Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 czerwca 2024 imieniny: Pauliny, Tomasza

Już niedługo

Polsko-ukraiński piknik rodzinny image
Polsko-ukraiński piknik rodzinny, 23.06.2024, 15:00
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Apel: "Dab" na pomniku

Jakub Płecha   
wtorek, 24 kwietnia 2018 07:00

InformacjaJuż od kilku tygodni za oknem widoczna jest piękna wiosenna aura. Również na ulicach miasta pojawia się coraz więcej spacerujących radzynian. Takie samo zjawisko można zaobserwować na Placu Wolności (tzw. skwerku). Mieści się na zbiegu ulic Międzyrzeckiej i Ostrowieckiej.

Pięść (potoczna nazwa pomnika) upamiętnia bohaterstwo mieszkańców Radzynia Podlaskiego podczas II wojny światowej. Pierwszy monument w mieście został wzniesiony na mocy ustawy z dn. 16 marca 1968 r., podjętej przez Miejską Radę Narodową. W 1996 r. uzupełniony został elementami, mówiącymi o niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. „Pomnik powstał ku czci wszystkich, którzy zginęli w walce o wolność w latach 1939-44”.

Zgodnie z art. 261 kodeksu karnego: Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Przywołanie tych słów jest nieprzypadkowe. W sobotni wieczór grupka młodych radzynian postanowiła wspiąć się na Pomnik Niepodległości, aby wykonać zdjęcie obrazujące miło spędzony czas. Fotografia trafiła później do Internetu. Dab - ruch taneczny polegający na pochyleniu głowy w kierunku zgiętej w łokciu ręki. Ten gest stał się ostatnio popularny wśród młodych ludzi. Ma obrazować radość.

Był to nie pierwszy tego typu przypadek, gdy małoletni znieważają Pomnik Niepodległości. Przestrzegamy przed podobnym zachowaniem i apelujemy o szacunek do miejsc pamięci.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Apel: "Dab" na pomnikuObiektywny 2018-04-24 21:06
Bardzo dobry tekst! Już dzieciaki nie wiedzą, co ze sobą zrobić. Najwidoczniej do tej pory nikt nie był w stanie nauczyć ich (wszelako rozumianego) szacunku...
Przerażające. Nie mają gdzie zdjęć robić????
 
 
#2 RE: Apel: "Dab" na pomnikudagmara 2018-04-25 09:48
a ja chciałabym w tym miejscu przypomnieć o pięknym projekcie renowacji placu przed budynkiem starostwa. Miał być herb Radzynia i nasz niedżwiadek wykonany z konstrukcji metalowej i obsadzony zielenią. Na projekcie wyglądało to bardzo dobrze i promowało by nasze miasto. Minął rok od propozycji i nic teren jest ledwie wykoszony pagórkowaty i na pewno nie przynosi chwały naszemu miastu.czy zabrakło chęci? Jeśli to takie kosztowne to może by wyrównać ten skwer i zrobić podobny jak na przeciwko przynajmniej nie szpeciłby otoczenia. A może jeszcze ktoś się obudzi i zdąży do wyborów?
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Wiertarko-wkretarka
poniedziałek, 17 czerwca 2024
Sprzedam chÅodnice wody claas
Sprzedam chłodnice wody claas
środa, 12 czerwca 2024