Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 stycznia 2022 imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Pracownicy radzyńskiego PGE zablokowali krajową dziewiętnastkę

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 22 marca 2012 21:16

Energetycy zablokowali skrzyżowanieDwie godziny trwał protest przeciwko likwidacji radzyńskiego Rejonu PGE.

Od 15 do 17 w czwartek 22 marca br. około pięćdziesięciu pracowników PGE ubranych w żółte kamizelki, z transparentami w rękach, chodziło przez przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 19 i 63, przy Nadleśnictwie. Protestujący przygotowali dla kierowców informacje o ich akcji. Nie mogli ich jednak wręczyć, ponieważ w związku z blokadą skrzyżowania Policja skierowała ruch kołowy objazdami. Pikietujący nie kryli oburzenia takim obrotem sprawy - Policja nas trochę załatwiła! Super zabezpieczyli to miejsce, tak, że ten nasz protest nie jest żadnym protestem. Ja uważałam, że tu będą kolejki TIR-ów, a tu proszę - przejechało 5 samochodów na krzyż, ani jednego TIR-a. Przyjechał TVN - uważałam, że to pójdzie w Polskę. Pokażą jak ta 19-tka jest zakorkowana, a Policja takie coś - zrobiła z nas balona. Cały ruch puścili na Kleeberga. To są sąsiedzi, przyjaciele, solidaryzują się z mieszkańcami... - narzekała na działania Policji jedna z protestujących.

- W całej Polsce jakoś udają się te protesty, TIR-y stały, ludzie zobaczyli co się dzieje. A co u nas, no co? Jeśli Radzyń jest zakorkowany, bo takie mamy doniesienia, to chociaż z tego mamy satysfakcję. Tylko, że tam powinniśmy pójść, żeby mieszkańcy wiedzieli dlaczego ten protest jest, bo przygotowaliśmy dla kierowców i mieszkańców ulotki. Tutaj nie ma nawet komu ich dawać. Zapowiadamy, że to nie koniec, jeszcze będą takie akcje i to nawet głośniejsze – mówiła ze zdenerwowaniem protestująca kobieta.

- Zakład Energetyczny w Radzyniu Podlaskim zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłosił, że ten protest się odbędzie i w jakich godzinach. W związku z tym, aby udrożnić ruch i żeby nie doszło do zablokowania drogi krajowej numer 19 i 63 zorganizowaliśmy objazdy – odpowiadała na zarzuty Barbara Salczyńska, rzecznik prasowy radzyńskiej komendy Policji.

Chociaż skrzyżowanie było puste, to Radzyń Podlaski z minuty na minutę zapełniał się pojazdami. Do miasta wjechały także kierowane tutaj przez policjantów ciężarówki. Jadąc w stronę Międzyrzeca, natrafiały na remontowany odcinek ul. Jana Pawła II i przeciskały się objazdem. Mieszkańcy ulic Armii Krajowej i Gwardii już dawno nie widzieli tutaj takiego ruchu i takich pojazdów. Jadąc od Międzyrzeca miały trochę łatwiej - przejeżdżały przez ronda, gdzie ruch był większy, ale w zasadzie odbywał się płynnie. Kierowcy błądzili jednak po ulicach naszego miasta, swoje niezadowolenie wyładowując przez CB-radia. Przez dwie godziny mieszkańcy Radzynia mogli przypomniec sobie, jak wyglądało życie bez obowodnicy. -Nie chodzi o to, żeby tutaj jeździły TIR-y i żeby ich kierowcy przez szybę wypowiadali nam odpowiednie zdania. TIR-y robią porządek w mieście i w mieście widzą co się dzieje. Chodzi o to żeby się pokazać, że jesteśmy przeciwko likwidacji rejonów energetycznych. Jednocześnie chciałbym przeprosić za to zamieszanie wszystkich mieszkańców miasta Radzyń Podlaski i ościennych miejscowości oraz wszystkich kierowców, którzy ucierpieli trochę przez tę naszą manifestację - oceniał sytuację na skrzyżowaniu i ulicach Radzynia przewodniczący radzyńskich związków zawodowych PGE Leszek Rączka.

Mimo tego, że na dziewiętnastce nie było kolejki ciężarówek i protest przebiegał w inny od oczekiwań sposób, to organizatorzy byli zadowoleni z akcji - Protest spełnia swoją rolę i pokazuje determinację pracowników. Zasilili nas mieszkańcy, zasilił nas pan poseł Rębek, pan starosta Kotwica i pan wójt Mazurek. Razem to robimy, razem pokazujemy niesłuszność decyzji, które zmierzają do likwidacji naszego zakładu. Jeszcze raz przepraszamy mieszkańców za uciążliwość, ale my chcemy dbać o nasze miejsca pracy - podsumowywał Leszek Rączka.

