Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 lutego 2024 imieniny: Małgorzaty, Marty * 1810 - Narodziny Fryderyka Chopina

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Któż nie zna Pana Sławka z GOKu?

Barbara Burdon   
środa, 15 lipca 2020 05:00

Sławomir ŻyłkaOd 35 lat nierozerwalnie związany z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ulanie-Majoracie a od 40 lat z pracą na rzecz upowszechniania i tworzenia kultury w regionie.

Sławomir Marek Żyłka w urodził się 14 stycznia 1957 roku w Szczytnie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K Norwida w Lublinie oraz Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie. Pracę w placówkach oświatowych i kulturalnych rozpoczął w październiku 1977 roku. W tym czasie korzystał z wielu form doskonalenia zawodowego w formie plenerów, kursów i warsztatów z zakresu teatru, kultury żywego słowa, plastyki i animacji kulturalnej organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego, Wojewódzki Dom Kultury w Białej Podlaskiej i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Sławomir Żyłka jako instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie i Łukowskiego Ośrodka Kultury jest pomysłodawcą wielu konkursów, imprez cyklicznych i wydarzeń kulturalnych, między innymi: „Szmaragdowego pasikonika” – Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego w Ulanie-Majoracie (od 2001 roku) i „Uśmiech Pana Boga”

– Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego w Łukowie (od 2004 roku), „Mojego małego Brzechwowania z …”

– gminnego konkursu recytatorskiego dla najmłodszych, „teatru w ogrodzie?”

– warsztatów dla grup teatralnych.

Sławomir Żyłka jest także autorem zeszytu literackiego „Moje ugory” wydanego przez WDK w Białej Podlaskiej (1989 r.) i tomiku „Kolczasty owoc” wydanego przez Łukowski Ośrodek Kultury (1999 r.)

W Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie-Majoracie od 2005 roku prowadzi grupy teatralne Małe i Duże „STRASZYDEŁKA” – jest instruktorem, autorem scenariuszy, scenografem i reżyserem. Dzieci i młodzież uczęszczająca na jego spotkania teatralne i zajęcia z „kultury żywego słowa” osiąga sukcesy artystyczne w przeglądach teatralnych i konkursach recytatorskich o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i regionalnym.

Sławomir ŻyłkaWojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie (w latach 2006 – 2007 r. ) zrealizował unijny projekt „Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny” z zakresu teatru, biorąc w nim udział Sławomir Żyłka zdobył zawodowe kwalifikacje do prowadzenia amatorskich zespołów teatralnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 marca 2013 roku Sławomir Żyłka został odznaczony „MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ”. W tym samym roku za działalność w dziedzinie upowszechniania teatru otrzymał Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.                    

W 2015 roku także z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru został uhonorowany Listem Gratulacyjnym Marszałka Województwa Lubelskiego.

W latach 2018/2019 otrzymał:

- Nagrodę instruktorską w Wojewódzkim Jesiennym Konkursie Recytatorskim 2018 woj. lubelskiego;                       

- Nagrodę instruktorską w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Czechowicza 2019 r.

- Statuetkę „Kryształowy Magnes” 2019 r. przyznaną przez redakcję „MAGNES TV” za wieloletnią pracę z młodzieżą w zakresie warsztatów recytatorskich, za sukcesy podopiecznych w konkursach regionalnych i ogólnopolskich;

– „Nagrodę im. Elżbiety Hasiak za wykorzystany z pasją talent i pracę w prowadzeniu młodzieży po wymagających drogach sztuki teatru życia” na X Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II „ZŁOTA MASKA” 2019 r. Założony i prowadzony przez Sławomira Żyłkę Teatr STRASZYDEŁKA z Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie 6 kwietnia 2019 roku obchodził swoje 20-lecie.

Z powodu pandemii rok 2020 był trudnym czasem dla działań kulturalnych. Mimo tych przeszkód recytatorzy przygotowywani przez instruktora Sławomira Żyłkę zdobyli wiele nagród i wyróżnień w konkursach online o zasięgu wojewódzkim, regionalnym i ogólnopolskim.             

Na wydarzeniu recytatorskim „WIRTUALNE I REALNE BARWY SŁÓW…”, które odbyło się 7 lipca w Łukowskim Ośrodku Kultury instruktor Sławomir Żyłka został wyróżniony przez Zarząd Województwa Lubelskiego Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego za zasługi dla kultury Uchwałą Zarządu Województwa Lubelskiego Nr CLVI/2984/2020 z dnia 16 czerwca 2020 r.

Medal

MedalMedal

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam skuter
piątek, 16 lutego 2024
noimage
Świnka morska
niedziela, 18 lutego 2024
noimage
Remonty mieszkań
środa, 14 lutego 2024