Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 kwietnia 2024 imieniny: Erwina, Horacego

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Dni Karola Lipińskiego godnie świętują swe czterdziestolecie

Agnieszka Jeż   
środa, 04 października 2023 06:00

Artyści na sceniePrzepięknym Koncertem Muzyki Polskiej w wyk. chińskiego skrzypka Qinghzu Wenga - laureata III Nagrody XVI. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i polskiego pianisty Michała Francuza zainaugurowaliśmy 24 września w sali widowiskowo-kinowej ROK 40. Jubileuszowe Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Artyści wykonali: Poloneza D-dur op. 9 nr 3 K. Lipińskiego, Sonatę a-moll op. 13, I.J. Paderewskiego, Partitę na skrzypce i fortepian W. Lutosławskiego oraz Legendę op. 17 i Polonez D-dur op. 4 H. Wieniawskiego. Radzyńscy melomani nagrodzili artystów owacją na stojąco, zatem bez bisu się nie obyło

I pomyśleć, że to już 40 lat!

Sylwetka Karola Lipińskiego – wybitnego skrzypka, kompozytora i pedagoga urodzonego w naszym mieście w roku 1790, jest doskonale znana radzyńskim melomanom. Artysta, który na scenie stawał w szranki z samym Niccolo Paganinim, należał do grona najwybitniejszych polskich i europejskich skrzypków i kompozytorów pierwszej połowy XIX wieku.

O jego grze i kompozycjach z zachwytem wypowiadali się czołowi kompozytorzy ówczesnej Europy: Robert Schumann, Hector Berlioz, Ferenc Liszt, Louis Spohr i wielu innych. Wielki talent przyniósł Lipińskiemu ogromną sławę. Był znany w całej Europie i doszedł do niezwykłych zaszczytów. Dowody podziwu i głębokiego szacunku składali mu najwięksi ze współczesnych.

Z niezrozumiałych powodów zapomniano o jego twórczości, choć całym swoim życiem artystycznym, spuścizną dokonanego dzieła, pracą na rzecz kultury muzycznej i pełną umiłowania ojczyzny postawą, zasłużył sobie na naszą wdzięczność, pamięć i cześć.

Jednak Radzyń Podlaski nie zapomniał o artyście. Pamięć o Karolu Lipińskim czczono już przed pierwszą wojną światową. W roku 1971 podczas uroczystości związanych ze 110 rocznicą śmierci wirtuoza odsłonięto tablicę upamiętniającą Karola Lipińskiego. Od roku 1984 odbywają się cykle koncertowe znane pod nazwą Dni Karola Lipińskiego.

231004-lipinski-1231004-lipinski-2231004-lipinski-3231004-lipinski-4

Nasz festiwal na stałe wrósł już w pejzaż kulturalny miasta, powiatu i regionu, dostarczając słuchaczom i sympatykom muzyki wielu emocji, refleksji artystycznych i doznań estetycznych. Zawdzięczamy to pomysłodawcy i kierownikowi artystycznemu imprezy, wieloletniemu Prezesowi Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego – śp. Zygmuntowi Pietrzakowi. Jego pasja i zdolności organizacyjne sprawiły, że radzyńska publiczność miała możliwość wysłuchania gry najwybitniejszych polskich artystów muzyków a także wielu gości zagranicznych.

W ciągu 39 edycji odbyło się aż 191 koncertów! Były to: recitale instrumentalne, koncerty kameralne, symfoniczne, oratoryjne, monograficzne a także koncerty jazzowe.

Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne, które od roku 2000 pełni role głównego organizatora wydarzeń, dokłada wszelkich starań, aby koncerty organizowane w ramach Dni Karola Lipińskiego miały charakter niezwykłych i niepowtarzalnych wydarzeń muzycznych, w których nie może zabraknąć muzyki naszego patrona.

Ogrom dokonań: poza koncertami wernisaże plastyczne, konkursy, Izba Pamięci K. Lipińskiego, jego pomnik, wydawnictwa płytowe i książkowe, foldery, filmy, o DKL i RTM. Pracujemy dalej, jesteśmy doceniani.

