Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 grudnia 2024 imieniny: Dionizy, Szczepan

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Przyjdź na Radzyńskie Spotkania z Teatrem!

Michał Maliszewski   
wtorek, 21 marca 2017 08:00

PlakatPrzed nami trzy dni teatralnej uczty.

W imieniu organizatorów zapraszamy już w piątek, 24 marca o godzinie 19.00 do Radzyńskiego Ośrodka Kultury na rozpoczęcie Radzyńskich Spotkań z Teatrem. 

Będzie to duże wydarzenie kulturalne, na które przyjada grupy z całej Lubelszczyzny, w także z Warszawy. 

Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny. Szczegóły na plakacie. 

Podczas podsumowania Radzyńskich Spotkań z Teatrem, w niedzielę będzie można obejrzeć monodram "Ja, Maria", a także "Muzyczne ZOO". Szczegóły tych sztuk teatralnych znadziecie poniżej:

Mirella Rogoza-Biel zaprezentuje monodram inspirowany losami Marii Skłodowskiej-Curie. Reżyserem spektaklu jest Stanisław Miedziewski.

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla - za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody.

W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Mirella Rogoza-Biel: "Od dłuższej chwili zastanawiam się, co mogę o sobie napisać Że skończyłam studia w 2006 r.? Że <<Wicek Warszawiak>> był moim spektaklem dyplomowym? Że pracuję w tym teatrze razem z mężem (a czasami nawet z córką i psem?!). Że poza teatrem pracuję w swoim własnym studiu nagrań, jako lektorka? Czy może, że uwielbiam gotować, że co roku obiecuję sobie, że wrócę do nauki języków (a kilkoma już się w życiu posługiwałam, ostatnio do listy dodałam język migowy), że moją ulubioną pisarką jest Sylwia Chutnik i że marzę o przeprowadzce na wieś? Po prostu nie mam pojęcia, więc może spróbuję tak:

Nazywam się Mirella Rogoza-Biel, jestem aktorką w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie i z całą pewnością mogę stwierdzić, że granie wychodzi mi lepiej niż pisanie" (źródło: teatrandersena.pl)

Złota Maska za rolę Marii Skłodowskiej-Curie

z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru artyści dostali medale:

Nagradzał prezydent i marszałek województwa. Najważniejszą - Złotą Maskę - nagrodę przyznawaną przez lubelski odział ZASP otrzymała Mirella Rogoza-Biel - aktorka Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Jak uzasadniano nagroda jest za monodram „Ja, Maria”.


Musicalowa opowieść dla najmłodszych o historii nawiązania przyjaźni małpki Eli i słonika Trąbonika. Spektakl uczy, że trudności pokonuje się wspólnymi siłami. Zaskakujące i zabawne sytuacje, wspaniała oprawa muzyczna, ruch sceniczny, śpiew, taniec – wszystko to powoduje, że dzieci ani przez moment się nie nudzą. Wszyscy wspólnie przeciwstawią się zamknięciu Zoo i pokrzyżują plany Biznesmena.

Bohaterowie

Kataryniarz z Papugą, Słonik Trąbonik, Małpka Ela, Krokodylek, Strażniczka Zoo, Myszki, Biznesmen.

Scenografia

Przy scenografii pracowała Paulina Zalewska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Stypendystka Centrum Grafiki Artystycznej Kaus – Urbino we Włoszech.

Muzyka

Autorami muzyki są Jakub Czachor i Dawid Ludkiewicz, pianista, akompaniator, teoretyk muzyki i pedagog, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Autorski

Bajka jest w pełni autorska (scenariusz, muzyka, scenografia, choreografia). Wszystko to powoduje, że dzieci nie nudzą się fabułą znanej już bajki. Po spektaklu rozdajemy kolorowanki.

Edukacyjny

Spektakl zawiera wątki edukacyjne. Dzieci wzbogacają swoją wiedzę o zwierzętach, poznają ich zwyczaje i odgłosy. Uczymy dzieci, żeby nie oceniać innych po wyglądzie, pokazujemy wartość przyjaźni.

Interaktywny

Spektakl jest interaktywny. Dzieci wspólnie ze słoniem tańczą i śpiewają, biorą udział w koncercie finałowym na rzecz ocalenia Zoo. Strażniczka Zoo prowadzi zabawny quiz przyrodniczy.

Grupa Jednego Ducha działa przy parafii św. Józefa w Siedlcach.

