Już niedługo
Zobacz wszystkie
Reklama
Komentarze
- Przed pałacem stanęła rozświetlona kareta
Dziękowanie przez mieszkańców Radzynia, czyli właścicieli PECu za ufundowanie karocy jest takim samy...
- Paolo Borsellino - Od 2 stycznia pojedziemy PKS-em na pociąg!
znoszą ofiary dziękczynne
- zimny - Od 2 stycznia pojedziemy PKS-em na pociąg!
mam rozumiec że mieszkańcy radzynia w związku z projektem uruchomienia komunikacj podmiejskiej do pk...
- winiek8 - Za nami Radzyński Jarmark Bożonarodzeniowy połączo...
Świąteczny to czas ... Wigilii to czas ... Tyle było przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia Były rek...
- Mar Pol - Od 2 stycznia pojedziemy PKS-em na pociąg!
Pierwszy autobus to jeździł od stacji przez Białkę, miasto do Zabiela/mleczarni (część kursów kończy...
- keiichi
Noc Muzeów 2018 w Radzyniu Podlaskim
- Kiedy:
- 19.05.2018 16.00 - 20.00
- Gdzie:
- Dawny areszt Gestapo i UB w Radzyniu Podlaskim - Radzyń Podlaski
- Kategoria:
- Inne
W sobotę 19 maja od godz. 16.00 do 20.00, w ramach Nocy Muzeów 2018, w Radzyniu Podlaskim zostanie udostępniona do zwiedzania cela nr 6 znajdująca się w budynku przy ul. Warszawskiej 5a. W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj areszt śledczy Gestapo, a od roku 1944 do 1956 miała miejsce siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W piwnicach budynku znajdują się oryginalne cele i drzwi z judaszami, natomiast na ścianach zachowały się oryginalne inskrypcje więźniów, m.in. Żołnierzy Wyklętych z AK, WiN i NSZ.
– Otwarciem do zwiedzania celi nr 6 rozpoczynamy proces tworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim. Placówka będzie funkcjonowała w strukturze Radzyńskiego Ośrodka Kultury – powiedział Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia. Budynek przy ul. Warszawskiej 5a należy do Zakładu Gospodarki Lokalowej i jest zamieszkały, w związku z czym w dawnych celach więziennych znajdują się piwnice lokatorów. – Utworzenie muzeum stało się możliwe dzięki temu, że w ostatnim czasie zwolnił się lokal, któremu przypisana jest piwnica zawierająca najwięcej z zachowanych inskrypcji. Są to nazwiska, czasami tylko inicjały, daty, kreski odliczające dni pobytu, rysunki, sentencje – dodaje Rębek.
Radzyński Ośrodek Kultury zwraca się z prośbą o przynoszenie ze sobą pamiątek i zdjęć osób przetrzymywanych w celach więziennych. – Na miejscu zostanie uruchomiony punkt, gdzie od ręki będą skanowane zdjęcia. Zostaną one wykorzystane do tworzenia ekspozycji w ramach powstającego muzeum – mówi Robert Mazurek, dyrektor ROK.
Na Noc Muzeów 2018 zapraszają Burmistrz Jerzy Rębek, a także Senator RP Grzegorz Bierecki i Poseł na Sejm RP Jan Szewczak.
Pliki
plakat.jpg |