Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 22 czerwca 2024 imieniny: Pauliny, Tomasza

Już niedługo

Polsko-ukraiński piknik rodzinny image
Polsko-ukraiński piknik rodzinny, 23.06.2024, 15:00
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

15 lat Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej "Oranżeria"

Monika Mackiewicz   
wtorek, 31 sierpnia 2010 14:52

Oranżeria 2010 - Na scenie Jacek Musiatowicz

Już 15 lat z rzędu Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji ma przyjemność organizować festiwal piosenki sensownej.

TO JUŻ 15 LAT z OSzPĄ 

Jubileuszowa, piętnasta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej ,,OSzPA 2010" przyniosła spodziewaną moc wrażeń i emocji, i niespodziewany wysoki poziom festiwalu. Gościliśmy w swych murach młodych ludzi obdarzonych talentem literackim i muzycznym, nadwrażliwością cenną jak rzadko spotykany kruszec oraz Gwiazdy, które jak zawsze rozświeliły niebo nad nieco mrocznym, sierpniowym Radzyniem.

Pierwszy dzień otwierał koncert monograficzny Jacka Musiatowicza. Nasz bard, czyli poeta śpiewający o ,,życiu" - przygotował recital z okazji 25-lecia pracy twórczej. W programie znalazły się piosenki z każdego ,,niebieskiego" czy ,,pomarańczowego" okresu życia poety. Jak dużo było w nim koloru, jak dużo cienia? Jacek Musiatowicz mówi :Nie łatwo jest śpiewać w mieście, w którym się mieszka. Najtrudniej jest wtedy nie być śmiesznym i być wiarygodnym. W przeszłości, w komentarzach do piosenek podczas koncertów, zdarzyło mi się powiedzieć za dużo. Za to potem płaciłem ja i płaciła moja rodzina. Tym razem to właśnie ona pomogła mi stworzyć koncert spójny bez jakichkolwiek złych emocji. Uważam, że zrobiłem wszystko na co w danej chwili było mnie stać.

Na koncie Jacka, po ponad dwudziestoletniej historii zmagania się z pórem i węgłem, zostało kilkaset piosenek. Wybór koncertowy dotyczył 13 z nich. Dlaczego właśnie te a nie inne? Wynikało to tylko i wyłącznie ze składu zespołu - mówi Jacek. Śpiewałem piosenki które powstały w wyniku pracy z Bartkiem Abramowiczem, który mi akompaniował na pianinie. Reszta z nich powstała w wyniku współpracy z Hubertem Szwaj i Wojtkiem Molasem Gilem . Wojtek towarzyszły mi na scenie przez cały czas trwania koncertu. Każda piosenka, którą pisze, ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Nie wyobrażam sobie napisania czekokolwiek, co mnie nie dotyczy. Dlatego kocham je wszystkie tak samo i nie potrafię, nie posiadając dystansu powiedzieć, że któraś jest lepsza czy gorsza. Na przykład ,,Jeżeli chcesz" zagrałem może po raz tysięczny, a do tej pory - nie znudziła mi się. Oczywiście jedne piosenki podobają się publiczności bardziej, inne mniej ale to jest cena jaką muszą płacić za moje lenistwo.

Jacek zagrał w tym roku w nietypowym składzie. Na scenie pojawił się nowy akompaniator - syn Michał oraz wokalistka - żona Wioletta. Rodzinny występ został przyjęty bardzo serdecznie. Pytam: Fajnie Ci grało z rodziną ? Słyszę:W związku z tym, że jest całym moim życiem odbierałem ten koncert tak jak każdy rodzinny niedzielny obiad. Smakowało.