Pantomima pt. „Tylko mnie kochaj”

Ciepły lekki powiew wiatru, piękna ona, czarujący on. Jedno spojrzenie mówi czasem więcej niż tysiąc słów. Czy jednak to wystarczy, aby zauroczenie przerodziło się w miłość? A co to w ogóle jest miłość? ...i nie opuszczę Cię aż do śmierci? Czy naprawdę wierzysz w siłę tych słów?

Obsada:

Żona: Olga Wrona

Mąż: Michał Lorentowicz

Dziecko: Jakub Mączarski

Mama: Joanna Kozioł

Tato: Jerzy Sidorowicz

Koleżanki z kawiarni:

Alicja Wołosz

Magdalena Sipajło

Magdalena Okuń

Koledzy z baru:

Antoni Ciok

Damian Jastrzębski

Karol Sulej

Scenariusz i muzyka: cała grupa

„Świat niedoskonały”

„Świat niedoskonały” to...pretekst, żeby się zatrzymać.

Aktorzy zabiorą nas do „Świata niedoskonałego”, czyli tak naprawdę pokażą nam świat, w którym funkcjonujemy każdego dnia. Młodzież stworzy atmosferę refleksji i zadumy nad własnym życiem i istotą człowieczeństwa. Doświadczając tego poruszającego aktorsko – muzycznego widowiska, każdy będzie mógł zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się temu, co nas otacza.

Scenariusz: Bogumiła Janicka oraz zespół teatralny Enigma

Reżyseria: Elżbieta Żukiewicz

Muzyka: Elżbieta Żukiewicz

Obsada:

Marta Zielińska

Igor Terlikowski

Weronika Niewiadomska

Zuzanna Rozwadowska

Anastazja Bąk

Wojtek Zając

Izabela Koślacz

Kinga Rodak

Gabrysia Warwas

Aleksandra Zabielska

Zuzanna Lewczuk

Adrianna Szydłowska

Katarzyna Bednarczyk

Aleksandra Chojnacka

Julia Kojtych

Małgorzata Kowalczyk

Przemysław Brygoła

Grupa teatralna Enigma powstała w lutym 2017 roku przy Radzyńskim Ośrodku Kultury. „Świat niedoskonały” to pierwszy spektakl w wykonaniu tego zespołu. Prace nad jego realizacją trwały krótko, ale bardzo intensywnie i twórczo. Młodzież ma wielki potencjał, cechuje ją entuzjazm, bogata wyobraźnia i miłość do sceny. To bardzo dobrze rokuje na przyszłość.

Teatr I LO w Radzyniu Podlaskim

„Oświadczyny”

Jednoaktówka na podstawie utworu Antoniego Czechowa.

Humoreska sceniczna pt. "Oświadczyny" jest doskonałą satyrą na życie prowincji rosyjskiej z końca XIX w. Życie zamknięte w maleńkim kółeczku spraw osobistych i drobnych kłopotów domowych oddane zostało w mistrzowski sposób. Śmiech do łez gwarantowany.

Obsada:

Agata Grudzień

Jakub Płecha

Julia Woźniak

Reżyseria: Anna Warwas

Spektakl trwa 30 minut.

STRASZYDEŁKA - Teatr działający w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie – Majoracie.

Tytuł "PASJA WEDŁUG ADRIAENA BROUWERA" na podstawie powieści biograficznej "Adriaen Brouwer" Feliksa Timmermansa.

Czas trwania około pół godziny.

W roli Adriaena Brouwera występuje Rafał Nurzyński.

Scenariusz, reżyseria i scenografia Sławomir Żyłka.

Adriaen Brouwer ( ur. 1605 w Oudenaarde, zm. 1638 w Antwerpii) malarz flamandzki.

Urodził się w rodzinie tkacza. Po wyjeździe do Brukseli uczył się w warsztacie Pietra Breughela "Piekielnego", skąd wyniósł zamiłowanie do dosadnych, realistycznych oraz karykaturalnych scen. W latach 1623-1624 pracował u Fransa Halsa w Haarlemie. Przez pewien okres przebywał w więzieniu, zapewne za długi. W 1631 przeniósł się do Antwerpii, gdzie poznał Rubensa, który nabył wiele jego obrazów. Zmarł w 33. roku życia najprawdopodobniej z powodu alkoholizmu. Pierwotnie został pochowany w zbiorowym grobie dla ubogich, dopiero po interwencji malarzy z cechu zorganizowano mu godny pochówek.

