Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 lutego 2024 imieniny: Aleksandra, Mirosława * 1927 - Ustanowienie "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem państwowym

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Powiedziała rdza do rdzy...

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 04 stycznia 2009 02:26

kartki{xtypo_dropcap}Powiedziała{/xtypo_dropcap} rdza do rdzy - Zatańczmy poloneza!

 

HISTORYJKA


Poszliśmy z kolegą do agencji ubezpieczeniowej. Nowy rok – wydatki… Ubezpieczenie – ważna sprawa. Na miejscu powitano nas bardzo miło, poczęstowano gorącą kawą – klient nasz pan. Szybko zawarliśmy ubezpieczenia, podpisaliśmy odpowiednie umowy i… już zabieraliśmy się do wyjścia, kiedy Sprzedawca poinformował nas, że każdy z nas otrzyma bezpłatnie nowy samochód. Tak, tak… nowiuteńki samochód. Do każdego ubezpieczenia Polonez gratis! Szaleństwo pomyśleliśmy - skąd teraz Polonez? No ale skoro dają… trzeba brać!


Oglądamy pierwszy wóz – koła, drzwi, siedzenia, gaśnica – prawie wszystko gra. Prawie, bo wyprodukowany osiem lat temu… Memu koledze, bardzo spodobało się jednak to auto – całe życie jeździł Polonezami, zna je chyba lepiej niż własną kieszeń, jest przywiązany do tej marki – nie widzi potrzeby żeby jeździć innym. Zadowolony podpisał dokumenty odbioru i zamierza wracać do domu. 
Mnie jednak nie spodobał się ten pomysł… Nie chcę tego samochodu – zaprotestowałem. Ale dlaczego? Przecież ma wszystko co każdy inny samochód, jeździ, jest duży, ma regulację kierownicy, praktyczny podnóżek przy sprzęgle… Nie może go Pan nie wziąć… My po prostu musimy go Panu dać gratis razem z ubezpieczeniem, inaczej się nie da…


Nie będę opisywał dalszego przebiegu rozmowy… nie nadaje się do publikacji. Okazało się, że Poloneza i tak muszę zabrać – czy chcę, czy nie… jest jednak jeszcze jedna możliwość. Skoro nie chcę jeździć Polonezem, to mogę zrobić z nim co tylko chcę, a w pokoju obok dostanę nowiutkiego Mercedesa. Wystarczy tylko przejść kawałeczek dalej i dostanę tam – także za darmo – samochód, który ma ABS, ESP, klimatyzację, poduszki bezpieczeństwa, skórzane siedzenia – wszystko. A do tego dożywotnia gwarancja. Bez wahania poszedłem do drugiego pokoju.


Opisana historia jest oczywiście całkowicie wyssana z palca (chociaż byłoby miło, gdyby zdarzyła się naprawdę), ma jednak jeden cel – porównać ze sobą programy służące do przeglądania Internetu, czyli tzw. przeglądarki internetowe. Dlaczego takie porównanie? Dlatego, że mimo istniejących w Internecie, czy pojawiających się w czasopismach komputerowych co kilka numerów zestawień, testów, porównań tych programów, dochodzę do wniosku, że zwykłemu człowiekowi należy powiedzieć o tym w sposób obrazowy. Nie każdy jest przecież informatykiem, większość z nas używa swego komputera do przeglądania Internetu, oglądania filmów i słuchania muzyki.


PORÓWNANIE


Polonez


ie6_logoInternet Explorer 6 – przeglądarka wchodząca w skład systemu operacyjnego Windows XP (aż do wydania Service Pack 3 – zbioru poprawek dla systemu Windows XP), wydana w sierpniu 2001 roku. Dostaliśmy ją wraz z systemem operacyjnym, do dzisiaj jest synonimem przeglądarki internetowej – każdy z nas klikał kiedyś na niebieskie „e” na pulpicie.

Dopiero w październiku 2006 (!) roku pojawił się jej następca – Internet Explorer 7, w którym:
- poprawiono bezpieczeństwo, aby lepiej chronić przed wirusami i robakami
- wprowadzono automatyczne filtrowanie sfałszowanych stron (phishing)
Internet Explorer 6 i 7 razem, są najpopularniejszymi tego typu programami na świecie (w Polsce blisko 50% internautów korzysta z tej przegląrki).

Tutaj dowiesz się więcej...


Mercedesy


firefox-wordmark-vertical_small1. Mozilla Firefox 3 – darmowa nowoczesna przeglądarka stworzona przez Fundację Mozilla. Jest rozwijana od 2002 roku, wersja 3 (najnowsza) pojawiła się w czerwcu 2008 roku, wprowadzając ponad 14000 zmian w stosunku do Firefoxa 2. Jest to druga najchętniej używana przeglądarka internetowa. W tworzeniu programu może wziąć udział każdy z nas – jest to bowiem projekt oparty na ogólnej współpracy programistów z całego świata. Wszelkie luki są bardzo szybko usuwane, każda nowa wersja wnosi wiele udogodnień i udoskonaleń. Przeglądarka obsługuje nowoczesne technologie zabezpieczeń, blokuje niechciane – wyskakujące okienka, posiada wbudowany menedżer pobierania plików, umożliwia przeglądanie stron na kartach. Jest szybką i bezpieczną przeglądarką, a dzięki wielu dodatkom umożliwia poszerzenie funkcjonalności.

