Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 grudnia 2024 imieniny: Dionizy, Szczepan

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Wszystko się może zdarzyć, gdy głowy pełne marzeń

Michał Maliszewski   
wtorek, 11 kwietnia 2017 07:00

Już kończymy na scenie„Kołatka” poruszyła serca jury Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych.

Teatr „Już Kończymy” z Radzynia Podlaskiego jedzie na Festiwal Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie. Spektakl oparty jest na trzech utworach poetyckich „Autoportret odczuwany” M. Białoszewskiego ,”Bogaci i szczęśliwi” R. Marii Rilke w przekładzie Jana Lechonia oraz „Kołatka” Zbigniewa Herberta.

Główny bohater – Pani Cogito – pojawia się na scenie w „pudełku wyobraźni” ,aby przekroczyć granice własnego jestestwa, własnego miejsca na ziemi, żeby iść „wyprostowanym przez życie wśród tych co na kolanach” i aby uzmysłowić widzom ,że „płynąć należy pod prąd ,do źródła ,bo z prądem płyną tylko śmieci”. /Z. Herbert/.Tytułowa kołatka to serce bohaterki. Rytm bicia serca wybijany przez główną bohaterkę oraz aktorów ,ma spowodować otwarcie ludzkich umysłów ,serc i sumień.

Cogito zazdrości innym głów pełnych marzeń i wyobraźni /”Są tacy którzy w głowie hodują ogrody”/. Swoją wyobraźnię porównuje do drewnianej deski. Zazdrości również innym bicia „dzwonu wolności”. Sama ma tylko a może aż....kołatkę od niestrzeżonych ogrodów. Zmusza widza do refleksji co jest lepsze i ważniejsze: czy głos dzwonu ,silny, mocno słyszany z daleka czy głos cichej kołatki, która otwiera drzwi? Sama sobie odpowiada, że po uderzeniu w deskę słyszy „suchy poemat moralisty” /tak- tak, nie – nie./ porównanie do biblijnej prawdy, niech mowa wasza będzie krótka tak – tak ,nie – nie/.

W ostatniej części widowiska padają bardzo ważne słowa, że bogaci i szczęśliwi mogą milczeć bo niekoniecznie inni chcą wiedzieć kim są. Ale biedni muszą wołać, nie mogą być niemi aby inni nie przechodzili obok nich jak przedmiotów. I znów pojawia się dźwięk kołatki, która ma spowodować właściwą reakcję na ludzką biedę.

Pani Cogito odpływa do źródła w pudełku zwanym wyobraźnią a do końca spektaklu słychać głos kołatki – serca dochodzący z pudła. Jeden z aktorów zadaje retoryczne pytanie „Jak ona miała na imię, już nie pamiętam? ”żeby usłyszeć z głębi sceny przesłanie spektaklu – Cogito , Cogito ergo sum...

W spektaklu wystąpili: Agata Grudzień, Olga Śliwińska, Aleksandra Zbirska, Joanna Matuszewska, Natalia Pawełczak, Weronika Zielińska, Joanna Głodek, Jakub Płecha, Gabriel Krzewicki.

Spektakl to połączenie ruchu, plastyki, ciekawych rozwiązań scenicznych, świateł, muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza ale przede wszystkim bogatego w treści - słowa.

Całość wyreżyserowała opiekun grupy – Ewa Śliwińska.

170410-konczymy-02170410-konczymy-03170410-konczymy-04170410-konczymy-05170410-konczymy-06170410-konczymy-07170410-konczymy-08

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Pellet drzewny opaÅowy
Pellet drzewny opałowy
piątek, 20 grudnia 2024
noimage
Usługi remontowe
poniedziałek, 16 grudnia 2024
noimage
Kawasaki z125 Jak nowy
niedziela, 22 grudnia 2024