Brouver był człowiekiem wykształconym i niezależnym, ceniącym sobie przygody, prowadzącym barwny i hulaszczy tryb życia. W mistrzowski sposób przedstawiał włóczęgów i żebraków, uczestników bójek i pijatyk, grających w karty. Atmosferę karczmy czy brudnej izby oddawał prostymi środkami malarskimi, stosując niemal monochromatyczną paletę. Jego mało formatowe kompozycje podporządkowane są schematom geometrycznym, malowane lekko, szerokimi pociągnięciami pędzla przypominają bardziej szkice. Artysta był także twórcą cenionych pejzaży, w których, dzięki odpowiedniej grze światła i koloru, daje się zaobserwować pierwiastek romantyczny. Jego twórczość inspirowała malarzy rodzajowych XVII w.

Obrazy Brouwera cieszyły się popularnością już za jego życia, osiągały też wysokie ceny i powstawały ich liczne kopie. Sam artysta nie był poważany przez współczesnych, być może ze względu na pospolitą tematykę, jego obrazy ilustrowały życie, które malarz prowadził.

TEATR ARTERIA z lubartowskiego ośrodka kultury

spektakl pt. "PRZEKLĘTA KULTURA!"

Spektakl jest krytycznym spojrzeniem młodego pokolenia na obraz współczesnej sztuki. Postać artysty, zdegradowanego przez tworzące go społeczeństwo stara się nam uzmysłowić, że wszystko, co piękne i wzniosłe już dawno upadło. Żyjemy pośród chamstwa i nienawiści. Nie jesteśmy w stanie docenić siebie nawzajem, a co dopiero mówić o sztuce.

czas trwania: 20 min.

scenariusz: Adrian Krać

Scenariusz powstał na podstawie dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza: „Tumor Mózgowicz”, „Myśli” „Matka”, „Narkotyki”.

reżyseria: Adrian Krać

muzyka: Jakub Grzegorczyk

występują: Katarzyna Urban, Aleksandra Budzyńska, Paulina Pawlas, Adriana Franczak, Maja Borzęcka, Emilia Jankiewicz

TEATR ARTERIA

Jesteśmy młodzieżowym teatrem amatorskim, grupą młodych, ambitnych ludzi, zdeterminowanych w swoim rozwoju artystycznym. Chociaż można nazwać nas amatorami, to jednak nie można odmówić nam predyspozycji na wspaniałych i profesjonalnych aktorów. Jesteśmy ludźmi, w życiu których sztuka odrywa ważną rolę, pomaga w rozumieniu rzeczywistości oraz budowaniu do niej pozytywnego stosunku. Założycielem oraz opiekunem tego dzieła jest Adrian Krać. Razem tworzymy społeczność, która połączona miłością do teatru tworzy przestrzeń, w której możemy spełniać swoje artystyczne ambicje.

TEATR maliWielcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku

Spektakl pt. „Trudno jest tańczyć”

Spektakl opowiada o miłości i przyjaźni, o tym, jak ważna jest rodzina, z którą wygląda się ładnie tylko na zdjęciu bądź też nie. Sztuka porusza problem przemijania czasu, który pędzi jak szalony, a człowiek tak bardzo go traci. Nie potrafi zatrzymać tego zegara, który został uruchomiony wraz z naszym przyjściem na świat. A ten świat tak naprawdę ma cudowny smak i zapach....Truskawek.

Obsada:

Miłosz Mazurek

Magda Walkowska

Bartek Wójtowicz

Kasia Hasioli

Sylwia Śledzińska

Amelia Mazurek

Ania Hasioli

Honorata Zaorska

Scenariusz: cały zespół

Reżyseria: Monika Koziej

„Wiatr wieje tam, gdzie chce”

Spektakl w wykonaniu Teatru „Feniks” działającego w Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim.

Sztuka porusza problem sensu życia, ważnych wartości, takich jak matczyna miłość, przyjaźń, wiara. Ukazuje historię młodej dziewczyny przeżywającej załamanie spowodowane nagromadzeniem trudności, poczuciem osamotnienia, zapomnienia przez Boga. Podróż, do której skrupulatnie się przygotowuje jest metaforą drogi na skraj śmierci i z powrotem. Chociaż wydaje się, że nastąpił koniec, to tak naprawdę Róża otrzymuje nowe serce i nowe życie.

Spektakl porusza ważne egzystencjalne tematy, skłania do refleksji, pozwala na zatrzymanie się w pędzącym w zawrotnym tempie życiu, wywołuje wzruszenie i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nastrój buduje precyzyjnie dobrana muzyka oraz gra świateł.

