Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 stycznia 2021 imieniny: Tatiana, Paweł, Miłosz

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Pieniądze i sława…

Sławomir Żyłka   
piątek, 10 sierpnia 2018 06:00

Wyżyna teatralnaPod takim hasłem odbyła się w Rudce kolejna WYŻYNA TEATRALNA 2018.

Festiwal trwał od 2 do 6 sierpnia. Jest to wydarzenie skupiające teatry alternatywne i monodramistów niemal z całej Polski. To już jedenaście lat tradycji, jednak każdego roku organizatorzy nadają spotkaniu osobliwy i niepowtarzalny charakter. Dzieje się tak za sprawą pasji Marcina Woszczewskiego i jego Teatru „OKO”. Organizatorzy mają wsparcie społeczności i władz Gminy Ruda-Huta, dzięki temu wsparciu czujemy się tam syci egzystencjalnie i duchowo, ponosząc jedynie koszty dojazdu.

Pewnie nie jeden zespół teatralny niezakwalifikowany na WYŻYNĘ zapłaciłby duże pieniądze aby zaznać tu sławy. Teatrowi STRASZYDEŁKA udaje się od lat znaleźć wśród braci teatralnej, uczestniczyć w warsztatach i prezentować swoje spektakle tak wymagającej publiczności. Jest to sprawdzian naszej całorocznej pracy. W Rudce nie ma rywalizacji i dlatego uznanie publiczności obok statuetki i pamiątkowego podziękowania, jest największą nagrodą. Wakacyjna przygoda z teatrem to także obraz tego co dzieje się w amatorskim ruchu teatralnym pod względem treści i formy.

Trzeba przyznać, że w tym roku nie obejrzeliśmy spektaklu o niczym, będącego tylko eksperymentem formalnym. Głównym atutem tegorocznej WYŻYNY była prostota teatralnych środków wyrazu. Widownia była każdorazowo wypełniona po brzegi… to znak, że obok lokalnej widowni, oglądaliśmy się wzajemnie… a kuluarowe dyskusje były ciągiem dalszym obejrzanych spektakli.                                                                     

 W PROGRAMIE „WYŻYNY 2018”  ZNALAZŁY SIĘ TEATRY I SPEKTAKLE:

 • Teatr OKO z Rudy-Huty „NIE”;
 • Teatr NOTOCO z Kraśnika „Przypomnij sobie”;
 • Teatr Pierwszego Kontaktu z Lublina „Zawieszeni”
 • Koncert zespołu „BARDARK” z Chełma;
 • Teatr Banalia z Rzeszowa „Ptasie Trele?”;
 • Teatr Poezji ŁOK z Łukowa –Kacper Siwiak „Ballada o... jabłkach”;
 • Jerzy Kałduś z Lublina „Eine kleina nachtmusik”;
 • Fundacja Banina z Lublina „Cudzołożnice”;
 • Teatr OSP „Performance Piana”z Rudy-Huty
 • Teatr Małych Form SYLABA z Białej Podlaskiej „Świeczka zgasła” ;
 • Duet Męski Bez Nazwy z Podgłębokiego „Zabawa w Inowłodziu”;
 • Teatr NOTOCO z Kraśnika „A Ty?”;
 • Teatr Straszydełka z Ulana-Majoratu „Być albo nie być…”;
 • Teatr Poławiacze Pereł z Lublina „Pieniądze i Sława”;
 • Przemysław Gąsiorowicz aktor Teatru im. J. Osterwy w Lublinie „Kabaret zielone piórko”;
 • Teatr Krzesiwo z Warszawy „Sztuka Latania”;
 • Pokazy powarsztatowe – kończące wyżynowe działania.   

Upalna była to WYŻYNA jednak młodzież nie przestała być kreatywna i chętna do artystycznego wysiłku. Spektakl Teatru STRASZYDEŁKA „Być albo nie być…” wypadł bardzo korzystnie sądząc po reakcji publiczności i ocenie profesjonalnych autorytetów WYŻYNY.                                                                                          

Natalka Dyjak, Julia Sposób i Patryk Łazuga zagrali go z pasją, energią, elegancją i brawurą. Pokazy powarsztatowe poprowadzone przez Agnieszkę Wielecką, Przemysława Gąsiorowicza i Bartłomieja Miernika, także świadczyły o tytanicznej pracy uczestników. Bez determinacji młodzieży, co podkreślali prowadzący, w tak krótkim czasie i w upale niewiele dałoby się zrobić. Mimo tak intensywnej pracy był też czas na integrację i nocne ogniska. Nuda? WYŻYNA nie zna takiego pojęcia! Dziękuję ulańskim uczestnikom WYŻYNY – Natalii Dyjak, Julii Sposób, Justynie Dyjak, Patrykowi Łazudze i Kubie Frączkowi za odpowiedzialność połączoną z wakacyjnym luzem… o to przecież nam chodziło. Dziękujemy Jarosławowi Koczkodajowi - włodarzowi naszej Gminy za możliwość uczestniczenia w WYŻYNIE TEATRALNEJ 2018.

W imieniu całej grupy dziękuję także organizatorom tego wydarzenia za mistrzowską organizację, serdeczne przyjęcie i duchową ucztę.

180809-gok-01180809-gok-02180809-gok-03180809-gok-04180809-gok-05180809-gok-06180809-gok-07180809-gok-08180809-gok-09180809-gok-10180809-gok-11180809-gok-12180809-gok-13180809-gok-14180809-gok-15180809-gok-16180809-gok-17180809-gok-18180809-gok-19180809-gok-20180809-gok-21180809-gok-22180809-gok-23180809-gok-24

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.