Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 maja 2024 imieniny: Mikołaja, Piotra

Justyna Sobocka i Magdalena Kowalczyk reprezentowały Radzyń Podlaski w Sejmie

Katarzyna Wodowska   
środa, 08 czerwca 2011 08:21

Justyna Sobocka i Magdalena Kowalczyk w Sejmie RPGimnazjum nr 1 w Radzyniu ma w swoich szeregach dwie posłanki: Justynę Sobocką i Magdalenę Kowalczyk. To właśnie one dumnie reprezentowały nasze miasto i powiat podczas XVII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. – To było niesamowite przeżycie! – podsumowały dziewczyny. Naszemu portalowi opowiedziały o swoich wrażeniach po wizycie na Wiejskiej. Mamy też film, jaki młode parlamentarzystki nakręciły siedząc w ławach poselskich.

Tematem tegorocznych obrad był "Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej". Uczniowie ubiegający się o mandat posła musieli zaproponować pomysły na lokalne działania społeczne i wolontariackie i rozpropagować je wśród społeczności lokalnej. Do konkursu w tym roku zgłosiło się tysiąc dwuosobowych zespołów, z których wyłoniono 460 posłów. Podziału mandatów dokonano proporcjonalnie do ilości uczniów w województwach. Radzynianki zakwalifikowały się mając drugi najlepszy wynik na Lubelszczyźnie. To ogromny sukces, tym większy, że świetny rezultat pozwolił im uczestniczyć w posiedzeniu sejmowych komisji problemowych. O tym, że jest to duże wyróżnienie niech świadczy fakt, że z całej Polski wybrano 460 posłów i posłanki, a na komisje pojechało tylko 60 z nich. Na komisji została wypracowana podstawa do dyskusji - projekt uchwały sejmowej. Pozostali mogli konsultować ją poprzez internet. Natomiast wszyscy posłowie i posłanki wzięli udział w warsztatach tematycznych, przygotowanych przez największe polskie organizacje pozarządowe.

Ambasadorki naszego miasta i powiatu wypracowały 5 obszarów działalności wolontariackiej ukierunkowanej na obywatelskość

Nad przygotowaniem dziewczyn bacznie czuwała i zawsze służyła wsparciem i pomocą dyrektor Gimnazjum nr 1- Bożena Płatek. Jak sama mówi, Justyna i Magda długo pracowały na ten sukces. W swojej koncepcji zaproponowały szereg pomysłów, można powiedzieć wzorów, według których w przyszłości można postępować w działaniu na rzecz potrzebujących. Magda i Justyna opisały na przykład jak w trzech krokach zorganizować imprezę pod hasłem „Nasz dar serca dla Hospicjum im. Małego Księcia. Druga inicjatywa pod nazwą „Damy Wam lekcję” to rodzaj kampanii na rzecz upowszechnienia konstytucji RP, aby uświadomić prawa i obowiązki zapisane w tymże dokumencie.  W ramach tego pomysłu wymyśliły, że można organizować happeningi na przykład rozdać mieszkańcom naszego miasta krzyżówki związane z konstytucją . Trzeci obszar to „Teatr pokoleń”, czyli integracja wnuczków i dziadków. Czwarty to „Kolorowy uśmiech za uśmiech”, czyli zbiórka artykułów piśmienniczych zwłaszcza kredek, farb dla potrzebujących dzieci i młodzieży. Zaś piąty obszar „Wypełniamy treścią słowo dziękuję i przepraszam” jest kampanią społeczna na rzecz dobrego słowa. Gdy dziewczyny wymyśliły te obszary, musiały je upowszechnić. Udzieliły wywiadów, umieściły film na You Tube. Ich pomysły i opis działań zostały przesłane elektronicznie do Centrum Edukacji Obywatelskiej, czyli głównego organizatora konkursu. Po weryfikacji okazało się, że zdobyły mandat poselski. Przeszły na drugim miejscu w województwie lubelskim, dla którego przeznaczono 30 mandatów.

Kto jest za?...Dziękuję!, Kto jest przeciw?... Dziękuję!, Kto się wstrzymał?...Dziękuję!

Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywa się cyklicznie w Dzień Dziecka. Tegoroczna była już XVII. Justyna i Magda jechały do Warszawy bardzo podekscytowane. Wyruszyły z Radzynia o 6.30 rano pełne ciekawości atrakcji, jakie były przed nimi. – Kilka minut po godzinie 9.00 znalazłyśmy się w pobliżu ulicy Wiejskiej. Przed wejściem rozdawano chyba najcenniejsze pamiątki z tego wydarzenia- zaświadczenia o zdobytym tytule posła i legitymację i weszłyśmy. Naszą opiekunkę- panią Bożenę Płatek skierowano na sejmową galerię, a nas na salę obrad – relacjonuje Justyna. Jednak zanim dziewczyny tam dotarły, mogły porozmawiać z niektórymi posłami największych polskich klubów parlamentarnych. - Mogłyśmy poczęstować się krówkami z PiS-u, wziąć notes PSL-u albo kubek z logo PO. Na korytarzu pojawił się też chętny do rozdawania autografów i pozowania Ryszard Kalisz – opowiada radzyńska posłanka. Kiedy wybiła godzina 10.00 poproszono młodych parlamentarzystów o zajęcie miejsc w wyznaczonych dla województw sektorach. - I zaczęliśmy! Młodzieżowa posłanka otworzyła obrady potrójnym uderzeniem laski, dość nietypowej, bo wykonanej specjalnie dla nas. (Historia mówi, że pierwszy dziecięcy marszałek był tak drobny, że nie mógł udźwignąć laski prawdziwego marszałka, więc zaprojektowano nową, specjalnie dla jego rozmiarów.) Potem przemówienia gości, między innymi Waldemara Pawlaka, Marka Michalaka – wymienia Justyna. Następnie przemawiali młodzi posłowie. Mieli wtedy szansę wyrazić swoje zdanie, zaapelować lub podziękować. - Później skierowano do minister Hall 3 zapytania, na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi i...rozpoczął się najbardziej wyczekiwany moment- głosowania nad poprawkami. Było ich chyba 26. Po przeczytaniu każdej z nich padały standardowe pytania: Kto jest za?...Dziękuję!, Kto jest przeciw?... Dziękuję!, Kto się wstrzymał?...Dziękuję! W ciągu tych kropek musieliśmy wyrazić swoje stanowisko na elektronicznych przyciskach – tłumaczy radzynianka.  Około godziny 12.30 większością głosów została przyjęta uchwała dotycząca wolontariatu. Później obiad i krótka chwila na zwiedzanie Sejmu. - Zwiedzanie było o tyle ciekawe, że bez przewodnika, na własną rękę i bez obaw, że nas wyrzucą ! – podkreśla gimnazjalistka. Po opuszczeniu gmachu Sejmu posłanki wraz z dyrektor Płatek ruszyły w stronę przystanku. - Potem tylko jedno marzenie: do domu! (żeby obejrzeć główne wydanie Wiadomości) – z uśmiechem kończy swą opowieść Justyna.

Skok adrenaliny i podglądanie pracy polityka

- To jest niesamowite przeżycie, zwłaszcza, że miałam za zadanie zdobyć autografy posłów szczególnie z jednej partii (zadanie wykonałam!) a sama rozmowa z Mariuszem Błaszczakiem w świetle kamer TVP jest nie do opisania. I właśnie te kamery zapewniły taki skok adrenaliny i taką przyjemną, miłą atmosferę – zdradza Justyna. Podobnie pozytywne wrażenia ma jej koleżanka Magda Kowalczyk. - Zobaczyłam jak wygląda praca polityka oraz jak w naszym kraju ustanawia się prawo. Cieszę się, że mogłam w tym uczestniczyć. Najbardziej podobała mi się możliwość zasiadania w ławach sejmowych i głosowania – mówi Magda. Bez chwili wahania odpowiadają na pytanie czy warto brać udział w takich inicjatywach. - Jasne, mimo że jest to dla mnie większa konkurencja, ale z całą pewnością polecam. Tylko trzeba pamiętać o jednym! Przed uczestniczeniem w obradach 1 czerwca należy przygotować sobie ciekawe pytania związane z każdą partią, bo w każdej chwili może nas o to zapytać młoda dziennikarka TVP – uśmiecha się Justyna. -  Uważam, że było to niezapomniane doświadczenie. Dzięki temu mogłam rozwinąć swoje zainteresowania oraz poznać wiele wspaniałych osób. Jak najbardziej polecam innym branie w tym udziału – podsumowała Magda.

Docenione przez radę miasta Radzyń

Dyrektor Bożena Płatek skierowała pismo do przewodniczącego rady miasta z prośbą o uhonorowanie od tego roku począwszy posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży. – Od lat uczniowie z terenu naszego miasta w zmaganiach konkursowych ubiegają się o mandat. To niezwykle zaszczytny tytuł. To wiele wysiłku i wyrzeczeń tych młodych ludzi a przede wszystkim czasu poświęconego na pracę. To zasługuje na wyróżnienie – uzasadniała dyrektor. Jej inicjatywa spotkała się z akceptacją i 2 czerwca podczas sesji rady miasta Justyna i Magda zaprezentowały się radnym, przekazały uchwałę o wolontariacie  a z rąk burmistrza otrzymały dyplomy i upominki.

 

Gratulujemy Magdzie i Justynie ogromnego sukcesu i życzymy dużo zapału i dalszych sukcesów w promowaniu wolontariatu w społeczności lokalnej!

 

http://www.youtube.com/watch?v=pmOH1yW-pKE

 

{morfeo 771}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.