Co o proteście mówili kierowcy, którzy natrafili w Radzyniu na zamknięte skrzyżowanie? Posłuchajcie krótkiego nagrania z CB:

 

{play}media/audio/120322-protestPGE.mp3{/play}

 

IMG_6665IMG_6667IMG_6668IMG_6669IMG_6671IMG_6672IMG_6673IMG_6674IMG_6676IMG_6677IMG_6679IMG_6680IMG_6681IMG_6683IMG_6684IMG_6685IMG_6688IMG_6690IMG_6693IMG_6695IMG_6697IMG_6698IMG_6700IMG_6701IMG_6704IMG_6705IMG_6707IMG_6708IMG_6709IMG_6711IMG_6712IMG_6713IMG_6715IMG_6716IMG_6722IMG_6723IMG_6726IMG_6727IMG_6728IMG_6730IMG_6731IMG_6732IMG_6733IMG_6734IMG_6735IMG_6739IMG_6743IMG_6752IMG_6753IMG_6754IMG_6756IMG_6758IMG_6759IMG_6761IMG_6763

 

film: TV Radzyń

 

Komentarze  

 
#1 smutnaprawdamaslorzech 2012-03-22 23:04
Fajnie, że tak solidarnie wyszli walczyć o swoją pracę, ale co z tego jak i tak premier wszystkich Polaków ma bardzo głęboko gdzieś? :sad:
 
 
#2 Bezrobociegotówka 2012-03-23 10:31
Widać jak naszych radnych interesują miejsca pracy, ludzie pracę tracą, wszystko drożeje a Pan Świć dostrzega tylko jeden problem – Telewizję Trwam. Nie ważne że młodzi muszą wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy, że chamstwo rozprzestrzenia się jak zaraza w urzędach i spółdzielniach mieszkaniowych; brak ogłady, kultury, jakiegokolwiek podejścia do petenta załatwiającego swoje WAŻNE dla siebie sprawy - ale to nie jest ważne, ważne jest że Pan Świć z radnymi miasta i powiatu TRWA, TRWA na swoim stanowisku, a młodzi jak wyjeżdżają tak wyjeżdżać będą,

ale panujące nam urzędasy
niechaj TRWAJĄ,
niechaj TRWAJĄ po wsze czasy.
 
 
#3 pitrekpinokio8 2012-03-23 14:41
Popieram protest tylko co droga ma wspólnego z energetyką , wszyscy tylko blokować drogi myśle ze to nieskuteczna forma protestu ......... ;-)
 
 
#4 RE: Pracownicy radzyńskiego PGE zablokowali krajową dziewiętnastkęartur 2012-03-23 14:46
kiedys wylaczal prad w calym radzniu i to bedzie protest
 
 
#5 CBPablo90RP 2012-03-24 11:21
HE HE "samolot lądował awaryjnie na obwodnicy..." "Radzyń żąda dostępu do morza...Do morza mają dostęp teraz żądają gór..." Piwa dla tych panów za poczucie humoru :D
 
 
#6 dlaczego są zwolnienia?znajomy 2012-03-24 20:13
„Zasilili nas mieszkańcy, zasilił nas pan poseł Rębek, pan starosta Kotwica i pan wójt Mazurek. Razem to robimy, razem pokazujemy niesłuszność decyzji, które zmierzają do likwidacji naszego zakładu. Jeszcze raz przepraszamy mieszkańców za uciążliwość, ale my chcemy dbać o nasze miejsca pracy - podsumowywał Leszek Rączka”
Panowie a co z PKS-em radzyńskim. Dlaczego Was tam nie ma? Po przyjściu Pana Gila zwolniono już 10 osób z tzw. przyczyn ekonomicznych. Tutaj też pracują ludzie. Nie oczekuje aby w moim imieniu Poseł Rębek, Pan starosta Kotwica, Pan Burmistrz Kowalczyk, Pan wójt Mazurek blokowali ulicę Budowlanych. Oczekuje wyjaśnienia dlaczego są zwolnienia. Dlaczego za nieudolność pięciu prezesów przez ostanie piec lat w byłym moim przedsiębiorstwie to my pracownicy wytypowani przez Prezesa Gila ponosimy tego konsekwencje. Proszę Panów w/w zapytać Pana Prezesa Gila jakie przesłanki decydowali o zwolnieniach tych pracowników, dlaczego Pan Gil zwolnił mnie tj. Mirosława Piasko.
Czy aby przyczyny ekonomiczne były podstawa mojego zwolnienia Panie Prezesie? Dlaczego Pan MNIE ZWOLNIŁ? Czy Burmistrz to z Panem uzgodnił? Co Pan chce udowodnić Panie Prezesie Gil? Przez cztery miesiące wypowiedzenia ani razu Pan ze mną się nie spotkał aby porozmawiać. Przepraszam, że swoje sprawy podnoszę na tym forum, ale chce pokazać, że nie tylko w innych zakładach pracy są zwolnienia, są zakłady inne które przez władców naszego miasta nie są zauważane.
Mirosław Piasko.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.