Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 10 kwietnia 2025 imieniny: Michała, Makarego

Już niedługo

Radzyński Kiermasz Wielkanocny 2025 image
Radzyński Kiermasz Wielkanocny 2025, 12.04.2025, 15:00, Rynek
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Cmentarz Łyczakowski, czyli lekcja historii polskości

Marusia   
poniedziałek, 02 listopada 2009 12:47

Cmentarz ŁyczakowskiDo Cmentarza Łyczakowskiego (Lyczakowskie kladowiszcze, cwintar) można dojechać tramwajem numer 7 lub nr 2, marszrutką lub… dojść na nogach - co szczerze polecam.

Z centrum można dojść ulicą Łyczakowską i skręcić w ulicę Miecznikowa; przy Cerkwi św. Piotra i Pawła (cmentarz jest pod numerem 33) lub ulicą Piekarską  - wychodzimy prostopadle do bramy cmentarza. Pieszo z centrum to około 30 minutowy spacerek. Wstęp na cmentarz to ok. 4 hrywny, które idą na renowację nagrobków (lub bramą ogólnodostępną od Pohulanki). Jeżeli szukacie jakiegoś konkretnego miejsca, nazwiska etc., pytajcie w kasie!!! Pan Andriej jeśli jest, pomoże i wskaże!! Ubikacja dobra tuż za kasami, płatna 50 kopiejek, lub na Orlętach z tyłu - "co łaska" na środki czystości.

Cmentarz Łyczakowski powstał w 1786 roku. Przyjął i przyjmuje nadal w swoją ziemię ludzi różnych narodowości i wyznań. Wejście główne to dwie bramy. Pierwsza z 1875 roku niestety zamknięta na głucho i druga z 1901 roku, przez którą się przechodzi do dziś. Wstęp jest płatny dla grup turystów i wycieczek zorganizowanych. Po cmentarzu chodzi straż i sprawdza czy zostały wykupione bilety wstępu!!. Obecnie trwają intensywne prace remontowe, poprawianie ścieżek, wycinka drzew, które przesiąkły sokami z ziemi… i wydzielają dość nieprzyjemny zapach, a także zagrażają nagrobkom w przypadku zawalenia.

O cmentarzu pisano wiele. Ja także zapraszam na spacer po nim. Byłam na nim chyba 6 razy i za każdym z nich odkrywam nowe nagrobki. Ścieżki, zapomniane alejki. Tutaj można spędzić w ciszy i zadumie cały dzień zapuszczając się w mniej uczęszczane ścieżki, na których nie ma żywych. W oznakowaniu nagrobków pomocna jest książka Stanisława S. Nicieji "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie".

Od wejścia, po lewej stronie alejka Kaplic, w środku - najmniejsza na Łyczakowie kaplica rodziny Molendzińskich, wsparta na dwóch kolumnach jońskich, z żelaznymi drzwiami; na pierwszym tle (z prawej strony) pomnik Chrystusa, a dalej Kaplica Adamskich. Spoczywają tam: Franciszek 1794-1870 - legionista napoleoński, odznaczony Orderem Virtuti Militari, a później kupiec lwowski, dyrektor Zakładu dla ubogich, właściciel kilku kamienic lwowskich, zarządca Galicyjskiej Kasy Oszczędności, ekspert finansowy i radca miejski, jego żona Barbara z Nowakowskich -1796-1878, syn - Franciszek 1839-1888, synowa Joanna z Axentowiczów 1855-1908 i wnuczka Ewelina 1871-1886.

Opodal, po prawej stronie jest kompozycyjnie unikatowy pomnik Pawła Eutele, wzniesiony na grobie Teresy z Kłosowskich (1809-1870) i Józefa Iwanowiczów (1804-1877). U wezgłowia zmarłych umieszczono na wysokim cokole postać Madonny naturalnych wymiarów z klęczącymi po bokach i modlącymi się aniołkami. U podnóża zaś na niskim ceglanym murku ustawiono popiersie Iwanowicza z leżącymi po jego bokach w pozycji "waruj" kamiennymi rzeźbami dwóch psów Pluto i Nero. Taka była zapewne wola zmarłego, by tych czworonożnych przedstawicieli symbolizujących wierność i przywiązanie umieścić na straży rodzinnego grobu. Legenda głosi, że psy te, po śmierci ich pana, ułożyły się przy świeżej mogile i po kilku dniach, nie przyjmując pokarmu zakończyły swe  wierne życie. Paweł Eutele, projektujący pomnik, poruszony tym zdarzeniem, po uzgodnieniu z rodziną zmarłego postanowił wyrzeźbić Pluto i Nero na flankach pomnika. Burza oburzenia, niesmaku i konsternacji przeszła przez ówczesny Lwów z tego powodu.... a dziś, przewodnicy chętnie zatrzymują się i opowiadają o tej dozgonnej wierności, wskazując na łzy na psich mordach jakie Paweł Eutele wyrzeźbił. Podobne pomniki znane były wtedy tylko w Londyńskim i Sofijskim cmentarzu.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Pellet dÄbowy PREMIUM
Pellet dębowy PREMIUM
czwartek, 03 kwietnia 2025
noimage
Wynajmę mieszkanie
poniedziałek, 07 kwietnia 2025
noimage
Wioślarz
niedziela, 06 kwietnia 2025