Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 8 lutego 2023 imieniny: Piotr, Jan, Hieronim

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusówOgłoszeniaImprezy i wydarzeniaCeny paliw

Któż nie zna Pana Sławka z GOKu?

Barbara Burdon   
środa, 15 lipca 2020 05:00

Sławomir ŻyłkaOd 35 lat nierozerwalnie związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ulanie-Majoracie a od 40 lat z pracą na rzecz upowszechniania i tworzenia kultury w regionie.

Sławomir Marek Żyłka w urodził się 14 stycznia 1957 roku w Szczytnie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K Norwida w Lublinie oraz Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie. Pracę w placówkach oświatowych i kulturalnych rozpoczął w październiku 1977 roku. W tym czasie korzystał z wielu form doskonalenia zawodowego w formie plenerów, kursów i warsztatów z zakresu teatru, kultury żywego słowa, plastyki i animacji kulturalnej organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego, Wojewódzki Dom Kultury w Białej Podlaskiej i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Sławomir Żyłka jako instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie i Łukowskiego Ośrodka Kultury jest pomysłodawcą wielu konkursów, imprez cyklicznych i wydarzeń kulturalnych, między innymi: „Szmaragdowego pasikonika” – Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego w Ulanie-Majoracie (od 2001 roku) i „Uśmiech Pana Boga”

– Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego w Łukowie (od 2004 roku), „Mojego małego Brzechwowania z …”

– gminnego konkursu recytatorskiego dla najmłodszych, „teatru w ogrodzie?”

– warsztatów dla grup teatralnych.

Sławomir Żyłka jest także autorem zeszytu literackiego „Moje ugory” wydanego przez WDK w Białej Podlaskiej (1989 r.) i tomiku „Kolczasty owoc” wydanego przez Łukowski Ośrodek Kultury (1999 r.)

W Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie-Majoracie od 2005 roku prowadzi grupy teatralne Małe i Duże „STRASZYDEŁKA” – jest instruktorem, autorem scenariuszy, scenografem i reżyserem. Dzieci i młodzież uczęszczająca na jego spotkania teatralne i zajęcia z „kultury żywego słowa” osiąga sukcesy artystyczne w przeglądach teatralnych i konkursach recytatorskich o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i regionalnym.

Sławomir ŻyłkaWojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie (w latach 2006 – 2007 r. ) zrealizował unijny projekt „Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny” z zakresu teatru, biorąc w nim udział Sławomir Żyłka zdobył zawodowe kwalifikacje do prowadzenia amatorskich zespołów teatralnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 2013 roku Sławomir Żyłka został odznaczony „MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ”. W tym samym roku za działalność w dziedzinie upowszechniania teatru otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.                    

W 2015 roku także z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru został uhonorowany Listem Gratulacyjnym Marszałka Województwa Lubelskiego.

W latach 2018/2019 otrzymał:

- Nagrodę instruktorską w Wojewódzkim Jesiennym Konkursie Recytatorskim 2018 woj. lubelskiego;                       

- Nagrodę instruktorską w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Czechowicza 2019 r.

- Statuetkę „Kryształowy Magnes” 2019 r. przyznaną przez redakcję „MAGNES TV” za wieloletnią pracę z młodzieżą w zakresie warsztatów recytatorskich, za sukcesy podopiecznych w konkursach regionalnych i ogólnopolskich;

– „Nagrodę im. Elżbiety Hasiak za wykorzystany z pasją talent i pracę w prowadzeniu młodzieży po wymagających drogach sztuki teatru życia” na X Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „ZŁOTA MASKA” 2019 r. Założony i prowadzony przez Sławomira Żyłkę Teatr STRASZYDEŁKA z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie 6 kwietnia 2019 roku obchodził swoje 20-lecie.

Z powodu pandemii rok 2020 był trudnym czasem dla działań kulturalnych. Mimo tych przeszkód recytatorzy przygotowywani przez instruktora Sławomira Żyłkę zdobyli wiele nagród i wyróżnień w konkursach online o zasięgu wojewódzkim, regionalnym i ogólnopolskim.             

Na wydarzeniu recytatorskim „WIRTUALNE I REALNE BARWY SŁÓW…”, które odbyło się 7 lipca w Łukowskim Ośrodku Kultury instruktor Sławomir Żyłka został wyróżniony przez Zarząd Województwa Lubelskiego Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego za zasługi dla kultury Uchwałą Zarządu Województwa Lubelskiego Nr CLVI/2984/2020 z dnia 16 czerwca 2020 r.

Medal

MedalMedal

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.