Tutaj dowiesz się więcej...

Opera_logo_3D_shadow_small2. Opera 9 – darmowa przeglądarka internetowa, której najnowsza wersja pojawiła się w czerwcu 2006 roku. (wersja 9.0, dziś mamy już wersję 9.63 – a więc cały czas udoskonalana). Opera to w zasadzie rozbudowany pakiet, w skład którego wchodzi przeglądarka WWW, program pocztowy, menedżer pobierania plików, klient IRC, elektroniczny notes, czytnik kanałów informacyjnych oraz klient BitTorrent. Blokuje wykakujące okienka, niechcianą zawartość, umożliwia przeglądanie stron na kartach, sterowanie przy pomocy gestów myszy (nie potrzeba klikać przycisku Wstecz, wystarczy nacisnąć prawy przycisk myszy i przesunąć myszą w lewo), „pamięta” wcześniej otwarte strony – nie trzeba na nie kolejny raz wchodzić po uruchomieniu programu i wiele, wiele innych.

Tutaj dowiesz się więcej...

PODSUMOWANIE


Nie zachęcam do zmiany przyzwyczajeń, nie namawiam do rzeczy wymagających szczególnego poświęcenia. Proponuję zadbać jedynie o nasze bezpieczeństwo podczas przemierzania Internetu, instalując w naszym systemie przeglądarkę znacznie nowszą, której twórcy nie przespali kilku lat i byli na bieżąco z rozwojem Sieci, bo jak wszyscy wiemy, oprócz pożytecznych treści w cieniu kryją się również niebezpieczeństwa. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo, szczególnie teraz, kiedy coraz więcej z nas robi zakupy przez Internet i płaci rachunki siedząc przed ekranem swojego komputera.

Kupując samochód wybieramy najbardziej komfortowy, nabezpieczniejszy, najładniejszy. Przebywając w internecie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co czai się po drugiej stronie monitora... Zdecydujmy, czy wolimy jeździć w dalszym ciągu Polonezami, czy jednak Mercedesami?


Jeśli nie zdecydujesz się na zmianę przeglądarki, to przynajmniej zaktualizuj obecną do najnowszej wersji.

 

Tutaj pobierzesz wymienione w artykule programy:

Opera_logo_3D_shadow_small firefox-wordmark-vertical_small ie7logo

 

Zapraszam do testowania programów, równie gorąco zapraszam do komentowania - zmieniłeś przeglądarkę - powiedz to innym!

 

 

Komentarze  

 
#1 i co w związku z tym?edek 2009-01-04 10:40
bo nie wiem, po co to, o co biega
 
 
#2 a po to to,ms 2009-01-04 11:04
a po to to, żebyś zmienił przeglądarkę, jeżeli jeszcze używasz IE6, żebyś oglądał strony, tak jak autorzy je tworzą, a nie tak jak 8 lat temu wydawało się twórcom IE6
 
 
#3 a ja myślę.....Eryka 2009-01-04 14:53
Jeżeli strona jest dobrze zrobiona to powinna działać w każdej przeglądarce i w każdej wersji.
Twoja templatka jak widać nie jest dostosowana do IE6 8)
Zalecam przebudowę templatki. Większość templatek napisanych pod Joomlę nie działa pod IE6 :cry::
A swoją drogą to ja też jestem za "mercedesami" i ich aktualizacją :wink:
 
 
#4 masz rację Erykams 2009-01-04 15:02
strona źle wygląda pod IE6, tak jak i wiele innych stron, ale nie mam sił z tym walczyć i chyba nie chcę... wolę napisać coś ciekawego niż grzebać w kodzie i eksperymentować... Ale to nie to było powodem napisania tego tekstu - dzięki za komentarz :-)
 
 
#5 :)Eryka 2009-01-04 15:28
Masz rację z tym "grzebaniem"... pisz...pisz....pisz.... :-)
 
 
#6 mozillake? 2009-03-04 00:50
a ja dalej jadę na mozilli 2, po prostu nie mogę znieść tych "udogodnień" i automatyzacji nowej wersji (której oczywiście spróbowałem), nie wiem może i jestem dziwny ale chciałbym żeby twórcy oprogramowania dali mi wybór wyłączenia niepożądanych prze ze mnie bajerów - a nie wciskają coś na siłę bo na pewno jest to dla mnie lepsze :-x
 
 
#7 SafariFabian 2009-03-14 11:42
Na dzień dzisiejszy najszybszą przeglądarką o trzy razy jest przegląsarka safati.
 
 
#8 warto aktualizowacrz 2009-09-13 22:53
po przeczytani artykułu zgadzam sie. Na zabytkach czasem nie wiedac wszystkiego.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

sprzedam meble TANIO
sprzedam meble TANIO
niedziela, 18 lutego 2024
UsÅugi remontowo-wykoÅczeniowe
Usługi remontowo-wykończeniowe
czwartek, 15 lutego 2024