Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 kwietnia 2024 imieniny: Leona, Tymona

Nauczyciele pytają ZUS o emerytury

Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim   
środa, 28 czerwca 2017 07:00

ZUSWielu nauczycieli pyta Zakład Ubezpieczeń Społecznych o emerytury. Wszystko przez obniżenie wieku emerytalnego, które zbiega się ze zmianami w szkołach. Prawie siedmiuset pedagogów uczestniczyło w spotkaniach z ekspertami ZUS w województwie lubelskim.

W ostatnich tygodniach dla nauczycieli w regionie odbyło się dwadzieścia spotkań z udziałem ekspertów ZUS. Prawie siedmiuset pedagogów chciało dowiedzieć się, co obniżenie wieku emerytalnego zmienia w ich uprawnieniach do świadczeń. W szkoleniach brali też udział nauczyciele wygaszanych gimnazjów. Spotkania odbyły się m.in. we współpracy ZUS ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. W razie potrzeby odbędą się kolejne.

– Nauczyciele nadal mogą przejść na świadczenia wcześniejsze, związane z pracą przy tablicy: emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, emeryturę pomostową oraz emeryturę z Karty Nauczyciela. Mają też do dyspozycji nauczycielskie świadczenia kompensacyjne przyznawane do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. A od października będą mogli odejść na emeryturę powszechną: kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat – przypomina Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie.

Obniżenie wieku emerytalnego ma wpływ na emerytury z Karty Nauczyciela. Zmienione przepisy przewidują, że część pedagogów zachowa możliwość starania się o emeryturę nauczycielską mimo ukończenia 60/65 lat. Prawo do tego świadczenia mogą uzyskać również nauczyciele, którzy odchodzą z pracy z powodu wygaszania gimnazjów.

Obniżenie wieku ma też znaczenie dla osób, które 1 października tego roku będą mieć prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Te osoby same zdecydują, czy chcą zamienić świadczenie kompensacyjne na emeryturę od razu po ukończeniu 60/65 lat, czy zaczekać z tym do podwyższonego wieku emerytalnego.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Kosiarka Rotacyjna słupsk
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
noimage
wykonam sesje zdjęciowe
środa, 10 kwietnia 2024
noimage
Kupię ziemie orną w Radzyniu Podl
piątek, 12 kwietnia 2024