Kolejny dzień, sobotni, to już zmagania dziesięciu wykonawców koncertu konkursowego. Wielu z nich to już dojrzali artystycznie śpiewający poeci. Z własnym stylem i repertuarem. Ludzie, którzy uprawiają piosenkę liryczną, publicystyczną, czasami, dla odprężenia - kabaretową. Zaczniemy od koszuli bliższej ciału czyli od radzyniaków. Po raz pierwszy do konkursu przystąpił młody człowiek o bluesowym głosie Paweł Janowski. Start bardzo udany i będziemy sekundować mu, miejmy nadzieję, za rok. Powrót na scenę acz pod nową nazwą zaliczył Molas Ass Band czyli: Wojtek Molas Gil, Marcin Melchior, Krzysztof Piorun Idzikowski i Robert Bohen Bosko. Zaprezentowali trzy mocne utwory o niebanalnej muzyce, tudzież niebanalnych słowach.,,Może to ostatni blues, może to ostatni już, może to ostatni zryw, może to ostatni rif.." ? - śpiewał tak sobie lekko Wojtek, ale - na pewno i poza wszelką wątpliwością - nie był to ostatni zryw. Wyróżnienie zespołu przez jurorów oraz zielone światło od Przewodniczącego to zachęta na przyszłość i nadzieja, że nasi reprezentanci wleją w piosenkę autorską więcej rocka i dynamizmu. I nawet piosenki ,, na piechotę" zagrają w dobrym, marszowym tempie.

Obrady Jury były spójne. Nie było najmniejszych tarć i sporów. Jury w składzie: przewodniczący – Jan Kondrak, członkowie: Piotr Selim i Jacek Musiatowicz, po wysłuchaniu dziesięciu wykonawców postanawiło przyznać: I nagrodę Jackowi Gutremu w wysokości 1250zł, II nagrodę w wysokości - 750zł. Monice Parczyńskiej, III nagrodę ex-equo w wysokości - 500zł. (każda) Moll Ass Band i Mirkowi Sokołowskiemu. Przyznać wyróżnienie specjalne - Statuetkę „ANIOŁKA” im. Agaty Budzyńskiej za ciepły i jasny przekaz artystyczny” Dominice Ratyńskiej. Kwalifikację na Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie – Monice Parczyńskiej i Jackowi Gutremu. .Jury postanowiło przyznać też wyróżnienia dla: Agaty Gałuch i Michałała Zawadzkiego - za walory muzyczne; Michałowi Konstratowi za kulturę wykonania.

Zwycięzca OSzPY 2010 - Jacek Gutry przyjeżdżał już do Radzynia kilka razy. Jest zwycięzcą wielu konkursów, przeglądów piosenki i festiwali, m. in. „Ogrody Piosenki" Lublin 2007 i Ogólnopolskiego Konkursu „Przybycie Bardów 2007". Do tej pory pojawiał się na scenie samotnie z gitarą, w tym roku zaprosił na scenę znakomitego akordeonistę i klawiszowca, oznajmiając, że za chwilę zaprezentuje się Jacek Gutry i Good Music. Siła jego przekazu to nie tylko good music i ciekawe aranże ale specyficzne, dziennikarskie, publicystyczne teksty komentujące rzeczywistość. Jacek unika tematów maślano - miłosnych, pisze o wartościach, relacjach ludzkich, naszych paranojach, konfliktach także - politycznych. Czasami - może właśnie przez to - nie unika tonacji ,,kabaretowej", w przewadze jednak - dominuje błyskotliwa, nieco przewrotna, niejako - edukacyjna opowieść o niezbyt doskonałym świecie. W tym roku zdobył nominację na krakowski festiwal piosenki studenckiej za utwór ,,Tyci taci sen" czyli o tym, by małoletni doceniali brak snu swego taty.

Monika Parczyńska , która również dzięki radzyńskiej nominacji pojedzie do Krakowa , wyrasta nam pod bokiem ( Lublin) na następczynię Elżbiety Adamiak. Podobna aura, wyjątkowe zdolności literackie. Jak mówił Janek Kondrak ,, znakomita autorka , zupełnie przytomny kompozytor, urocze zjawisko autorskie ". Warto wspomnieć też o Mirku Sokołowskim z zespołem, bo zapewne jego band będzie rozwijał skrzydła i łączył mocne, klimatyczne gitarowe granie z efemerycznym tekstem np. o motylach. Agata Gałach, absolwentka szkół wokalno - aktorskich doszła do pierwszej dziesiątki w castingu do musicalu ,,Nędznicy" granym przez warszawski Teatr Roma. Nie dostała roli teraz ale z pewnością dostanie wkrótce swoją szansę, bo ma ku temu silne podstawy. Jej występ z arcytrudnym muzycznie utworem był zachwycający zaiste. Z ciekawostek - na festiwalu po raz pierwszy pojaw się zespół klezmerski śpiewający własne interpretacje tradycyjnych pieśni hebrajskich z 6 wieku naszej ery. Zespół został wysłuchany.

