Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 października 2018 imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana | 2005 - odbył się pierwszy wykład powszechny dla słuchaczy radzyńskiej Filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Już niedługo

Bartas Szymoniak - koncert w Radzyniu Podlaskim image
Bartas Szymoniak - koncert w Radzyniu Podlaskim, 20.10.2018, 20:00, KOFI&TI Kawiarnia i Herbaciarnia Artystyczna
takes place in
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Apel: "Dab" na pomniku

Jakub Płecha   
wtorek, 24 kwietnia 2018 07:00

InformacjaJuż od kilku tygodni za oknem widoczna jest piękna wiosenna aura. Również na ulicach miasta pojawia się coraz więcej spacerujących radzynian. Takie samo zjawisko można zaobserwować na Placu Wolności (tzw. skwerku). Mieści się na zbiegu ulic Międzyrzeckiej i Ostrowieckiej.

Pięść (potoczna nazwa pomnika) upamiętnia bohaterstwo mieszkańców Radzynia Podlaskiego podczas II wojny światowej. Pierwszy monument w mieście został wzniesiony na mocy ustawy z dn. 16 marca 1968 r., podjętej przez Miejską Radę Narodową. W 1996 r. uzupełniony został elementami, mówiącymi o niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. „Pomnik powstał ku czci wszystkich, którzy zginęli w walce o wolność w latach 1939-44”.

Zgodnie z art. 261 kodeksu karnego: Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Przywołanie tych słów jest nieprzypadkowe. W sobotni wieczór grupka młodych radzynian postanowiła wspiąć się na Pomnik Niepodległości, aby wykonać zdjęcie obrazujące miło spędzony czas. Fotografia trafiła później do Internetu. Dab - ruch taneczny polegający na pochyleniu głowy w kierunku zgiętej w łokciu ręki. Ten gest stał się ostatnio popularny wśród młodych ludzi. Ma obrazować radość.

Był to nie pierwszy tego typu przypadek, gdy małoletni znieważają Pomnik Niepodległości. Przestrzegamy przed podobnym zachowaniem i apelujemy o szacunek do miejsc pamięci.