Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 kwietnia 2024 imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Dzień piąty – Faceci w czerni

Zbigniew Smółko   
poniedziałek, 16 czerwca 2014 08:33

MEN-IN-BLACKEksperci wczoraj zaimponowali: Argentyna – Bośnia Kuba jakby oglądał dzień wcześniej, Francja – Honduras obaj „w punkt”. Brawo!

Na samej imprezie trochę żal Ekwadorczyków, którzy niemal zremisowali, Bośniaków, którzy postawili się faworyzowanej Argentynie, niezłe wrażenie robi Francja.

Jedna z ikon radzyńskiej piłki, Zdzisław Bieniek swoje opowieści o meczach nieodmiennie zaczynał od złapania się za głowę i tekstu: „A człowieku, a co sędzia wyrabiał!” Znam cała masę piłkarzy i kibiców, którzy są przekonani, że całe te towarzystwo z gwizdkami należy wysłać najpierw do okulisty, potem zaś do ZUSu po rentę. W gruncie rzeczy nie jest jednak tak źle. Starszych panów z nadwagą nawet w niższych ligach zastępują wybiegani, ciągle szkolący się faceci (i facetki!) Dziś mamy w loży ekspertów całą trójkę sędziowską: jako główny najbardziej doświadczony Paweł Sitkowski oraz asystenci: Jacek Paskudzki i Kamil Gołębiowski.

Ich przygody z gwizdkiem śledzę od samego początku i oczywiście o każdym mógłbym opowiedzieć parę fajnych sędziowskich historyjek, ale nie o to chodzi. Pamiętajmy, że bez tych facetów, kolędujących po wiejskich boiskach od sobotniego przedpołudnia po niedzielny wieczór, żadna liga by nie ruszyła.

Typujemy

Paweł SitkowskiPaweł Sitkowski

Iran – Nigeria 1:2 

Mecz który dla mnie jest niewiadomą, nie wiem czego można spodziewać się po Iranie, który pokonał Koreę Południową w drodze do Mistrzostw. Nigeria jest faworytem tej konfrontacji, ponieważ ma większe doświadczenie na MŚ. Sędzią głównym będzie Carlos Alfredo Vera Rodríguez  z Ekwadoru.

Niemcy –Portugalia 2:0

Myślę, że nasi zachodni sąsiedzi mają naprawdę silną, a do tego bardzo dobrze zorganizowaną drużynę i są moim faworytem do wygrania tej grupy. Portugalii będzie  trudno  coś ugrać na Mundialu, dużo zależy od formy Cristiano Ronaldo. Sędzią głównym będzie  Milorad Mažić  z Serbii.

Ghana - Stany Zjednoczone 1:1

To będzie bardzo zacięty mecz, który zakończy się podziałem punktów. Sędzią głównym będzie  Jonas Eriksson ze Szwecji. 

Jacek PaskudzkiJacek Paskudzki

Iran - Nigeria 1-1

Myślę , że drużyny podzielą się punktami i obie drużyny nie wyjdą z grupy.
Niemcy - Portugalia 2-1

Niemcy po trudnym meczu zwyciężą z silnymi Portugalczykami i będą jak zwykle w gronie kandydatów do finału.
Ghana - Stany Zjednoczone 0-1

Sentyment każe mi stawiać na Stany Zjednoczone. Myślę, że USA sprawi niespodziankę gdyż nikt na nich nie stawia.

 

Kamil GołębiowskiKamil Gołębiowski

Iran - Nigeria: 0 – 2

Myślę, że zawodnicy pokroju Obi Mikel czy Ameobi poprowadzą silny fizycznie zespół Nigerii do zwycięstwa. Nawet trener Queiroz nie uchroni Iranu od porażki...
Niemcy - Portugalia: 3 -1

W piłkę grają wszyscy, ale zawsze wygrywają.... Niemcy. Myślę, że i tym razem nie będzie inaczej. Nie wiadomo też do końca jak będzie z formą i zdrowiem Ronaldo... Więc Niemcy.
Ghana - USA: 1-0

Tutaj bardziej sercem i sentymentem się kieruje. Na każdym turnieju kibicuje Ghanie i liczę, że rozpoczną turniej od zwycięstwa, później powalczą z Portugalią i wyjdą z grupy razem z Niemcami :)

Pogadajmy o piłce

Skąd się biorą sędziowie - granie nie wyszło? Czy zawsze patrząc na mecz chciałeś akurat posędziować?

Kamil: Sędziowie się biorą z różnych sytuacji życiowych. Jeśli chodzi o mnie, po krótkiej historii związanej z grą zrezygnowałem ze względów zdrowotnych oraz nie największych predyspozycji. Kariery bym nigdy nie zrobił a od zawsze ogarniałem podstawowe przepisy i lubiłem komentować pracę sędziów i postanowiłem sam spróbować.

Jacek: Od małego zawsze chciałem grać w piłkę. Wszystko fajnie się wyglądało ale złapałem  kontuzję ścięgna Achillesa. Przerwa w grze  trwała kilka lat no i później już nie było do czego wracać. No i będąc na studiach w Białej Podlaskiej przypadkiem przeczytałem ogłoszeniu o kursie sędziowskim i pomyślałem czemu nie spróbować. A teraz łącze przyjemne z pożytecznym tzn "zostałem przy piłce" i dbam zdrowie.

Paweł: W moim przypadku przyczyną po której przestałem ganiać za piłką była kontuzja. Zdecydowałem, że spróbuję swoich sił w sędziowaniu i zostanę sędzią. Myślę, że z perspektywy czasu nie żałuję swojej decyzji. Jest to bardzo fajna przygoda, poznaje się bardzo dużo ciekawych ludzi, jest się uczestnikiem widowiska sportowego i jeszcze ten dreszczyk emocji, że musisz być skoncentrowany i skupiony, aby podjąć prawidłową decyzję. Polecam każdemu kto lubi piłkę nożną i troszeczkę interesuje się futbolem.

