawiej. Czy liczyli się z tym, że plotka, może zrujnować dziewczynie życie? Po co? Było przynajmniej śmiesznie. Kula śniegowa poszła. Utrata jedynych przyjaciół, słowa, które coraz bardziej raniły i sytuacje, powodujące, że najchętniej oglądający zamknąłby oczy i nie otwierał ich do momentu pojawienia się napisów końcowych. Później samotność i śmierć (dziwnym trafem zaskoczyła wszystkich). Rodzice nastolatki nie mogli pogodzić się z faktem, dlaczego ich córka odebrała sobie życie.

Serial - dostępny na platformie Netflix, porusza kwestie, które na co dzień ignorujemy lub udajemy, że ich nie zauważamy. Dopiero tragedia pokroju samobójstwa skłania wszystkich do refleksji. Wiadomo młodzież często nie zdaje sobie sprawy, jak niewiele potrzeba, by doprowadzić kogoś do granic wytrzymałości. Jedynie po krótce streściłem fabułę tego serialu. Niektóre epizody powodują osłupienie, przerażenie, dosłownie i w przenośni wbijają w fotel. Poważna produkcja o nastolatkach, których często przerastają problemy. Serial wart polecenia, nie tylko dla młodzieży, ale również dla osób dorosłych. W dosadny sposób otwiera oczy na rzeczy, których często nie widzimy... Do czasu.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Zwróć uwagę na detaletechnika 2017-05-09 09:41
Tekst to recenzja i polecenie serialu, czy próba zauważenia i skupienia się na ważnym problemie? Rozumiem, że serial jest tutaj głównym nośnikiem tematu całego artykułu, ale sam wątek został potraktowany po macoszemu. Jest taki serial, mówi o takim problemie, problem jest straszny, koniec. Od recenzji produkcji jest chociażby Filmweb. W artykule brakuje konkretów, brakuje wypowiedzi ludzi, którzy kiedyś spotkali się z problemem, brakuje proponowanych rozwiązań i zaproszenia do głębszej dyskusji. Artykuł nadający się co najwyżej do przeglądu TV albo gazetki szkolnej.
 
 
#2 ?????Lea 2017-05-09 23:39
Tragedia pokroju artykułu....
Cytując autora- niektóre frazy powodują osłupienie, o interpunkcji nie wspomnę.
Pokrótce- styl gimnazjalisty, rozpaczliwie piszącego wypracowanie ostatniej szansy.Pierwsze piętno...
 
 
#3 Panie Adminie,malina1986 2017-05-10 01:10
dlaczego zezwala Pan na umieszczanie plagiatów na stronie? Czyżby nie wiedział Pan, że jest to kradzież intelektualna i na to są paragrafy?
http://antyweb.pl/recenzja-13-powodow-13-reasons-why/
http://amurcous.rssing.com/chan-1285305/all_p803.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzyna%C5%9Bcie_powod%C3%B3w

Nie tylko kopiowanie, ale również parafraza i brak podania źródeł, z których się korzysta stanowią plagiat.

Rozdział 14: art. 115-123, Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z 4 lutego 1994 r.:
"Art 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie. (...).

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia
korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 117. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" itd.
 
 
#4 RE: Zwróć uwagę na detaletechnika 2017-05-10 23:10
WIKIPEDIA -> Serial opowiada o uczennicy szkoły średniej, która popełnia samobójstwo po serii nieprzyjemnych doświadczeń związanych z różnymi osobami ze szkoły. | W środku znajduje się siedem ponumerowanych po obu stronach kaset magnetofonowych.
ILEDZISIAJ ->Serial opowiada o uczennicy szkoły średniej, Hannah Baker, która popełniła samobójstwo po serii przykrych doświadczeń spowodowanych przez rówieśników. | W środku znajduje się siedem kaset magnetofonowych, ponumerowanych z obu stron.

Vanitas vanitatum, et omnia vanitas.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Pszenżyto
wtorek, 11 czerwca 2024
noimage
SPRZEDAM DZIALKE
niedziela, 16 czerwca 2024