Uwieńczeniem 15 jubileuszowych spotkań z piosenka autorską w Radzyniu był koncert Lubelskiej Federacji Bardów. Cóż powiedzieć ? Klasa wielka, klasa sama w sobie, najlepszy znak towarowy Lubelszczyzny od lat. Doskonale i na pamięć znany radzyńskiej publiczności. Ataman tą razą był inny niż zazwyczaj. Założyciel, twórca i spirytus movens artystycznej formacji- Janek Kondrak - schudł, zapuścił brodę a jego wzrok nabrał jeszcze bardziej, badawczej, niepokojącej przenikliwości. Jak zawsze - swoim głosem wbijał nas w fotele.

Federaci zaprezentowali program ,, NA CAŁOŚĆ" sumujący ich również ponadwudziestoletni dorobek artystyczny. Z każdej z wydanych płyt odśpiewali kilka pieśni: z płyty ,,TYGIEL" - repertuar autorski wzorowany na folklorze lubelskim (2007 r.), DYCHA W TRÓJCE" - Zapis koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej ( 2009 r.), "KLECHDY LUBELSKIE" - wiersze najwybitniejszych, polskich poetów z muzyką członków zespołu (2008 r.), "IMPERIUM" - repertuar autorski (2004r) , NA ŻYWO W HADESIE" - repertuar autorski (1999r),   MIŁOŚĆ MI WSZYSTKO WYJAŚNIŁA" - teksty Karol Wojtyła, muzyka - zespół (2000r)"LFB KAZIMIERZOWI GRZEŚKOWIAKOWI" - teksty Kazimierz Grześkowiak, muzyka - zespół (2001r). Gdyby sami nie chcieli zejść ze sceny, publiczność by im na to nie pozwoliła.

{morfeo 453}

XV OSzPA za nami. Organizator, Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji, dziękuje w tym miejscu wszystkim, dzięki którym Festiwal mógł być zrealizowany.

Sponsorami tegorocznej edycji Spotkań byli:

Spółdzielcza Mleczarnia "SPOMLEK"

Firma Vobos

Firma Magnum

Firma Magmat

Zakład Poligraficzna AWA - DRUK

Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim

Koncert i konkurs został zorganizowany przy pomocy finansowej Powiatu Radzyńskiego Miasta Radzyń Podlaski

 

Jacek Musiatowicz dziękuje :

firmie Markom

Radosławowi Grudniowi

Księgarni Hermes

 

Komentarze  

 
#1 ?anonim 2010-09-02 10:07
Nie rozumiem, dlaczego wpycha w to bagno estradowe własnego syna i żonę! Czyżby ich nie kochał?
 
 
#2 do anonimanefzz 2010-09-02 16:06
"Anonimie", chamstwo też ma swoje granice. Zauważyłem że je przekraczasz. W bagnie to ty już jesteś sądząc po twoich wypowiedziach. Wypowiedz się może na jakimś żywym forum, a nie wylewasz się w sieci, jak tchórzliwe dziecko neo. Jesteś żałosny.
 
 
#3 DO ANONIMATosiek 2010-09-02 21:20
TYM RAZEM Z TOBĄ NIE JESTEM W STANIE SIĘ ZGODZIĆ. TO BARDZO NIEKLAWE CO NAPISAŁEŚ.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Praca oD Zaraz
niedziela, 09 czerwca 2024
noimage
Korepetycje angielski
piątek, 21 czerwca 2024