Jak to jest z "gospodarskim sędziowaniem"? Jest coś takiego? NIe uwierzę, że takiego karnego jak w inauguracji ten Japończyk gwizdnął by przeciw Brazylii...

Paweł: Myślę, że nie ma czegoś takiego jak "gospodarskie sędziowanie”. Sędzia podejmuje decyzję w ułamku sekundy. Sędzia nie wie co siedzi w głowach zawodników tylko ocenia sytuację to co widzi i podejmuje decyzję. W meczu Brazylii z Chorwacją obrońca dał pretekst sędziemu do odgwizdania karnego kładąc rękę napastnikowi na ramieniu, który to wykorzystał w znakomity sposób. Proszę pamiętać, że sędzia to też człowiek, który się czasami myli jak każdy z nas. Błędy sędziowskie są wkomponowane w tą piękną dyscyplinę jaką jest piłka nożna. Życzę wszystkim sędziom, aby tych błędów było ich jak najmniej ;)

Jacek: 2 Z tym "gospodarskim sędziowaniem" to jest tak, że nie zawsze sędzia wie dokładnie dla kogo powinna być piłka. No i wtedy jeżeli nie wiadomo dla kogo pokazać to może się zdarzyć, że sędzia wybierając "mniejsze zło" wskaże, że piłka należy się gospodarzom. A co do tego karnego to jest tak, że sędzia na podjęcie decyzji ma ułamek sekundy. Kibice przed telewizorami mają powtórki i są mądrzy po obejrzeniu 2-3 razy daną sytuację,  a jak to mówią sędzia też człowiek i pomylić się morze. Ten się nie myli co nic nie robi.

Kamil:Ściany zawsze pomagają gospodarzom. Często żartuje, że jeśli chce wyjechać z jakiejś gorącej miejscowości to muszę się pilnować... :) A na poważnie to nie ma takiego sędziowania. Wychodząc na boisko, czyszczę głowę i staram się jak najlepiej robić swoją robotę. Takiego karnego bym nigdy nie gwizdnął, kazałbym Fredowi wstać i nie płakać.

Sędziowanie w niższych ligach to kopalnia wesołych historyjek. Te opowieści o pościgach z widłami itd. to prawda? A może gdzieś było szczególnie miło?

Paweł: Pościgi z widłami już się skończyły jeśli takie kiedyś były - bo ja nie pamiętam żeby ktoś ganiał jakiegoś sędziego z widłami czy z czymkolwiek. Czasami na tych niższych klasach trafiają się przypadki mało kulturalnych kibiców, ale jest ich coraz mniej. Kibic myśli, że na stadionie to mu już wszystko wolno. Ja to rozumiem tak: Kibic który krytykuje sędziów i rzuca chamskimi tekstami przez cały tydzień siedzi w pracy pod butem szefa lub w domu jak myszka w kącie, bo żona za dużo nie pozwala. Puści go za to baba na mecz na weekendzie i wyładowuje swoje emocje, a po niedzieli jest znowu powrót do domu lub pracy.

Jacek: Pamiętam kiedyś będąc na meczu na B-klasie boisko było miejscem gdzie miejscowy gospodarz wypasał kozy. Plusem tego było, że boiska nie trzeba było kosić :) ale za to trzeba było bacznie uważać żeby nie wpaść na "miny" pozostawiane przez te kozy.

Kamil: Był taki mecz. W rundzie jesiennej 2013/2014 pojechałem do jednej spod łukowskich miejscowości i po meczu grupa 20-30 kibiców "rzucając mięsem" w naszym kierunku, czekała na nas trzech, kiedy wyjdziemy z szatni. Wzburzona i gotowa na uniemożliwienie nam wyjazdu oraz nastawiona na to, żeby nam zapewnić odwiedziny w szpitalu. Szczęśliwie policja stanęła na wysokości zadania, wyprowadziła nas i eskortowała kilka kilometrów.

 

Komentarze  

 
#1 LipaAnonimkaa 2014-06-16 15:36
Idiotyzm, nie macie się już czym zajmować, tylko bzdetami? Już się niedobrze robi od tych felietonów waszych.
 
 
#2 Lipa — Anonimkaakylo79 2014-06-16 23:25
Cytuję Anonimkaa:
Idiotyzm, nie macie się już czym zajmować, tylko bzdetami? Już się niedobrze robi od tych felietonów waszych.


To jak sie robi niedobrze to proponuje udac sie do wc i puscic pawia.Skoro Ciebie to nie interesuje to nie znaczy ze innych. A moze mamy razem z Toba ogladac durne tasiemce bo sadze ze jestes ich fanka.Nie dziekuje wole mmistrzostwa i nasza Lige Typerow 2014. Zreszta nie przejmuj sie za miesiac juz sie skonczy to wszystko :lol:
Pozdrawiam
 
 
#3 Oj działo się...Admin iledzisiaj.pl 2014-06-17 08:04
Działo się moi drodzy... Niemcy tak zaskoczyli, że żaden z naszych 159 typerów nie trafił wyniku meczu, a ja to już w ogóle... Niemców nie zdążyłem obstawić, myślałem, że Iran jednak wygra, no i Ghana pokona kolejny raz USA... Same niespodzianki. Najważniejsze. Po losowaniu wygrywa gkzm. Gratulujemy!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam rower Batavus dziecięcy
piątek, 19 kwietnia 2024
noimage
Zakupie owies lub mieszankę paszowa
poniedziałek, 22 kwietnia 2024
noimage
Króliki
sobota, 20 kwietnia 2024