Obsada:

Róża – Weronika Wronowska

Estera – Marta Zielińska

Sara – Gabrysia Warwas

Mama – Weronika Niewiadomska

Jonasz – Wojtek Zając

Głos męski – Janusz Zając

Reżyseria – Elżbieta Żukiewicz

Scenariusz i muzyka – Edyta Zając


Radzyńskie Spotkania z Teatrem

24 -26 marca 2017

sala kina Oranżeria

Radzyński Ośrodek Kultury

Program:

24 marca ( piątek)

19.00 Uroczyste rozpoczęcie Radzyńskich Spotkań z Teatrem

· Teatr maliWielcy– spektakl „Trudno jest tańczyć” - Hańsk

· Teatr Straszydełka – monodram „Pasja według Adriaena Brouwera” – Ulan – Majorat

· Teatr Feniks – spektakl „Wiatr wieje tam, gdzie chce” - Radzyń Podlaski

· Teatr I LO – „Młodzież oswaja Czechowa” – Radzyń Podlaski

25 marca ( sobota)

18.00

· Teatr ARTERIA – spektakl „Przeklęta kultura” – Lubartów

· Grupa Jednego Ducha - pantomima „Tylko mnie kochaj” – Siedlce

· Teatr ROK - spektakl „Świat niedoskonały” - Radzyń Podlaski

26 marca ( niedziela)

13.00

Teatr Katarynka - spektakl dla dzieci „Muzyczne ZOO” – Warszawa

20.00

Mirella Rogoza - Biel - monodram „Ja, Maria” - Lublin

Uroczyste zakończenie Radzyńskich Spotkań z Teatrem

 

Komentarze  

 
#1 gośćjeleńleśny 2017-03-24 09:24
A rety; Dni z Teatrem w LO, Rdzyńskie spotkania z teatrem w ROK, niedawno radny Mazurek ogłosił Pozdróże z teatrem!! Kto to wszystko "przetrawi"- myślę o widzach. I warto przy okazji tego wszystkiego o poziom artystyczny tego wszystkiego. Z całym szacunkiem dla teatrów szkolnych, ale mam nadzieję, że w ROK będzimy mogli oglądać przedstawienia nie tylko na poziomie "teatrów szkolnych". "Dialogi" są tego przykładem, także teatr, który zdobywał laury na poziomie wojewódzkim i ogólnopolskim!
 
 
#2 Do poprzednikawidz 2017-03-24 12:42
Proszę nie martwić się o publiczność, ona bardzo szybko zweryfikuje te wszystkie propozycje.
Przy okazji - tak po odejściu Pani Ewy Śliwińskiej z ROK miała nastać pustka. A tutaj, tak jak zostało wspomniane, mamy Dni z Teatrem I LO, ROK ma nową propozycję no i Mazurek. Okazuje się, że jednak nie ma ludzi niezastąpionych. Radzyńska kultura ma się bardzo dobrze. Brawo!
 
 
#3 Teatrradzyniak13 2017-03-24 20:48
Publiczność niczego nie zweryfikuje, bo większość widowni w życiu nie była w prawdziwym, ambitnym teatrze ( nie mylić ze sztukami komercyjnymi, które dla masowego widza się wystawia; przykładem "sztuka", sprowadzona ostatnio.Jest to okazja do zarobienia pieniędzy.
 
 
#4 jeleń leśny do Widzajeleńleśny 2017-03-24 23:06
Czy Widz był na pierwszym dniu Radzyńskich Spotkań z Teatrem organizowanych przez ROK? Jak nie, to był p. Mirek Piasko z kamerą. I cóż - publiczność zweryfikowała propozycję! Na widowni zasiadło 36 osób - a w tej grupie znaleźli się członkowie teatrów oraz przedstawiciele lokalnych mediów! BRAWO - jak mawia często jeden z dyrektorów domów kultury.
P.S Dni z Teatrem organizowane przez LO - pełna widownia; dobre spektakle! Podróże z teatrem R. Mazurka organizowane przez Stowarzyszenie Podróżnik - na sali nie można było szpilki wcisnąć. Brawo.
 
 
#5 cheapest web hostprofile 2018-10-30 10:55
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Zakupie Siewnik konny  15 lub 17
Zakupie Siewnik konny 15 lub 17
niedziela, 22 grudnia 2024
noimage
Obsypnik radełka do ziemniaków
niedziela, 22 grudnia 2024
noimage
Sprzedam.ziemnlaki
sobota, 21 grudnia 2024