Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 31 marca 2025 imieniny: Beniamina, Balbiny | 1889 - Zakończenie budowy Wieży Eiffla

Już niedługo

Radzyński Kiermasz Wielkanocny 2025 image
Radzyński Kiermasz Wielkanocny 2025, 12.04.2025, 15:00, Rynek
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

II koncert XXXVII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim

Mariusz Szczygieł   
sobota, 19 września 2020 09:36

 

Muzyka filmowa

Z okazji 230. rocznicy urodzin Karola Lipińskiego – wybitnego radzynianina, największego w dobie przedchopinowskiej artysty muzyka, skrzypka, kompozytora i pedagoga, Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego przygotowało dla swoich melomanów aż 5 koncertów.

26 września 2020 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej kina „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbył się Koncert Polskiej Muzyki Filmowej.

Gościliśmy, znaną już radzyńskiej publiczności, Warszawską Orkiestrę Kameralną Impressione pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz solistów Milenę Lange – sopran i Adama Szerszenia – baryton. Na program koncertu złożyły się utwory m. in.: K. Dębskiego, J. Matuszkiewicza, W. Kilara, W. Kazaneckiego, A. Walacińskiego, Z. Preisnera, K. Komedy, M. Lorenca. Patronat honorowy nad festiwalem objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Milena Lange, artystka o szerokim kręgu zainteresowań muzycznych; uczestniczka i laureatka wielu przeglądów i konkursów wokalnych jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. W swoim repertuarze artystka posiada liczne partie operowe oraz musicalowe. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi oraz z wieloma mistrzami batuty z powodzeniem koncertuje na scenach filharmonicznych i teatralnych w Polsce oraz za granicą.

Adam Szerszeń – solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Opery Krakowskiej. Artysta ma w swoim repertuarze wiele operowych partii barytonowych, a także dzieła oratoryjno-kantatowe. Występuje z orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą. Kilkakrotnie śpiewał w Studio S-1 Polskiego Radia w ramach Euroradio, dokonał też nagrań archiwalnych dla radia i telewizji. Występował w Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Kanadzie, Tajwanie.

Warszawską Orkiestrę Kameralną Impressione tworzą wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz muzycy na co dzień grający między innymi w orkiestrze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestrze Radiowej, Sinfonii Varsovii. Niezwykłe połączenie młodzieńczej energii z doświadczeniem pozwala dostarczyć słuchaczom nadzwyczajnych wrażeń, zaś różnorodność programów i szeroki repertuar sprawiają, że orkiestra zapraszana jest na liczne koncerty i festiwale.

Krzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu jazzowego String Connection z którym koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W amerykańskim piśmie „Down Beat” znalazł się wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. Laureat I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart, Nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną i eksperymentalną.

Link do wydarzenia na naszym kanale YOU Toube: https://youtu.be/h8T4XL4dbak. Transmisję finansuje Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim.

Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Sponsorami strategicznymi wydarzenia są: Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim oraz dr Gerard sp. z o.o w Międzyrzecu Podlaskim. Inni darczyńcy, to: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim, Górnicza Fabryka Narzędzi sp. z o.o. w Radzyniu Podlaskim, POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.

Są jeszcze wolne miejsca na nasze kolejne koncerty: 11 października – recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha; 24 października – koncert kameralny z okazji 230. rocznicy urodzin Karola Lipińskiego w wykonaniu artystów: Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Robert Morawski – fortepian; 7 listopada – koncert jazzowy w wykonaniu „Warsaw/Paris Jazz Quintet”.

Kierownictwo organizacyjne: Agnieszka Jeż

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2020-09-20 07:52
W tym roku Dni Karola Lipińskiego są wyjątkowo obfite w atrakcyjne koncerty. Odbędą się jeszcze trzy: 11. 10. 2020. (niedziela) – recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha.
24. 10. 2020. (sobota) – k. kameralny Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Robert Morawski – fortepian.
5. 07. 11. 2020. (sobota) – jazzowy - „Warsaw/Paris Jazz Quintet”.
RTM zaprasza!
 
 
#2 pięknie...cogito 2020-09-26 17:19
grają Panie Doktorze !!! :lol:
 
 
#3 Trochę kulturyradzyniak13 2020-09-26 23:34
Ludzie z zaciekawieniem słuchali koncertu, niestety dwie panie spotkały się na pogaduszki i przeszkadzały w najlepsze. A na uprzejmie zwróconą uwagę ruda wytyka paluchem kobietę, która zwraca jej uwagę. Trochę kultury to naprawdę trafny tytuł.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Ford S-max
niedziela, 30 marca 2025
Plecak turystyczny 50 L
Plecak turystyczny 50 L
czwartek, 20 marca 2025
noimage
Sprzedam jęczmień jary
środa, 19 marca 2025