Patronatem honorowym festiwal objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Koncert poprowadziła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego, głównego organizatora DKL, kierownik organizacyjny przedsięwzięcia. Na uroczystość zaproszenia przyjęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, którego reprezentował Waldemar Podsiadły – dyrektor gabinetu Wojewody, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, reprezentowany przez Barbarę Barszczewską – radną sejmiku województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski – radny sejmiku wojewódzkiego, Starostę Radzyńskiego zastępował Wicestarosta Michał Zając, przybyli również Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek oraz Henryka Pietrzak – małżonka Zygmunta Pietrzaka – inicjatora DKL, wraz z rodziną. Obecni byli współorganizatorzy DKL – ROK i MBP, darczyńcy, media i wspaniała wierna, licznie zgromadzona radzyńska publiczność – w co najmniej dwupokoleniowym składzie wytrawnych melomanów.  

W podziękowaniu za 40 lat Dni Karola Lipińskiego Waldemar Podsiadły przekazał od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki dyplom uznania dla Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego za „wymierny wkład w rozwój, krzewienie kultury muzycznej, wokalnej i artystycznej, inspirowanie i organizowanie koncertów oraz innych przedsięwzięć artystycznych promujących Radzyń i województwo lubelskie, rozwijanie, zainteresowań i talentów uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży”.

Barbara Barszczewska w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego wręczyła dyplomy członkom Zarządu RTM w osobach: Agnieszki Jeż – prezesa zarządu, Tadeusza Sławeckiego – wiceprezesa zarządu, Andrzeja Kotyły – sekretarza, Beaty Piekutowskiej – skarbniczki, członkom: Dorocie Szostakiewicz, Janowi Brożkowi i Edwardowi Bajce oraz Waldemarowi Krupie. 

Z okazji jubileuszowej edycji DKL podziękowania od Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego otrzymali również dobroczyńcy za wieloletnie duchowe, materialne i organizacyjne RTM w dziele upamiętnienia postaci Karola Lipińskiego i popularyzacji jego muzyki. Uroczyste adresy przekazane zostały dla Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego, Burmistrza Radzynia Podlaskiego, instytucji i firm wspierających.

Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek na ręce Prezes RTM Agnieszki Jeż wyrazy uszanowana i wdzięczności skierował do organizatorów Dni Karola Lipińskiego, a także tych wszystkich, którzy dokładają wielkich starań, by wielka kultura istniała w Radzyniu i towarzyszyła nam na co dzień. Włodarz miasta wspomniał też Zygmunta Pietrzaka – inicjatora i wieloletniego organizatora Dni Karola Lipińskiego oraz założyciela i wieloletniego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej.

Dyrektor PSM Zbigniew Czuryło zapowiedział uroczystość nadania sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Zygmunta Pietrzaka.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia finansowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz firmy i instytucje: dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski,  SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ sp. z o. o., POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

W ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbędą się jeszcze 3 koncerty:
 8 października zapraszamy do Kościoła p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim na KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ w wykonaniu Agny Bryjan – sopran (pseudonim artystyczny radzynianki Agnieszki Kadłubowskiej) i Kwintetu smyczkowego Kwartemia Plus
• 12 października w radzyńskiej Oranżerii w koncercie neoROMANTYCZNIE MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE wystąpią: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet oraz Marek Toporowski – fortepian historyczny z XIX wieku,

12 listopada również w radzyńskiej Oranżerii odbędzie się koncert TANGO TO SMUTEK, KTÓRY SIĘ TAŃCZY w wykonaniu zespołu Cuarteto Re!Tang.

Andrzej Kotyła, sekretarz Zarządu RTM

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2023-10-05 06:05
Drugi z czterech zaplanowanych na jubileusz koncertów już w najbliższą niedzielę w kościele św. Trójcy o godz. 13.15 bezpośrednio po sumie. Zapraszamy.
 
 
#2 A prezydent RP Andrzej Duda ostrzegałKraków 2023-10-05 22:23
słowami "tylko świnie siedzą w kinie".
 
 
#3 apropoChe 2023-10-06 14:38
Narzekacie, że Radzyń taki zapóźniony względem cywilizowanego świata, ale to my byliśmy pierwsi przed Dąbrową Górniczą. Rzekłbym, że przetarliśmy szlak (brązowy szlak) he he.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Kierowca lub operator wózka widłowego
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
Trociny
Trociny
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
USÅUGI BRUKARSKIE
USŁUGI BRUKARSKIE
niedziela, 14 kwietnia 2024